www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Ustawa antydyskryminacyjna / Napisanie pozwu o dyskryminację (11701 - wyświetleń)
- Autor marcin-warszawa Dodany 2010-03-28 08:42
Dzień Dobry.
Zwracam się do Państwa z prośbą o porady lub wskazówki:
- ponieważ jestem osobą z niepełnosprawnością od urodzenia [ epilepsja lekooporna] starałem się w wieku 30 lat przejść z renty socjalnej na rentę ZUS z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Cały czas próbuję leczyć chorobę jednak nawet przy najlepszych lekarstwach to miewam tych napadów ok. kilkunastu w ciągu miesiąca i kilkunastu tzw. aur. Próbowaliśmy podjąć próbę leczenia za pomocą operacji jednak badania EEG i PET były zróżnicowane nie można było podjąć się operacji. Będąc na komisji ZUS lekarz orzecznik stwierdził że jestem całkowicie zdolny do pracy, natomiast po odwołaniu lekarz orzecznik orzekł że może mi przyznać częściową niezdolność do pracy w stopniu umiarkowanym (dawna II grupa) jednak renta jest mi nie potrzebna. Przyczyną nie przyznania renty jest nie spełnienie warunku jakim jest to że : niepełnosprawność nie powstała w miejscu pracy – uważam że prawo jest tu źle stworzone gdyż osoby niepełnosprawne od urodzenia nigdy nie spełnią tego warunku chyba że napotka ich kolejna niepełnosprawność w trakcie pracy. Drugim problemem jest dyskryminowanie rencistów socjalnych jeśli chodzi o możliwość dorobienia - gdyż renciści socjalni mogą dorobić 30 % przeciętnego wynagrodzenia – jest to 973,00 PLN brutto (stan na 01.03.2010r.), zaś renciści ZUS mogą dorobić 70% przeciętnego wynagrodzenia – jest to 2270,00 PLN brutto (stan na 01.03.2010r.),
Proszę o poradę do kogo należałoby pisać pozew o dyskryminację osób niepełnosprawnych.
Z góry dziękuje za pomoc.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2010-04-12 23:07
Marcinie,

Nie jestem specjalistą (jeśli chcesz odpowiedzi od nich, sugeruję dział "Porady Centrum INTEGRACJI") ale spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Za stan prawa nie odpowiada ZUS (żeby było jasne). W zasadze o warunkach dotyczących typów rent powinieneś był się dowiedzieć czegoś właściwie zanim rozpocząłeś próbę (z zasady nieudaną) przejścia na drgą rentę.

Nie odpowiada za tę różnicę między rencistami, moim zdaniem, w ogóle żaden urząd, a jedynie twórcy odnośnych ustaw. Jest wątpliwe, czy przy najlepszych chęciach dałbyś radę ich oskarżyć jako konkretne osoby - pozostaje być może ew. proces przeciwko państwu polskiemu jako takiemu. Nie jestem jednak pewna na ile jest to sensowne wyjście. Proponowałabym kontakt z Rzecznikiem Praw Obywatelskich (oczywiście za jakiś czas, kiedy zostanie już wybrany następca śp. Janusza Kochanowskiego).
Nadrzędny - Autor marcin-warszawa Dodany 2010-05-01 11:28
W odpowiedzi na koleżanki pytanie to ja próbowałem w 2008 roku przejść z renty socjalnej na rentę ZUS - było to po jakimś czasie ponieważ trzeba spełnić warunki jakimi są okreśłona ilość składkowych nieskładkowych itp . Jednak w przypadku wizyty na pierwszej komisji to komisja stwierdziła że jestem CAŁKOLWICIE ZDOLNY DO PRACY więc po co mi renta potrzebna?? Odwoływałem się od decyzji komisji i po stawieniu sie na kolejnej komisji komisja stwierdziła że jestem CZĘŚCIOWO NIEZDOLNY DO PRACY LECZ RENTA NIE JEST MI POTRZEBNA. 
Nadrzędny - Autor bandyta25 Dodany 2010-08-25 13:15
Nadrzędny - Autor Joaśka Dodany 2010-10-10 09:30
Spróbuj o to samo zwrócić się do MOPS-u tam są większe szanse.
Nadrzędny Autor ulala491@wp.pl Dodany 2013-06-04 11:02
szanse wszedzie są równe, ZUS przyznał mi dawną pierwszą grupe, miejski osrodek d/s o orzekaniu o niepełnosprawnosci przyznał dawną drugą,z dopiskiem iż wymagam pomocy drugich osób, jak również orzecznik uznał, iż mój stan zdrowia znacznie się poprawił( niestety pogorszył się)
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-10-10 17:58
Niestety link został usunięty ---- taką dostałam odpowiedź po kliknięciu na link
Nadrzędny - Autor ulala491@wp.pl Dodany 2013-06-04 11:05
osoby niepełnosprawne w tym kraju nie mają ,żadnych praw, szans na poprawe, jestem za eutanazją osób niepełnosprawnych
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2013-06-04 21:26
nie masz racji, osoby niepełnosprawne, mają prawa, ale one nie są respektowane. Fakt, że los niepełnosprawnych jest czasem drogą przez mękę. nie jestem za eutanazją osób niepełnosprawnych, lecz dopuszczeniem eutanazji dla tych, którzy tego chcą, będąc w pełni świadomych swojego czynu.
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2013-06-05 14:41
Kryształek, gdyby eutanazja była zalegalizowana w naszym kraju, to wielu niepełnosprawnych straciłoby życie z nie własnej woli... Więc nie jestem zwolennikiem eutanazji, ponieważ mamy już cichą rządową eutanazję poprzez cięcia już tak niskich praw nabytych z powodu naszych niesprawności...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Ustawa antydyskryminacyjna / Napisanie pozwu o dyskryminację (11701 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill