www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić dowóz do miejsca pracy? (8481 - wyświetleń)
- Autor Aragorn771 Dodany 2010-02-01 13:11 Zmieniony 2010-02-01 13:18
Witam
Od jakiegoś czasu pracuję w agencji ochrony jako pracownik ochrony bez licencji jako osoba niepełnosprawna.Agencja zatrudnia osoby niepełnosprawne(posiada status ZPCh).W związku z reorganizacją pracydostałem informację ,zostałem przeniesiony na obiekt oddalony od miejsca zamieszkania o około 14km w jedna stronę.Do punktu tego dojeżdżają owszem autobusy PKS ale bardzo rzadko i w nietypowych godzinach niezgodnych z rozpoczęciem pracy.Niestety nie posiadam własnego środka komunikacji(nie mam nawet rowera).
W związku z powyższym pragnę zapytać.Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia dowozu do miejsca pracy w przypadku ,kiedy pracownik nie może dojechać sam z przyczyn niezależnych od niego?firma posiada samochody służbowe.Powiedziano mi w biurze,że jeśli nie podejmę pracy na tym obiekcie to mogę się zawsze sam zwolnić.Dodam ,że posiadam  umowę o pracę na czas określony.Proszę Państwa o jakąś poradę.Dziękuję.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-02-01 15:58
Szanowny Panie
Pracodawca nie ma obowiązku zapewnić pracownikowi dojazdu do miejsca pracy. Jednak w Zakładach Pracy Chronionej istnieje Zakładowy Fundusz Rehabilitacji. Środki zgromadzone w tym Funduszu mogą być przeznaczane właśnie na tego typu cele. Jednak czy zostaną one w ten sposób wydatkowane zależy od ustaleń między kierownictwem a załogą zakładu.
Nadrzędny - Autor Aragorn771 Dodany 2010-02-01 18:43 Zmieniony 2010-02-01 18:46
Nie ma na ten cel takich środków.Czyli pracodawca jest w tym przypadku wygrany i może robić co mu się podoba?Może wysłać pracownika na drugi kraniec polski nie wydając przy tym ani grosza.No to super! A te wszystkie pseudo instytucje ,które maja chronić człowieka przed zaborczą polityka pracodawców są do bani.Tak tylko może być w jednym kraju.Wiadomo w jakim.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-02-02 09:44

>>>.Czyli pracodawca jest w tym przypadku wygrany i może robić co mu się podoba?Może wysłać pracownika na drugi kraniec polski nie wydając przy tym ani grosza.No to super<<<


Mylisz pojęcia czym innym jest dojazd codzienny do pracy  .. a czym innym jest gdy pracodawca zleca ci wyjazd na drugi koniec Polski..  W tym ostatnim  wypadku musi  ci zapłacić za przejazd    zapłacić ( wrócić koszty  )  zakwaterowania  jeżeli tego wymaga praca na drugim końcu Polski.. etc
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-02-02 10:06
Godunow, tym razem chyba nie doczytałeś intencji: w opisanej sytuacji nie chodzi o wyjazd w delegację lecz pracę stale wykonywaną w innym miejscu. Wówczas pracodawca naprawdę niewiele musi (poza niewielkim dodatkiem w przypadku chyba zakwaterowania, ale nie pamiętam szczegółów). Przecież nie będzie człowiekowi płacił za dojazd codziennie 300 km (np) czymkolwiek.

Natomiast do autora - właśnie znalazłam się w podobnej nieco sytuacji. Przeniesiono firmę do innej siedziby, gdzie w zasadzie nie jestem w stanie się dostać w żaden ekonomiczny ani nie szkodzący mojemu zdrowiu sposób. Ale, szczerze mówiąc, twierdzenie, że obowiązkiem szefa jest zapewnić mi to wszystko to była ostatnia myśl, jaka mi przyszła do głowy...
Przecież po czymś takim wielu innych pracowników (choć bez orzeczeń, ale np. chorych) też by miało do tego prawo - bo czemu nie?
Rozumiem rozgoryczenie - bo być może sama będę musiała zmienić pracę z tego powodu - ale nie zmusisz nikogo, aby organizował dojazd do pracy. To wolny (cokolwiek to znaczy) rynek. I praca też nie jest obowiązkowa - jakkolwiek nieracjonalnie i brutalnie to brzmi.
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-02-02 10:37
Aragorn771-Niestety nikt Ci nie zapewni dojazdu,musisz jakoś dojechać do pracy,albo zmienić pracę.Możesz porozmawiać,żeby Cię zostawili na dotychczasowym obiekcie-mogą,ale nie muszą.14 km,to wcale nie tak dużo.
Nadrzędny - Autor Aragorn771 Dodany 2010-02-02 17:00 Zmieniony 2010-02-02 17:05
I tu już wiem o co chodzi.Firma w której pracuje nie chce dawać 3 miesięcznych odpraw.Robią tak żeby pracownik sam się zwolnił.Ale jak ktoś żyje z jednej pensji i ma dziecko na utrzymaniu to przestaje to być śmieszne.

Do siwek.Człowieku ale to jest w dwie strony czyli daje 30 km rowerkiem po nieodśnieżonych drogach.
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2010-02-02 17:21
Aragorn771-ja to rozumie,ale takie są fakty.Czasami trzeba dojeżdżać do pracy 50km,albo chodzić codziennie po 6km do autobusu lub jeździć trzema środkami lokomocji,tracąc na dojazd i powrót 5 godzin dziennie,albo pracować blisko miejsca zamieszkania i zarabiać grosze-wybór zawsze masz.
Nadrzędny Autor Aragorn771 Dodany 2010-02-02 18:07
No tak.Polska rzeczywistość.Koniec tematu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić dowóz do miejsca pracy? (8481 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill