www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Kilka pytań (3555 - wyświetleń)
- Autor erka Dodany 2010-08-03 02:57
Moja sytuacja jest nastepująca:
- niepełnosprawność umiarkowana, powstała przed 21 r. ż, przyznana bezterminowo, otrzymuję rente socjalną oraz zasiłek pielęgnacyjny (153zł).

Postanowiłem zmienić swoje życice i iść do pracy. Dostałem pracę, umowa o pracę, cały etat, a mój zarobek bedzie przekraczał limit renty socjalnej. Co mam w tej sytuacji zrobić, formalnie?

- Kiedy poinformować ZUS: po podpisaniu umowy, przed, czy po pierwszej pensji? Czy co miesiąc donosi sie jakieś prapiery?
- Czy mam też zawiesić zasiłek pielęgnacyjny? Jesli tak, to jak to zrobić?
- Co jeszcze do mnei należy, żeby mnie później urzedy nie ścigały?

- czy jesli będę zmuszony wrócić do renty socjalnej, czy z czeka mnie jakaś komisja zus? Jak to wygląda?

Jestem zagubiony, nie bardzo wiem gdzie pytać.
Będę wdzieczy za odpowiedź.

Pozdrawiam
Marcel
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-08-03 09:07
Szanowny Panie
W przypadku jeśli Pana zarobek będzie przekraczał limit 30% przeciętnego wynagrodzenia, wówczas renta socjalna zostanie Panu zawieszona. O fakcie otrzymywania wyższych zarobków warto od razu poinformować ZUS, gdyż jeśli Pan tego nie zrobi, wówczas po ujawnieniu tego faktu będzie Pan zmuszony oddać świadczenia, które Pan pobrał od czasu osiągnięcia wyższych dochodów.
Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany z tytułu posiadanego stopnia niepełnosprawności. Będzie on wypłacany przez czas ważności orzeczenia bez względu na osiągane przez Pana dochody.
Jeśli po zakończeniu umowy o pracę pańskie orzeczenie o niepełnosprawności nadal będzie ważne, wówczas należy tylko złożyć wniosek o odwieszenie świadczenia w oddziale ZUS.
z poważaniem
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2010-08-03 16:06
I dopowiadając - powinieneś powiadomić pracodawcę o rencie, bo ma on wtedy ulgi w opłatach, czasem może mieć dopłatę do Twojej pensji z PFRON.
Poza tym nic nigdzie nie musisz zgłaszać.
Jak chcesz wrócić do renty socjalnej, po prostu skkładasz pismo z wnioskiem o odwieszenie renty socalnej (jedno krótkie zdanie) - i już. Znów masz rentę przywróconą, bez żadnej komisji, orzeczników itp.

Ale nie martw się, jest już projekt ustawy o rentach kapitałowych, który zawiera również punkt znoszący limity zarabiania. Prawie to samo, co w grudniu 2008 zawetował Lech. Jeśli to przejdzie, to już od stycznia będziesz mógł rentę odwiesić :-)
Nadrzędny - Autor erka Dodany 2010-08-04 15:03
Bardzo dziękuje za odpowiedzi.

W moim umyśle funkcjonuje przekonanie, że powrót do renty wiaże się z kłopotami, stawaniem przed komisjami ZUS. W sensie, że jak ZUS wie, że pracowałeś to uzna, że renta ci nie rzysługuje... Ale być może się mylę...
Jesli utawa przejdzie to pytanie czy obejmie też tych którzy aktualnie pracują i zawiesili rente socjalną... zobaczymy.... życze sobie i Wam tego

Jeszcze raz dzięki.
Wszystkiego dobrego.

Praca jest fajna. :-)
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2010-08-04 15:15
Masz racje fajna i potrzebna wszystkim
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2010-08-08 05:35
Piszecie

>Jesli utawa przejdzie to pytanie czy obejmie też tych którzy aktualnie pracują i zawiesili rente socjalną... zobaczymy.... życze sobie i Wam tego


Ja się obawiam czego innego..  Jeżeli będziesz pracować na rencie w pełnym wymiarze ..  to ZUS  zgodnie zobowiąującą ustawa.. każdego rencistę i tego co ma stale świadczenia może zawezwać przed swe oblicze i wole nie pisać dalej.. Oby nie..  Ale też jest szansa ze orzecznictwo medyczne  może być wyprowadzone  poza ZUS.  ( kiedyś musi)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Kilka pytań (3555 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill