www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka 14msc (4475 - wyświetleń)
- Autor sisi Dodany 2006-11-27 22:34
Witam serdecznie.
Tydzień temu przyznano mojej 14msc córce orzeczenie o niepełnosprawności (10-N).
Złożyłam wniosek do MOPSu o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku na rehabilitację.
W sprawie przyznania świadczenia pielegnacyjnego będę się odwoływać!

Chciałam się dowiedzieć kiedy Komisja Orzekająca przyznaje tzw.grupę czy stopień niepełnosprawności?(córka na orzeczeniu ma podany tylko symbol 10-N)
I od czego to zależy??

Chętnie również skorzystam z porad o przysługujących mi przywilejach, ulgach....

Z góry dziekuję za odpowiedź
Sylwia
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-11-28 12:36
Zgodnie z przepisami zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
  1)  niepełnosprawnemu dziecku;
  2)  osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3)  osobie, która ukończyła 75 lat.
Jest świadczeniem niezależnym od osiąganych dochodów.
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jest ono wypłacne wówczas, gdy dochód uprawnia do otrzymywania zasiłków rodzinnych. Dodatek na rehabilitację jest jednym z dodatków do zasiłków rodzinnych i może byc wypłacany tylko z zasiłkiem rodzinnym.
http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/121985
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka 14msc (4475 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill