www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Prawo do karty parkingowej (12250 - wyświetleń)
- Autor dysiek20-85 Dodany 2010-08-23 17:54
Witam wszystkich.
Chciałbym się podzielić pewnymi wnioskami, ale najpierw 2 słowa o mnie. Otóż do niedawna byłem kompletnie zdrowy i problemy niepełnosprawnych były mi obce. Zmieniło się to pół roku temu gdy w wypadku doznałem rozległych złamań. I tu naszła mnie pewna refleksja że panuje niesprawiedliwość w przyznawaniu kart parkingowych. Osobiście uważam że skoro mam trudności z poruszaniem więc powinna przysługiwać mi karta parkingowa. Urzędnicy są jednak innego zdania, ponieważ w bliżej nieokreślonej przyszłości odzyskam niemal w pełni sprawność więc nic mi się nie należy. Co ciekawe osoba głucha potrzebuje wysiąść np. bliżej centrum miasta niż osoba która porusza się na kulach. Związki niepełnosprawnych działają tylko w imieniu osób trwale niepełnosprawnych i bagatelizują potrzeby osób czasowo niepełnosprawnych, tak jak często zdrowi bagatelizują problemy osób niepełnosprawnych. Z tego miejsca apeluje o poszerzenie horyzontów osób walczących o prawa dla niepełnosprawnych. Życzę wszystkim powrotu do zdrowia.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2010-08-23 18:45
Chętnie bym oddała moją kartę parkingową za wiadomość, że w ciągu kilku miesięcy odzyskam sprawność. Pewnie mam "ciasne horyzonty".
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2010-08-23 20:34
ale czy osobie gluchej nalezy sie karta parkingowa? chyba nie
tak na moje oko to  nie urzednicy podejmuja  decyzje komu dac karte a komu nie, jest ona wydawana na podstawienp. orzeczenia o niepelnosprawnosci i jezeli takowe posiadasz i  masz tam zaznaczone ze karta Ci przysluguje to musza Ci ja wydac chocby na czas powrotu do zdrowia bo karty sa  zarowno czasowe jak  i bezterminowe
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-08-23 22:58
dysiek20-85, problem masz ale wyciągasz niewłaściwe wnioski, jesteś bez znajomości faktów. Gocha już ci odpowiedziała, że najpierw trzeba mieć odpowiednie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności a potem można dopiero otrzymać kartę parkingową czasową jak sam przypuszczasz lub na stałe, czego ci nie życzę. (bo wierzę, że chcesz być pełnosprawny). Prawo jest prawem (nawet niesprawiedliwe) i samemu sobie nie można wystawić przywileju, chyba, że prawem kaduka. Wniosek na orzeczenie wypisujesz sam (są odpowiednie druki) załączasz opinię lekarską (też odpowiedni druk) i wysyłasz to na adres Powiatowego Zespołu ds Orzekania o Niepełnosprawności i czekasz na wezwanie. Dalej? to już zależy od orzeczenia komisji. Fakt, że można się pogubić ale zawsze można zapytać nim się zacznie opiniować. Zapraszam do walki o prawa dla wszystkich niepełnosprawnych. Wspólnie poszerzajmy horyzonty!
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2010-08-24 10:46
Wydawanie wniosków o niepełnosprawności przez komisję a raczej 'kart parkingowych'- które uprawniają do bezpłatnego parkowania samochodów jest nadużywane . Korzystają z tych miejsc ludzie, którym niepełnosprawność myli się z  przeżytymi latami . Są w wieku emerytalnym i pewnie nie do końca zdrowi, ale całe ich życie to kombinowanie i tym pewnie sposobem zdobyli kartę parkingową .Raz po raz widzę tych ' malowanych niepełnosprawnych ' z kilkoma pełnymi siatami, biegusiem idących do samochodu stojącego na kopercie . Malowani inwalidzi !!!
Nadrzędny - Autor dysiek20-85 Dodany 2010-08-24 12:56
Zgadzam się z Tobą w 100% że powinna być większa kontrola odnośnie przyznawania kart parkingowych i powinny być przydzielane osobom niepełnosprawnym ruchowo (osoby niesłyszące, niewidzące, nieme, upośledzone umysłowo których upośledzenie nie wpływa na samodzielność poruszania się). Odnośnie krytyki mojej osoby to chciałbym zauważyć że nie domagam dożywotniego prawa do parkowania na tzw. "kopertach" tylko pozwolenia na okres tymczasowy. Moim zdaniem taka tymczasowa karta parkingowa powinna być przyznawana na podstawie opinii biegłego lekarza już po wyjściu ze szpitala. Powinna być na niej widoczna data ważności dokumentu odpowiadająca kolejnym kontrolom lekarskim np: na trzy miesiące - w takich odstępach mam kolejne kontrole lekarskie i jej ważność powinna być przedłużana wraz z wydłużającym się okresem leczenia - w moim przypadku żaden lekarz nie jest w stanie podać mi nawet przybliżonego czasu powrotu do zdrowia.

Gorąco współczuje wszystkim osobom trwale niepełnosprawnym, zapewniam że mam ogromy szacunek dla trudu jaki muszą wnieść by pokonywać bariery jakie stawia im brak pełnego zdrowia. Zapewniam że nie jestem uprzedzony do osób głucho-niemych, syn mojego głuchoniemego kuzyna jest moim chrześniakiem i jestem z tego bardzo dumny. Pozdrawiam wszystkich.
Nadrzędny - Autor krak Dodany 2010-08-25 09:11
dysiek20-85, chcesz tworzyć nowe procedury. Musiałbyś zaapelować do posłów by stworzyli nową ustawę. Ale jak znam życie, wtedy kierowców z kartami parkingowymi namnożyłoby się więcej niż bez kart.
Wiedz, że orzeczenie o niepełnosprawności wydawane przez właściwą komisję, też jest  i może być tymczasowe, na czas trwania dochodzenia do sprawności. Nie od razu i nie zawsze na stałe. Więc twój tzw. Biegły lekarz zasiada w takiej komisji. I właśnie taka procedura eliminuje nadużycia, z których ty sobie nawet nie zdajesz sprawy. Część ludzi dopiero jak staje się ON (trwale lub tymczasowo) zaczyna dostrzegać problemy, które wcześniej wyśmiewała bo były dla zdrowego niezrozumiałe. Życzę zdrowia.
Ale nie czekaj i już składaj wniosek. To trochę trwa. Ale tak już jest. Myślę, że zapoznałeś się już z poniższymi stronami www. Podaję linki :
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2435
http://scon.waw.pl/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=23&Itemid=32
Nadrzędny - Autor dysiek20-85 Dodany 2010-09-01 13:21
Nie widziałem wcześniej stron z tych linków. Dzięki za odpowiedz. Dziś byłem na kolejnym zdjęciu, lekkie ślady zrostu mogę zacząć ją obciążać do 30 kg, kolejna wizyta za 2,5 miesiąca. Nie będę się starał o kartę parkingową, więc Ci co tak na mnie psioczyli, że bym chciał zajmować "ich" miejsce parkingowe, mogą odetchnąć z ulgą że nie zajmę ich miejsca na parkingu. Nawet jak bym musiał czekać cały rok (co jest możliwe) na rzucenie kul w kąt, to ta chwila jest tego warta ;-)) Wtedy zaparkuje sobie na drugim końcu parkingu i się przespaceruje. Już się nie mogę doczekać. Poza tym muszę dbać o mojego "złamaska" żeby się szybciej zrastał, bo niedługo jest mój ślub, a nie chciał bym swoje wesele przesiedzieć na krześle. Poza tym muszę swoją ślicznotkę przenieść przez próg hehehe

Życzę wszystkim miłego dnia
Nadrzędny Autor krak Dodany 2010-09-03 21:17
Powodzenia!
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2010-09-01 20:02
dysiek20-85 życzę ci z całego serca spełnienia wszystkich pragnień. Wiedz że ciężką pracą (rehabilitacją) osiągniesz bardzo dużo. :-) I jeszcze zatańczysz nie tylko na weselu :-)
Nadrzędny - Autor Ona131721 Dodany 2010-09-01 21:38
Moje zdanie jest takie, ze tylko niesprawiedliwe jest to ze tylko niektore grupy niepelnosprawnych dostaja karty parkingowe. Ludzie z chorobami narzadu ruchu czy chorobami neurologicznymi owszem a reszta? Ja mam chore serce, mdleje czesto, czesto mam zawroty glowy i inne dolegliwosci z tym zwiazane, mam zadyszke po przejsciu kilku metrow. Nie pisze tylko w moim imieniu ale i innych ktorzy choruja na podobne schorzenia. To jest niesprawiedliwe ze karty sa wydawane tylko jednej grupie ludzi a inni ktorzy tez ciezko choruja musza parkowac normalnie.
Nadrzędny - Autor dysiek20-85 Dodany 2010-09-06 13:57
Dziękuję Ella i maltabar za życzenia :D ; Ona131721 piszesz że masz "zawroty głowy i inne dolegliwości z tym związane" i chcesz prowadzić samochód? To chyba trochę nieodpowiedzialne, że świadomie chcesz stwarzać zagrożenie na drodze i być może skrzywdzisz niewinne osoby. Bo rozumiem że nie odpowiada Ci żeby ktoś zdrowy podwiózł Cię pod np: drzwi supermarketu i sam pojechał odstawić auto na miejsce dla zdrowych osób, zależy Ci koniecznie na tym żeby auto czekało na Ciebie pod drzwiami na miejscu dla niepełnosprawnych? Słuchajcie ja rozumiem, choroba rzecz straszna, ale nie zwalnia z myślenia (wyjątek osoby upośledzone umysłowo).
Nadrzędny - Autor Ona131721 Dodany 2010-09-06 16:11 Zmieniony 2010-09-06 16:22
Jak na nawet prawka nie mam. Po prostu wydaje mi się to niesprawiedliwe, że taka karta jest wydawana tylko dla określonej grupy ludzi. Chorzy na inne schorzenia, często bardziej poważne niestety takiej karty posiadać nie mogą, przynajmniej tak mówią w moim oddziale PCPR. A ze mną to był tylko przykład. Może zle sie wyrazilam w poprzednim poscie. Ja jeszcze przejść kilka metrów dam rade. A przecież są ludzie, którym nawet to sprawia problem a nie choruja na choroby związane w układem ruchu czy neurologiczne. Moim zdaniem wydanie takiej karty powinno być rozpatrywane dla każdego chorego indywidualnie. Tylko ze to by pewnie spowodowalo mnostwo naduzyc. Bo sa ludzie na prawde chorzy ale uczciwi ale sa i tacy ktorzy lubia wykorzystywac przepisy na swoja korzysc, chociaz tak na prawde mogli by dojsc ten kawalek a karta by byla im potrzebna bo tak bylo by im wygodniej.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-09-06 17:25
ale to nie jest tak, ze karte otrzymuja tylko ci ktorzy choruja na choroby neurologiczne. W orzeczeniu o stopniu niepelnosprawnosci jest punkt, w ktorym jest mowa o tym, czy dana osoba spelnia warunki, zeby ta karte uzyskac czyli taka decyzje podejmuje lekarz orzecznik indywidualnie co do kazdego

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549
Kartę parkingową mogą uzyskać osoby posiadające ważne orzeczenia:

    * o znacznym stopniu niepełnosprawności,
    * o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    * o lekkim stopniu niepełnosprawności, które w orzeczeniu posiadają kod R lub N
Nadrzędny Autor Ona131721 Dodany 2010-09-06 19:10 Zmieniony 2010-09-06 19:12
Wiesz Gocha ja tez tak sadzilam ale u mnie w PCPR mowia inaczej. Sprawa mnie nie dotyczy ale bliskiej mi osoby. Ona sie dowiadywala i powiedzieli jej ze stopien umiarkowany z kodem R lub N. Nie wiem na jakiej podstawie tak powiedziano. Dlatego tak mnie bulwersuje ta sprawa...
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-09-02 19:40
Ona131721 mam kartę z której praktycznie nie korzystam. Nie mam auta, a ten kto mnie podwozi zostawia w pobliżu miejsca docelowego i odstawia auto na parking dla sprawnych. Czy Ty naprawdę tak myślisz jak piszesz? Przecież tylko co pisała Janka że ruch to zdrowie. Kurczę oddam ci tę kartę a daj mi dwie sprawne nogi OK?
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-09-03 11:06

>>oddam ci tę kartę a daj mi dwie sprawne nogi OK?


tez bym sie zamienila :-)
Nadrzędny - Autor Ona131721 Dodany 2010-09-03 18:02
A ja bym duzo oddala zeby byc zdrowa, niestety tak nie jest... :-(
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2010-09-03 18:18
ja nawet tak nie mysle bo to nierealne
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-09-03 23:44
Dysiek,wszystkiego najlepszego dla Was na nowej wspólnej drodze i za tym progiem :-)
Nadrzędny Autor kazkucz Dodany 2010-09-06 23:56
Witam Kolege ,
tez jestem po wypadku komunikacyjnym, (przewrotka na H.D v rod SZYBKOSC OKOLO 5 KM/H)gdzie wynikiem tego zlamana , pogruchotana kosc piszczelowa zaraz pod polanem- dwie operacje aby pokleic i poskladac "groz" jak mowili lekarze.Wypadek 14 maja 2010, zas w lipcu stawalem na komisji i orzeczono mi do lipca 2011. Nie bylo zadnych problemow na komisji. Opis szczegolowy znajdziesz pod tytulem "karta parkomatowa".Smialo staraj sie o ta karte poniewaz ona jest ci potrzbna teraz najbardziej, podobnie jak mi, W przyszlym roku juz nie bedzie mi potrzebna  i bedzie nie wazna.I nie ma problemu z mojego doswiadczenia aby ja miec na czas i w czsie leczenia. Ja obecnie moge obciazac noge 15 kg, ale zginam juz 114 stopni w/g artromotu. Karta parkingowa bardzo duzo mi ulatwia egzystencje. Wprawdzie wsiadanie do samochodu jest pokraczne ale jazda daje przyjemnosc, poza tym jezdze sam . (Niesprawna noga lewa wiec automatem nie problem jezdzic).Jesli potrzebujesz WIECEJ  info to pisz , podziele sie swym doswiadczeniem, jestem prawie na biezaco.Pozdrawiam , Harleyowiec 56
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Prawo do karty parkingowej (12250 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill