www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / oddalenie odwołania od decyzji zus w sprawie renty przez sąd (12305 - wyświetleń)
- Autor monik97 Dodany 2010-04-27 15:52
Proszę o jakąś podpowiedź: złożyłam do sądu okręgowego odpowiedniego wydziału odwołanie od decyzji komisji lekarskiej zus, która uznała, że jestem zdolna do pracy i nie dostanę renty. Organ rentowy sądu okręgowego motywuje swoją decyzję tym, iż nie mam niezdolności do pracy.....i wobec tego oni odmawiają prowadzenia sprawy. ????? nie rozumiem tego, choruję od ponad 4 lat, mam wszelką dokumentację, przebywałam pół roku na L4 następnie przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne, w tym czasie nie przedłużono ze mną umowy o pracę, zarejestrowałam się w urzędzie pracy i starałam się o przyznanie renty...resztę juz znacie. Czy ktoś miał podobna sytuację?? Co mam teraz zrobić?? Dodam, że moja choroba jest nieuleczalna cały czas jestem na lekach, a nawroty choroby mam coraz częstsze. Czy mam się starać o orzeczenie o niezdolności do pracy, a potem o rentę?? Jak, gdzie?? Dodam, że mam orzeczenie o niepełnosprawności stopnia umiarkowanego.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-04-27 17:17
Monika pisze

>Proszę o jakąś podpowiedź: złożyłam do sądu okręgowego odpowiedniego wydziału odwołanie od decyzji komisji lekarskiej zus, która uznała, że jestem zdolna do pracy i nie dostanę renty. Organ rentowy sądu okręgowego motywuje swoją decyzję tym, iż nie mam niezdolności do pracy....


  Ale konkretnie ?
Byłaś na rehabilitacji zasiłek.  jak się kończył ostatni okres rehabilitacji  powinnaś była złożyć wniosek do ZUS o kolejne badanie lekarza  ZUS.. Lekarz ZUS albo przedłużył rehabilitację lub uznał ciebie niezdolna do pracy czyli potocznie dał rentę, lub uznał ciebie za zdrową    w takim przypadku w terminie do dwóch tygodni powinnaś się odwołać do komisji lekarskiej ZUS .  jeżeli komisja lekarska wydał  decyzje  ze jesteś zdrowa..  Powinnaś złożyć skargę w sądzie  pracy i zarejestrować sie jako bezrobotna..
Taki powinien być tok postępowania ..
Czy tak było..??

A Jeżeli było inaczej i jesteś nadal na bezrobotnym zarejestrowana..  idziesz na chorobowe i starasz sie o rentę    czyli składasz  papiery o  przyznanie niezdolności do pracy.. przez ZUS.. Inne Twoje orzeczenia o  stopniu niesprawności nie  są honorowane przez ZUS..
Nadrzędny - Autor monik97 Dodany 2010-04-28 12:20
Po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego zarejestrowałam się w urzędzie pracy, nie składałam od razu kolejnego wniosku do zus, bo będąc na tym świadczeniu nie wypłacono mi kasy przez 4 miesiące-wyrównano to potem, ale przez ponad 4 mieiące byłam bez kasy-rejestrując się w up myślałam też, że polepszy mi się i będę mogła pójść do pracy, tak się jednak nie stało, dlatego zaczęłam starać się o rentę, bo z tego co się orientowałam, to przez 18 miesięcy od rejestracji w up można starać się o rentę, a mimo to sąd odrzucił moje odwołanie(wcześniej miałam komisję zus, potem odwołałam się do komisji lekarskiej zus, wszystko według toku postępowania). Czyli jak rozumiem teraz musiałabym znów być 6 miesięcy na L4, dostarczając je do urzędu pracy, aby potem znów móc ubiegać się o rentę?? Czy  składa się specjalny wniosek o przyznanie niezdolności do pracy?? Dziękuję uprzejmie za poprzednią wypowiedź.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2010-04-30 10:18
Jak jesteś bezrobotna zarejestrowania idziesz normalnie do lekarza i ten wystawia L-4 które oddajesz w UP..
Nadrzędny - Autor monik97 Dodany 2010-05-01 12:43 Zmieniony 2010-05-01 12:56
Ok dziękuję, a mam jeszcze taką wątpliwość-czy sąd mógł odmówić mi przeprowadzenia badań w celu ustalenia czy dostanę rentę, czy też nie??to jest dziwne:tylko dlatego, że zarejestrowałam się w urzędzie pracy tuż po zakończeniu świadczenia rehabilit., a nie od razu złożyłam papiery o rentę, przecież prawo pozwala na staranie się o rentę do 18 miesięcy od rejestracji, więc tym samym otwiera się cała droga- czyli komisja zus, komisja lekarska zus i sąd?? Dziwię się, że sąd orzekł inaczej. Z tego co przeczytałam wynika, że wielu osobom udaje się wywalczyć świadczenie na drodze sądowej, a mnie nawet do takiej możliwości nie dopuszczono.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2010-05-02 07:27

>a nie od razu złożyłam papiery o rentę, przecież prawo pozwala na staranie się o rentę do 18 miesięcy od rejestracji


Nie znam twoich papierów. od decyzji komisji ZUS  masz 30 dni na skierowanie sprawy  do sądu.. I może dlatego..

Co do 18 miesięcy możesz ponownie występować  na tych samych zasadach o rentę do ZUS   czyli od nowa nowa procedura..
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / oddalenie odwołania od decyzji zus w sprawie renty przez sąd (12305 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill