www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Co dalej? Leczyć się czy pracować? Pomóżcie (2544 - wyświetleń)
- Autor igrekos Dodany 2010-02-03 20:01
Witam

Mam 24 lata, w kwietniu 2009 uległem poważnemu wypadkowi. Doznałem urazu wielonarządowego w wypadku komunikacyjnym. Obrażenia moje to: pęknięta wątroba i przepona, pęknięte wszystkie żebra (jedno złamane), pęknięta miednica (obie gałęzi części łonowej), wstrząs mózgu, oraz przez i pod skrętażowe złamanie kości udowej. Moje problemy na chwile obecną dotyczą głównie nogi, a dokładniej jak pogodzić leczenie i prace. Ogólnie czuję się już dobrze i chciałbym już powoli wracać do pracy. Ale z racji tego, że leżałem dwa miesiące w łóżku to doznałem częściowego zaniku mięśni, później pół roku rehabilitacji, diety i wsparcia bliskich doprowadziło mnie do obecnego stanu zdrowia - da się żyć. Ale kończy mi się w marcu zasiłek rehabilitacyjny, a leczenie nie. Chciałbym założyć własną działalność gospodarczą i spokojnie wracać do zdrowia i do życia wśród ludzi. Na ostatniej wizycie Ortopeda, powiedział mi, że chcą mi wyjąć gwóźdź, którym wcześniej zespoili kość udową. Z tego co się dowiadywałem, to znowu wiąże się to z operacją, czyli kolejną rehabilitacją. Operacja jest planowana na maj, zwolnienie kończy mi się w marcu. Co jeszcze fajniejsze kończy mi się umowa z pracodawcą (w lutym) i wiem, że mi jej nie przedłużą - w końcu tą umowę miałem na dwa lata a rok spędziłem na zwolnieniu. Czy jest możliwość posiadania renty w moim przypadku jeśli pracuję od 2006 roku. Chciałby zacząć regularną pracę, ale z tego co się orientuje to na rynku pracy jest bardzo mało wyrozumiałych firm. Najbardziej pasowałaby mi renta, bo miałbym kontynuacje świadczeń zdrowotnych, leczenia i jakieś małe dochody, a gdy przyjdzie czas na operację i rehabilitację nikt by mi nie robił wyrzutów z powodu zwolnień. Mógłbym się starać o przedłużenie zasiłku, bo jeszcze mogę, ale psychicznie podupadam. Ćwiczenia zajmują mi do dwóch godzin dziennie, a z resztą dnia nie wiem co zrobić. Będąc na rencie mógłbym zacząć otwierać swój mały biznesik, co wydaje mi się, że zajęłoby mi większość czasu. Dodatkowo z powodu problemów z głową (zawroty, bóle i często ogólne otępienie - ja to tak nazywam), zrezygnowałem z możliwości wyjazdu do sanatorium, ale po zdiagnozowaniu problemu i rozpoczętym leczeniu, chciałbym skorzystać z rehabilitacji. Czy istnieje jakieś świadczenie które by pogodziło chęć pracy i leczenie.

Na zakończenie chciałem przeprosić za zawiłość tekstu, chciałem zawrzeć wszystko w jak najmniejszej ilości tekstu. Proszę o pomoc...
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2010-02-03 20:25
Igrekos - nie jestem specjalistą Integracji (a do nich kierujesz przede wszystkim pytanie), ale mogę Cię skierować pod "adres" gdzie możesz samodzielnie poszukać odpowiedzi. Ponieważ pracujesz do trzech lat, a wypadkowi uległeś w wieku 23-24 lata, sprawdziłabym: rentę z niezdolności do pracy - klik (wymaga odpowiednich okresów składkowych). Alternatywą jest renta socjalna (klik), do której nie trzeba mieć okresów składkowych, ale konieczne jest aby niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia lub w trakcie studiów do 25 roku (czyli musiałbyś studiować). Zresztą renta z niezdolności do pracy jest pod wieloma względem "lepsza"

> Czy istnieje jakieś świadczenie które by pogodziło chęć pracy i leczenie.


Mówiąc dokładnie, nie do końca. Renta zapewniłaby ci ubezpieczenie zdrowotne i jakieś środki na życie, ale gdybyś podjął pracę, możliwe że musiałbyś rentę zawiesić/zmniejszyć (istnieją limity dochodów, więcej we wskazanych linkach). Ponadto skuteczne podjęcie pracy mogłoby ostatecznie oznaczać odebranie prawa do renty - renta jest więc alternatywną na okres kiedy nie możesz pracować, ale jeżeli chcesz i planujesz pracować, nie powinieneś się nastawiać na to, że po odzyskaniu możliwości pracy, będziesz miał i rentę i dochód. Ponadto nie jestem pewna, jak warunki "limitów" do renta mają się do zakładania działalności gospodarczej.

Polecam sobie na spokojnie wyszukać (za pomocą wyszukiwarki) takie terminy na tym forum jak "renta z niezdolności do pracy", "niezdolność do pracy" (spokojnie, to tylko prawniczy żargon) "limit", "orzeczenie o stopniu niepełnosprawności" - myślę, że ta wiedza Ci się przyda. :-)

Z życzeniami szybkiej poprawy zdrowia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Co dalej? Leczyć się czy pracować? Pomóżcie (2544 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill