www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / kupno auta i rejestracja (6650 - wyświetleń)
- Autor Ona131721 Dodany 2010-04-20 19:29
Witam, temat mojego postu nie pasuje tutaj ale nie mam kogo zapytac. Kupilam 1 grudnia auto za 900 zl. W grudniu zmarl jego wlasciciel. Podobno na przerejestrowanie auta jest miesiac. Ja tego nie zrobilam i nie wiem czy byly wlasciciel zdazyl go wyrejestrowac. Autem nie jezdzilam bo bylo niesprawne i nie bylo kasy na naprawe. Dopiero teraz jest naprawione. Moje pytania brzmia czy mohe teraz przerejestrowac auto? Nie bede miala problemow z tego powodu ze robie to dopiero teraz? Nie wiem tez co z OC. Nic nie zgłaszałam. A ktos mi powiedzial ze z OC trzeba sie zdecydowac w ciagu 30 dni czy zostaje czy sie rezygnuje. OC jest wazne do czerwca. Do US nie szlam bo slyszalam ze nie trzeba do kwoty 1000. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy moge teraz sprzedac auto po 4 miesiacach od kupna jesli nie bylo na mnie zarejestrowanie? Prosze o pomoc
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-04-20 21:19
A co na to stosowny wydział do spraw w najbliższej okolicy...?
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-04-20 21:43 Zmieniony 2010-04-20 21:55

>Kupilam 1 grudnia auto>


należało iść do US w ciągu 14 dni, zgłosić umowę od czynności cywilno prawnych, mówi się, że pojazd tanio kupiony  do remontu, a ewentualna opłata jest zniesiona, lub, dosłownie opłata znaczka skarbowego. I wówczas miałabyś spokój, co własności pojazdu.
Potem   rejestrujesz, a w między czasie reperujesz . Te opłaty nie są kolosalne .
Apropos , co jest napisane w dowodzie rejestracyjnym  w rubryce przegląd techniczny, do kiedy? Bo może czeka Cię jeszcze przegląd techniczny przed zarejestrowaniem?
A do Ubezpieczenia mogłaś iść później w dalszym terminie, zawierasz umowę od dnia sporządzenia Umowy OC.
Ogólnie z ubezpieczeniem  to wygląda  tak:
Możemy, albo nie,  przejść na ubezpieczenie poprzedniego właściciela w tej właśnie Firmie Ubezpieczeniowej. Dobrowolność.
W momencie sprzedaży/zakup pojazdu powinniśmy wypełnić między sprzedającym a kupującym wypowiedzenie Umowy OC, na której podpisuje się kupujący. Co z tego mamy ? Sprzedający ma możliwość zwrotu składki, jeśli miesięcy sporo jeszcze mu zostało, bez tego pisma zwrotu nie dostanie. A jeśli nie ma tego pisma  kupujący może wykorzystać OC na okres wykupiony na ten pojazd, czego raczej sprzedający  nie stosuje, bo niby dlaczego inny ktoś ma jeździć na jego konto .

>i nie wiem czy byly wlasciciel zdazyl go wyrejestrowac>


W Wydziale Komunikacji najlepiej  dowiesz się na ten temat. Jeśli masz  kontakt z rodziną zmarłego akt zgonu będzie pomocny w sprawie.

>Czy moge teraz sprzedac auto po 4 miesiacach od kupna jesli nie bylo na mnie zarejestrowanie?>


Nie sprzedasz niczego co nie należało do Ciebie. Wyreguluj sprawy, iż pojazd jest Twój, przecież dowód rejestracyjny nadal figuruje na sprzedającego, a potem rób co chcesz, sprzedaj albo nim jeździj. Samochód który zakupimy , musimy używać 6 msc, a jeśli sprzedaż nastąpi wcześniej traktowane jest jako handel i zapłacisz podatek od sprzedaży, jako dodatkowy dochód. Jeśli zakupiłaś 1 grudnia , to do wymaganego okresu  niewiele brakuje.
Obowiązuje Cię nadal procedura,  kolejno:  zgłoszenie do US, ale mogą być odsetki za zwłokę, potem rejestracja i OC.
Spytasz może, co byłoby, gdyby cofnąć umowę sprzedaży sporządzoną między Tobą a sprzedającym jeśli ten ktoś ewentualnie nigdzie tego nie zgłosił ? 
Samochód ten przechodzi jako udział w spadku po zmarłym, wg przepisów prawa spadkowego.
Nadrzędny Autor Ona131721 Dodany 2010-04-21 06:05
Dziekuje bardzo za odpowiedz. Przeglad jest do lipca. A ile tych odsetek moze byc w US? Skoro auto nie było drogie i sprawne?
Nadrzędny Autor Ona131721 Dodany 2010-04-21 10:26
Jeszcze jedna sprawa. Osoba niepelnosprawna nie musi placic podatku?
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2010-04-21 19:47 Zmieniony 2010-04-21 20:02
Liczymy:
Jeśli nawet pójdziemy normalną drogą , 
                      kwota pojazdu  900,00 zł
pomnożona przez                        2%    (podatek od czynności cywilno prawnych zakup samochodu)
                                         __________
                                       =     18,00 zł 
czyli jak sama widzisz, dlatego byłoby  niemal nic do płacenia , w grudniu.

odsetki naliczane są od kwoty należnego zobowiązania czyli w Twoim przypadku od kwoty 18,00 zł.  W roku 2009  było 11% , w roku 2010  wynoszą 10%.

Zrobić należy jeszcze tak : w myśl prawa podatku od czynności cywilno prawnych,  jak podatnik sam  się zgłosi i wyrazi przed urzędnikiem  tzw. 'skruchę' , że nie widział, że teraz chce to wszystko załatwić,  to Urząd stosuje zasadę zapłata i odsetki, W Twojej sprawie będzie to  niewielką kwotą, naprawdę idź i nie bój się załatw to. 
A całkiem inaczej jest  gdy US  wezwie , to czeka podatnika dodatkowa kara za wezwanie w kwocie minimum 150 zł.
Kwestia , czy samochód sprawny czy niesprawny nie ma nic do rzeczy, podatek płacisz od kwoty na umowie

>Osoba niepelnosprawna nie musi placic podatku?>


  Odpowiedź : nie zwalnia się z tego powodu z płacenia podatków

Potem idziesz do Wydziału Komunikacji z opieczętowaną Umową zakupu samochodu, gdzie też spytać Cię mogą , czemu tak późno, ale załatwisz bez żadnych dodatkowych opłat karnych.
Powodzenia.
Nadrzędny - Autor Ona131721 Dodany 2010-04-21 21:18

> nie zwalnia się z tego powodu z płacenia podatków >


osoba niepelnosprawna nie jest zwolniona ze wszystkich podatkow ale z podatku od czynnosci cywilno-prawnych w przypadku zakupu samochodu tak. Przynajmniej tak przeczytalam:
http://www.podatki.biz/artykuly/18_3431.htm
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2010-04-22 06:29
dziękuję za link z tym przepisem
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / kupno auta i rejestracja (6650 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill