www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Atest sprzętu rehabilitacyjnego (4175 - wyświetleń)
- Autor Umberto Dodany 2010-06-16 20:40
Witam, proszę Was o odpowiedź w temacie czy każdy sprzęt rehabilitacyjny musi posiadać atest ? Jeżeli tak to jak ma się to do metod rehabilitacji takich jak hipoterapia, lub z wykorzystaniem urządzeń opatentowanych przez konstruktorów ? , bo przecież patent to nie to samo co atest lub certyfikat bezpieczeństwa. Czy bezpieczne jest korzystanie z takich metod rehabilitacji z wykorzystaniem urządzeń które funkcjonują jako pomoc dla terapeuty ale nie posiadają takich dokumentów ?
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-06-16 22:36
Przepisy prawne tak mówią, że każde urządzenie rehabilitacyjne musi posiadać atest świadczący, że jest bezpieczne dla użytkownika. Chyba, że sam coś wymyślisz i zrobisz sam sobie na własny użytek i własną odpowiedzialność. Ale pretensje za jakąś szkodę poniesioną podczas używania tego sprzętu ponosisz wyłącznie ty a nie producent czy sprzedawca jak jest w przypadku atestowanego sprzętu. Takie prawo. Myślę, że słuszne. Dotyczy to nie tylko publicznych placówek zdrowia. Sądzę, że całkowicie prywatne ośrodki, leczące za pieniądze, nie pozwolą sobie na stosowanie nieatestowanych urządzeń, bo odszkodowanie za ewentualną szkodę znacznie przekroczyłoby wartość atestu a ubezpieczyciel nie ubezpieczyłby takiej placówki. Przecież nie będzie się wystawiał się na wypłaty za szkody.
Konstruktor jakiegoś specyficznego urządzenia rehabilitacyjnego, by móc je używać w oficjalnej działalności, musi pierw wystąpić o certyfikat jeśli chce wprowadzić do obrotu sprzęt. A patent to zupełnie coś innego niż atest jak sam zauważyłeś. A na ostatnie pytanie sam sobie odpowiedz.
Podziemie zdrowotne - znachorstwo, zawsze gdzieś tam może się pojawić "cudotwórca" mamiący szukających pomocy. Tam nie ma atestów.
Co do hipoterapii - nie wypowiem się ale tam też pewnie obowiązują jakieś przepisy. Nie każdy koń nadaje się do takiej terapii. Teorii spiskowych nie doszukuj się.
Nadrzędny Autor Umberto Dodany 2010-06-17 20:10
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienia,a tak na marginesie daleki jestem za doszukiwaniem się teorii spiskowych lecz chciałem upewnić się co do toku swojego myślenia. Kwestię tego tematu podniosłem tylko i wyłącznie z faktu że chciałbym otworzyć właśnie coś w rodzaju ośrodka rehabilitacyjnego, a właściwie może i dokładnie sam ośrodek rehabilitacyjny i chciałbym uniknąć jakichkolwiek niejasności, a jak wiem i znam życie "diabeł tkwi w szczegółach" więc stąd moje dociekanie właśnie w tym temacie.
Nadrzędny Autor krak Dodany 2010-06-18 09:01
Sorry za tą teorię spiskową. Tak jakoś "się napisało".
Kupując srzęt rehabilitacyjny w placówkach rozprowadzających go - urządzenia są już atestowane. Ale zawsze musisz się upewnić bo a nuż nie mają. Gdy nabywasz je z drugiej ręki - domagaj się atestu od zbywającego lub sam będziesz musiał tego dokonać. Nie jestem fachowcem więc pewnie jakieś drobiazgi mi umknęły w odpowiedzi.  Ale myślę, że sobie poradzisz.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Atest sprzętu rehabilitacyjnego (4175 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill