www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie (16189 - wyświetleń)
- Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 17:33
Witam,
Wygrałam sprawę w Sądzie o rentę socjalną i potrzebne jest mi orzeczenie do
pielęgnacyjnego czy ZUS wyda mi takie orzeczenie czy zasiłek pielęgnacyjny mi
przepadnie bo nie mam orzeczenia proszę pomóżcie pozdrawiam
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 17:37
zus wydaje decyzje
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 17:38
Witam,
decyzję dostałam ale chodzi mi konkretnie o orzeczenie lekarski
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 17:44
po wygranej w sadzie dostaje sie tylko decyzje
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-01-07 17:54
Anka - rozplączmy Twoje pytanie. Bo wydaje mi się, że niechcący pomieszały się pojęcia.

Wystąpiłaś do ZUS o rentę socjalną. Odrębnym świadczeniem, którego oczekujesz ma być zasiłek pielęgnacyjny. Zasiłek ten jest uzależniony od otrzymania orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pytasz, czy ZUS wyda Ci takie orzeczenie?
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 17:56
tu chodzi o orzeczenie do mopsu zeby wyplacil zasilek, tak mi sie wydaje
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 18:16
tak właśnie powinno brzmieć moje pytanie:)
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-01-07 18:31 Zmieniony 2010-01-07 18:35
Nie jestem ekspertem, więc zweryfikuj proszę tę odpowiedź:

Orzeczenie o stopniu (np. umiarkowanym) niepełnosprawności nie jest wydawane przez ZUS. Istnieją dwa systemy orzekania dotyczące niepełnosprawności - jeden to orzeczenie dla celów rentowych prowadzone przez ZUS (to tę sprawę wygrałaś). Drugi to system orzekania pozarentowego dla innych świadczeń. Powiatowe lub Miejskie zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydają tzw. "orzeczenia o stopniu niepełnosprawności" - to na podstawie takiego orzeczenia otrzymuje się zasiłek pielęgnacyjny, jeżeli się spełnia inne wymagania.

Jest jeden haczyk: czasem orzeczenie o niezdolności do pracy (to co wydaje ZUS) można w określonych warunkach wykorzystać do uszykowania świadczenia, które normalnie uzyskuje się na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. EDIT: doczytałam Istnieje chyba możliwość złożenia dokumentu z ZUS zamiast orzeczenia o niepełnosprawności (por. strona internetowa MOPS w Katowicach - klik).
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 18:34
moja kolezanka  dostaje zasilek  pielegnacyjny wlasnie na podstawie orzeczenia z komisji lekarskiej ZUS ale w przypadku Anki ZUS wykonuje wyrok sadu wiec nie wyda juz orzeczenia
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 18:42
Więc mogę zapomnieć o zasiłku pielęgnacyjnym bo nie mam orzeczenia, czyli powinnam ponownie tanąc na komisję lekarska aby ta ustaliła stopień niepełnosprawności?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 18:44
nie wiem, sprobuj  isc z decyzja i wytlumacz sprawe
ja tez dopiero co wygralam w sadzie rente socjalna ale zasilek biore na podstawie orzeczenia o stopniu niepelnosprawnosci wydanego przez powiatowy zespol  do orzekania o niepelnosprawnosci
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 18:47
Ale to nie tylko chodzi mi o zasiłek pielęgnacyjny ale np. likwidacja barier
architektonicznych z PCPR-u to tez nic nie będę mogła załatwić bez orzeczenia.
Przez 1,5roku walczyłam z ZUS-em o rentę ok renta została wyrównana, ale
dlaczego mam być do tyłu z zasiłkiem pielęgnacyjnym?? Dlaczego takie dwie
instytucję jak ZUS i OPS nie mogą się porozumieć co do dokumentów składanych
przez wnioskodawców, dlaczego ludzi schorowanych odsyłają i dokładnie nie
informują o zasadach tylko odsyłają od ZUS-u do OPS i na odwrót, czasem
zastanawiam się czy są ludzie na odpowiednich stanowiskach z odpowiednim
wykształceniem w tych instytucjach.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 18:50
no widzisz, ja tez walczylam rok i bede teraz walczyc jeszcze o odsetki ale zasile kpielegnacyjny w tym czasie caly czas dostawalam
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 18:52
wiesz 153zl x 18 m-c wychodzi konkretna sumka jak dla mnie to jest bardzo dużo pieniędzy. A w jaki sposób będziesz walczyła o odsetki??
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 18:54
ZUS kazal mi zlozyc  pismo do sadu o odsetki, podobno sie nalezy 11% w skali roku
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 18:56
Żartujesz chyba!!!!!!???? taki wysoki jest % a jak myślisz czy ja mogę złożyć taki wniosek o oddanie mi odsetek?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 18:58
jak dobrze wyczytalam to jest miesiac na odwolanie sie od tej decyzji co teraz dostalas, jutro jade do prawnika pisac pismo to zobacze co  mi powie :-)
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 19:01
oj to już za późno sprawę wygrałam we wrześniu i do dziś nie mam orzeczenia ani legitymacji ubezpieczeniowej tylko dostałam decyzję z wyrównaniem
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 19:03
najlepiej jakbys zadzwonila do  zusu i sie zapytala jak to jest z odsetkami bo ja nie znam przepisow i przy okazji popytasz o ten zasilek
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 19:10
ja w tamtym tygodniu byłam w ZUS-ie i pracownica napisała protokół o wydanie mi orzeczenia i dostał karteczkę że wyrokiem z dnia........przywraca wnioskodawczyni........................prawo do renty socjalnej od dnia.............. do  dnia............. i to ma być orzeczenie o niepełnosprawności
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-07 19:11
to idz z tym teraz do MOPSu i powinni Ci uznac
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-01-07 19:06 Zmieniony 2010-01-07 19:09

> Więc mogę zapomnieć o zasiłku pielęgnacyjnym bo nie mam orzeczenia, czyli powinnam ponownie tanąc na komisję lekarska aby ta ustaliła stopień niepełnosprawności?


Myślę, że możesz spróbować przedstawić decyzję ZUS o przyznaniu renty - wypełnianiu wyroku sądu (bo aby przyznana została renta socjalna musisz zostać uznana z "całkowicie niezdolną do pracy" czyli pi razy oko za osobę o minimum umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (co może mieć znaczenie jeżeli spełniasz warunki do uzyskania zasiłku według zasady "osoba niepełnosprawna, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, pod warunkiem że niepełnosprawność (bez względu na jej stopień) powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,". Nie wahaj się też w wątpliwości zadzwonić do MOPS, jeżeli w tym wątku nie pojawi się odpowiedź eksperta z Integracji.

Na dłuższą metę jednak w ogóle warto dysponować oboma tymi dokumentami odzienie więc dobrze będzie, jeżeli sobie zaplanujesz złożenie wniosku do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor Anka01 Dodany 2010-01-07 19:14
ale jeżeli stanę na ponowną komisję lekarze orzecznicy nie cofną mi się wstecz 1,5 roku a moja niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia czyli jestem niepełnosprawna od dzieciństwa nawet zapytałam się na sprawie w Sadzie czy moja niepełnosprawność będzie uwzględniona od dzieciństwa Pani Sędzia powiedziała że tak.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-01-12 09:16

>>>>>moja kolezanka  dostaje zasilek  pielegnacyjny wlasnie na podstawie orzeczenia z komisji lekarskiej ZUS<<


Ja bym jednak rozróżnił zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego   wyjaśnienie tego można  Tu poczytać

Z tego by wynikał koleżanka bierze dodatek z ZUS..
Nadrzędny Autor Anka01 Dodany 2010-01-12 09:53
Z tego wynika Że koleżanka pobierała zasiłek pielęgnacyjny z OPS:) a nie dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u :-)
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-12 10:22
jesli to byla odpowiedz do  mojego postu to sie powtorze, kolezanka bierze 153 zl zasilku pielegnacyjnego z MOPSu na podstawie orzeczenia z ZUSu
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-01-12 10:51
Droga Gosiu
MOPS nie honoruje orzeczeń  ZUS..  . Musiała składać papiery ..
Zdarza ( znam taki przypadek)  się  że dołączone orzeczenie ZUS  komisja MOPS-u  traktuje  jako pomoc w przyjęciu orzeczenia swojego bez wzywania delikwenta  i wydaniu pozytywnej opinii. Czytaj pozytywnej decyzji . Niemniej jednak  jest  możliwa  taka sytuacja  jak piszesz. można brać  albo zasiłek albo dodatek..   taki podwójny wybór dotyczy jedynie tych co  maja renty i emerytury..  zasiłku ( z ZUS ) nie dostanie ten który nie   innych świadczeń z ZUS..  Rzecz jasna nie można brać naraz obydwu świadczeń
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-12 11:02
kolezanka pobiera rente socjalna i nie posiada orzeczenie z powiatowego zespolu d/s orzekania o niepelnosprawnosci
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-01-12 10:59
A jaką pielęgnację można zapewnić za 153 zł.To jest jeden obiad posła...........
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-01-12 11:02
a to juz jest zupelnie inna para kaloszy:)
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2010-01-12 11:27
Para kaloszy też podlega dyśkusji.........
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-01-12 17:02
Właśnie z tych 153 dodatku pieklęgnacyjnego odjęłam 80 na reperację aparatu słuchowego. Resztę pochłoną leki. Ale nie martwcie się bo jak czytałam to w tym roku w marcu dodatek pielęgnacyjny ma zrosnąć o 20zł. A to już tylko nadzieja na lepszy byt :-)
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-01-12 17:43
Oj tak będzie na cukierki.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-01-12 18:03
I to te krochmalaczki ale z tym do kawiarenki tu nie na temat ......... a najniższe świadczenie też wzrośnie o 20.- Jakie to cudowne co 20+20=40.- :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie (16189 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill