www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rozliczenie z siostrą,którą się opiekuję (2253 - wyświetleń)
- Autor juti Dodany 2010-04-13 11:24
Mam niepełnosprawną intelekt. w stopniu znacznym siostrę,która jest już pełnoletnia i nad którą sprawuję opiekę.
Chciałam się z nią rozliczać,gdyż pracuję i skorzystac z ulgi prorodzinnej.W urzędzie skarbowym dowiedziałam się, że moge pod warunkiem,że siostra jest ubezwłasnowolniona a ja jestem jej opiekunem prawnym!!!!!!!!
Czy naprawdę trzeba ubezwłasnawalniać osobe  by móc skorzystać z takiej formy odliczenia?
Zupełnie nie rozumiem :-(
Jeżeli wiecie,że jednak nie trzeba ubezwłasnowalniać to bardzo prosze o info!
Zaznaczam ponownie,że jestem siostrą a nie rodzicem!
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-04-13 11:40
Sądzę, że jest racjonalne wyjście z tej sytuacji i proponuję porozmawiać z prawnikiem.
Natomiast, na logikę, aby ostudzić Twoje oburzenie (choć rozumiem potrzebę chwili): wyobraź sobie, że każdy wpisuje sobie kogo chce do rozliczeń... To dosyć rozsądne, że osoby z pełnią praw obywatelskich rozliczają się same a za kogoś to robimy, gdy tych praw nie jest sam w stanie wypełniać.
Szczerze mówiąc, trochę nie rozumiem tego panicznego strachu przed ubezwłasnowalnianiem osób, o których ewidentnie wiemy, że nie są w stanie same funkcjonować. Ty też sama stwierdziłaś, że siostra jest niepełnosprawn intelektualnie w stopniu znacznym, więc takie kłopoty będą się pojawiały także, być może, w innych życiowych sprawach (bank, renta, orzeczenie, przyjęcie spadku itd.). I co wtedy?
To jest narzędzie stosowane rzadko, lecz właśnie wymyślone po to, aby w pewnych momentach jeszcze bardziej nie utrudniać sobie i innym funkcjonowania.

Skoro tę opiekę sprawujesz, przeprowadź proces legislacyjny, usankcjonuj to i będzie ok. Bo, z drugiej strony, na podstawie czego można stwierdzić, czy np. podatnik takim krewnym w ogóle się nie interesuje na co dzień, ale korzyści chciałby czerpać...? Broń Boże, nie mówię o Tobie, ale chodzi o to, że jakieś procedury być muszą.
Nadrzędny Autor marcyna Dodany 2010-04-13 19:35
Nie jestem pewna w 100% ale jest nowa interpretacja "Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ulga przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym:

wykonywał władzę rodzicielską;

pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.....
Ulga przysługuje na:

dzieci małoletnie;.....

dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (renta to nowość);
Proponuje abys zwróciła się na pismie z zapytaniem do Naczelnika Urzedu Skarbowego na ten temat ...lub zasięgneła informacji w doradcy podatkowego Biurze Rachunkowym - ja czasem korzystam z ich wiedzy w kontrowersyjnych sprawach .
Pozdrawiam serdecznie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rozliczenie z siostrą,którą się opiekuję (2253 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill