www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dojazd dziecka niepelnosprawnego do przedszkola (4030 - wyświetleń)
- Autor agnieszka27 Dodany 2010-04-07 15:47
witam ! mam pytanie woze corke  niepelnosprawna do przedszkola ma 5lat. czy gmina moze zwracac kosz dojazdu samochodem prywatnym czyli moim ?? staralam sie ale powiedziano mi ze tylko srodkami komunikacji publicznej.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-04-08 09:53
Szanowna Pani
Polskie prawo przewiduje obowiązek zapewnienia dowozu dziecka przez gminę, tylko w przypadku, gdy jest ono uczniem szkoły podstawowej. W takim przypadku może to zostać rozwiązane w dwojaki sposób:
- gmina zapewnia transport własnymi środkami
- transport zapewniają rodzice własnymi środkami transportu, lub środkami publicznej komunikacji, a gmina zwraca im koszty.

Może się tak zdarzyć, że gmina rozszerzy to uprawnienie na dzieci w innym wieku, jednak za każdym razem jest to indywidualna decyzja urzędników.
Nadrzędny - Autor wiz20 Dodany 2010-05-11 19:48
Ja też mam dziecko niepełnosprawne w wieku 5 lat uczęszczające do przedszkola integracyjnego,i z tego co się orientowałam,to w przyszłym roku gmina ma obowiązek zapewnić dojazd i opiekę do przedszkola lub  zwrócić mi koszty dojazdu komunikacją miejską .Doczytałam się tego ustawie o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. zmiana do tej ustawy dz us.z dnia 7 kwietnia 2009,ustawa z dnia 19 marca 2009.

Chodzi mi o artykuł 14a pkt 4

Sama nie wiem dokładnie więc prosze Centrum Integracji o odp.,gdyż z tej ustawy wynika ,ze gmina ma obowiązek dowozić 6(od 2012-5-letnie) dzieci niepełnosprawne do przedszkoli,z tym,że w tej chwili zwrot kosztów dojazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji miejskiej,a od 2012 roku  na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy mną a burmistrzem-w tedy już mój Pawełek nie będzie już chodził do przedszkola:)

Proszę o odpowiedz.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-05-12 14:31
Szanowni Państwo,
Przepis art. 14a p. 4 ustawy o systemie oświaty brzmi:
4. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego dzieciom, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

Tak więc dotyczy on tylko dzieci sześcioletnich. W przypadku dzieci młodszych gmina nie ma obowiązku zapewniać dowozu do przedszkoli, lub placówek opiekuńczych
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dojazd dziecka niepelnosprawnego do przedszkola (4030 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill