www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wolontariat w firmie? (4532 - wyświetleń)
- Autor marci24 Dodany 2010-01-03 11:34
Dzień dobry!
Chciałbym dowiedzieć się czy pracodawca może zatrudnić kogoś na zasadzie wolontariatu? Moje pytanie bierze się stąd, iż moja koleżanka prowadzi sklep odzieżowy, często wpadam do niej, ona czasem prosi mnie bym powiesił ubrania na wieszakach, coś tam pozamiatam itp. Mam obawy, bo w związku z tym że konkurencja spora na rynku ludzie potrafią sobie wzajemnie świństwa robić typu napuszczanie kontroli i wiem, że gdyby miała kontrol z PIP to zarówno ja jak i ona mielibyśmy problemy. A ja bywam u niej czesto (lecz nie codziennie) z godzinę lub dwie. Po za tym nie rwę się do pracy bo nie bardzo mogę pracować fizycznie, a w związku z tym że mam dobre chęci chciałbym pomagać jej bezinteresownie.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2010-01-03 14:48
Rozumiem, że czekasz na odpowiedź z Centrum, więc tylko tak swoje niefachowe trzy grosze dołożę - zweryfikuj potem tę odpowiedź z kimś jeszcze (nie jestem specjalistą).

Wolontariat, w rozumieniu prawa, to działalność na rzecz organizacji pozarządowej albo instytucji państwowej (np. szpitala, urzędu miasta itd.) Nie ma na podstawie przepisów o wolontariacie prawa do "wolontariatu" na rzecz firm. O ile mi wiadomo istnieje jednak teoretyczna możliwość zawarcia umowy o bezpłatnym stażu. Tyle,że to też jest w jakimś stopniu ryzykowne. W prawie, co do zasady, obowiązuje odpłatność pracy - praca bez wynagrodzenia jest wyjątkiem.

Poczytaj też:
Bezpłatny staż? (klik)
Dla kogo może pracować wolontariusz? (klik)

Podsumowując - jeżeli bardziej chodzi Ci o to, żeby robić cokolwiek, to być może warto zmienić pomaganie w sklepie na wolontariat w sensie uznawanym prawnie. Jeżeli chodzi Ci przede wszystkim o pomaganie koleżance, być może powinniście się z pomocą specjalisty zastanowić nad jakąś dopuszczalną prawnie formą.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wolontariat w firmie? (4532 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill