www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / prawa niep. na stażu (1717 - wyświetleń)
- Autor ag.frys Dodany 2010-07-02 13:05
Witam.
Mam umiearkowany- II- stopień niepełnosprawności. Od 1 VII jestem na pięciomiesięcznym stażu. Czy przysługują mi takie same prawa niepełnosprawnego jak normalnej osoby?
Chodzi mi przede wszystkim o:
-dodatkowy urlop wypoczynkowy (tj.zamiast 10 dni na 5 msc-y, 14 dni)
-zwolnienie z pracy z wynagrodzeniem w celu wykonania badań specjalistycznych, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy

Bardzo proszę o pomoc.
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2010-07-03 10:29
   Z prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego korzysta niepełnosprawny pracownik, któremu przysługuje "zwykły" urlop wypoczynkowy. Uprawnienia te wynikają ze stosunku pracy i należą się pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Osoba odbywająca staż świadczy pracę bez nawiązania stosunku pracy (nie jest pracownikiem pracodawcy, u którego odbywa staż) i dlatego nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, nie ma również prawa do urlopu okolicznościowego. Stażysta ma natomiast prawo do 2 dni wolnych (płatnych) za każde 30 dni kalendarzowe odbywania stażu.
   Osoba bezrobotna skierowana na staż świadczy pracę w pełnym wymiarze czasu pracy zgodnie z programem stażu, Czas pracy osoby odbywającej staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a stażysty będącego osobą niepełnosprawną zaliczaną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych (chyba że charakter pracy w danym zawodzie tego wymaga, a Urząd Pracy wyrazi zgodę).
.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / prawa niep. na stażu (1717 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill