www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Proszę o radę (2783 - wyświetleń)
- Autor drypka Dodany 2010-03-20 20:47
Proszę o wyjaśnienie, czy możliwe jest załatwienie z jakiegoś (jakiego?) źródła komputera dla 24-letniej dziewczyny. Córka ma 4-kończynowe porażenie mózgowe, ręce raczej niesprawne (zatem nie mogłaby się posługiwać myszą i klawiaturą), zatem musiałoby to być jakieś specjalne oprzyrządowanie, np. poprzez odczyt...nie wiem nie znam się na tym, ale słyszałam, ze jest coś takiego. Ponadto córka przebywa w ośrodku dla niepełnospr. tzw DPS-ie, jest w intelektualnej normie, jednak z powodu stanu fizycznego nie mogła uczęszczać do normalnej szkoły i edukację ukończyła na I klasie liceum (wtedy jeszcze) w domu. Gdyby ktoś jeszcze wiedział, czy jest jakaś możliwość kontynuowania nauki lub w ogóle jakiejś edukacji dla takiej osoby? Czy może jest już ... za stara? Wracając do komputera, gdzie można ewentualnie i jak starać się o taki komputer? Córka jest chłonna wiedzy, a ośrodek nic nie może jej zaproponować, zatem osoba myśląca jeszcze bardziej zapada się w sobie i traci chęć do życia.
Ponadto może ktoś słyszał o możliwości, nawet odpłatnego wyjazdu wakacyjnego z jakąś grupą młodzieży katolickiej, dla niepełnosprawnej?
Będę wdzięczna za wszelkie rady i pomoc w przedstawionych tu kwestiach.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-03-21 14:34 Zmieniony 2010-03-21 15:21
Nie jestem specjalistą ale spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytania:

> czy możliwe jest załatwienie z jakiegoś (jakiego?) źródła komputera dla 24-letniej dziewczyny.


Biorąc pod uwagę, że córka się nie uczy, nie wiem czy ma prawo wystąpić o dofinansowanie do komputera z programu Pegaz (szczegóły tutaj - klik). Poza uczniami i młodzieżą jest on skierowany do "osób w wieku aktywności zawodowej" ale nie potrafię ocenić jak ma się do tego sytuacja Twojej córki. Alternatywą jest wystąpienie do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się (poczytaj np. tutaj - klik). Przy czym należy brać pod uwagę że o ile mi wiadomo, PCPR rozpatruje wnioski indywidualnie i poza tym może zawsze odmówić np. z powodu braku środków.

Wreszcie, gdyby metody instytucjonalne zawiodły, możecie się zwrócić do któregoś stowarzyszenia lub fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych.

> ręce raczej niesprawne (zatem nie mogłaby się posługiwać myszą i klawiaturą), zatem musiałoby to być jakieś specjalne oprzyrządowanie, np. poprzez odczyt...nie wiem nie znam się na tym,


Co masz na myśli poprzez "odczyt" bo mam podejrzenia, że wyobtrażasz sobie komputer sterowany głosem...?

Istnieją obecnie urządzenia pozwalające obsługiwać komputer bez użycia rąk. Podrzucam np. rozwiązania z katalogu jednego z dystrybutorów (nie traktuj tego jako polecania tylko i włącznie ich - po prostu nie chce mi się szukać w tej chwili alternatywnych katalogów - jak już się mniej więcej zorientujecie w potrzebach, to sami poszukacie dobrej waszym zdaniem firmy)

Blinkit (klik)
Tracker Pro (klik)
Smart Nav (klik)
Integra Mouse (klik)
Sip Puff Switch (klik)

Być może zresztą nie doceniasz córki i jeżeli nie jest w stanie obsługiwać tradycyjnej myszy, to mogłaby korzystać z tzw. trackballa (klik) i specjalnie utworzonego zestawu dużych przycisków (tego typu - klik) i używać nieco bardziej wypasionej klawiatury (klik) albo klawiatury do pisania ustami (klik)... To wszystko kwestia tego, co zapewni przy tym poziomie sprawności jak najlepszą zdolność obsługi.

> Gdyby ktoś jeszcze wiedział, czy jest jakaś możliwość kontynuowania nauki lub w ogóle jakiejś edukacji dla takiej osoby? Czy może jest już ... za stara?


Wydaje mi się, że "za starość" nie jest problemem - większym może być ewentualna niesamodzielność córki. Jest możliwość odbywania studiów w trybie zdalnym (e-learning) ale o takiej możliwości w przypadku liceów dla dorosłych nie słyszałam. Natomiast normalne uczęszczanie do takiego liceum dla dorosłych może być trudne dla córki z powodu niesamodzielności w poruszaniu się. Być może warto się zorientować, czy gdzieś w waszej okolicy jest placówka oferująca edukację przedmaturalną osób dorosłych i po prostu pójść pogadać. O specjalistycznych ośrodkach nastawionych na dorosłe osoby niepełnosprawne nic nie wiem.

Poza tym, oczywiście istnieją różnego rodzaju kursy i inne szkolenia w których córka mogłaby zapewne brać udział niezależnie od wieku, ale:
a) mam wątpliwości czy wszędzie zostałaby przyjęta bez matury
b) tam gdzie zostałaby przyjęta bez matury, pojawia się problem wykorzystania nabytej wiedzy w praktyce.

> Może ktoś słyszał o możliwości, nawet odpłatnego wyjazdu wakacyjnego z jakąś grupą młodzieży katolickiej, dla niepełnosprawnej?


Nie wiem skąd córka jest, ale wyjazdy organizują m.in.

KLIKA - klik
KSNAW - klik

Innych takich możliwości warto samodzielnie poszukać.
Nadrzędny Autor drypka Dodany 2010-03-22 14:52
Dziękuję za odpowiedź, będę szukać i po linkach przesłanych przez Ciebie i samodzielnie. Aha, córka mieszka w woj. śląskim. Jeszcze raz ukłony.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Proszę o radę (2783 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill