www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Certyfikat- konieczny czy nie? (2717 - wyświetleń)
- Autor klarysa Dodany 2010-03-04 13:53
Witam.
Proszę o odpowiedz, czy  powinnam otrzymać certyfikat protezy stawu kolanowego?
Raz słyszę , że tak, innym razem nie?. Może ktoś mi odpowie?
Problem jakości protezy powstał, gdy "upomniałam" się o  bardziej szczegółowe badania nogi. Pomimo tego, iż minęło już kilku miesięcy od zabiegu a ból nie ustaje, poprosiłam lekarza operatora o badanie,która dałoby obraz nie tylko kości ale i tkanek miękkich. Usłyszałam, że "nie mam pomysłu, jakiego rodzaju mogłoby to by badanie".UFF. tak było kilkakrotnie.
okazało się, że żeby zrobić konkretne badania, muszę mieć certyfikat protezy. (tak powiedział radiolog w szpitalu) I kółko się zamyka.
Więc jak to jest naprawdę?
Nadrzędny Autor klarysa Dodany 2010-05-21 21:25
Czy ktoś zna  odpowiedź? :-)
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-05-22 17:36 Zmieniony 2010-05-22 18:05

>żeby zrobić konkretne badania>


odp: badanie rtg wykonać zawsze można, usg też (także obrazuje tkanki miękkie ale bardzo słabo), jednak Tobie chodzi o badanie komputerowe najlepiej MRI czyli rezonans magnetyczny - obraz trójwymiarowy lepszy od TK czyli Tomografii komputerowej. Ma to związek z protezą jaką Ci wstawiono, a dokładnie z jakiego towaru jest wykonana. Aby nie przedłużać odpowiedzi jeśli  implant wstawiony w kość  jest wykonany z metalu, obraz MRI nie wychodzi, metal daje "rozbask", popularnie nazwę, aby było proste do zrozumienia, a w obrazie badanie jest rozmazane, niedokładne.
Protezy są różne, czasem w ich budowie wstawione jest dwa materiały np. porcelana i tytan, cement kostny i metal, sam tytan ... i jeszcze kilka rodzai
Domyślam się, że dlatego radiolog tak Ci odpowiedział.

>"nie mam pomysłu, jakiego rodzaju mogłoby to by badanie>


jak napisałaś lekarz tak Ci odpowiedział.
Dziwnie Ci odpowiedział.
Ból towarzyszyć może długo, każdy organizm po swojemu przyjmuje obcy towar, czyli implant. Proteza jest implantem, aby było jasne.
O ile ten ból ma ten charakter, to pod dłuższym czasie (indywidualny, inny dla każdego czas), ból maleje , odchodzi - jednak nie na zawsze - ! - ,  tzn, że wraca, nasila się np. przy zmianach pogodowych, przy zmęczeniu, przeforsowaniu, gwałtownych nieprzewidzianych ruchach ...  tutaj zrozumiesz o czym chcę nadmienić, ból się zwiększa.
Chcesz zrobić badanie kontrolne po operacji, przypuszczam że masz na myśli , czy operacja się udała, czy nie ma jakichś powikłań , a lekarz się wzbrania.
Jeśli lekarz Ci wówczas odpowiedział : jw. czytam, to spróbuj jeszcze raz wspomnieć, wymień wprost : czy może wypisać skierowanie na MRI lub TK

Chcę jeszcze dopisać . Po operacjach z wstawieniem endoprotezy lub czegokolwiek innego, zwanego implantem, naprawdę ważne jest potem nasze zachowanie.  Bywały przykłady gdzie już po operacji pacjent wykonując jakąś czynność  zerwał coś, odczepiła się jakaś tkanka, przestawiło się ustawienie protezy. Ważne jest   nasze  łóżko, przekręcając się we śnie można naruszyć to miejsce, gdzie jeszcze nie doszło do obczepu protezy do tkanek organizmu, wszystko jeszcze może wówczas się popsuć. Jest tu dużo do opisywania ile zaleceń, trzeba zastosować.  Czasem "wyrywność" do wykonywania wielu czynności życiowych, tych czynności sprzed operacji, nawet sposób położenia i wstawania z łóżka, siadania, chodzenia, jest inny, złe ich wykonywanie  prowadzi do powikłań, które tylko i wyłącznie są winą pacjenta
Nadrzędny Autor klarysa Dodany 2010-05-22 20:47
Dzięki Werbeno :-).
Jest to endoprotezoplastyka całkowita cementowana stawu kolana lewego PFC. Jak dla mnie - laika, jest to niezrozumiałe.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Certyfikat- konieczny czy nie? (2717 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill