www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od decyzji ZUS-u (3665 - wyświetleń)
- Autor laluna51 Dodany 2010-08-25 15:04
Zamknięto mój zakład z przyczyn reorganizacji i likwidacji.Poszedłem na zasiłek dla bezrobotnych,który dostawałem przez rok.Potem byłem zarejestrowany bez prawa do zasiłku i w międzyczasie zachorowałem na cukrzycę.Nie miałem propozycji żadnej pracy,a wszędzie tam gdzie chodziłem nie chcieli przyjąc cukrzyka.Wzeszłym roku zachorowałem na raka nosogardła i zgłosiłem się do ZUS-u o przyznanie renty.Dostałem wezwanie do lekarza orzecznika,który stwierdził całkowitą niezdolnośc do pracy.ZUS nie przyznł mi renty  bo uzasadnił ,że okres bycia bezrobotnym bez prawa do zasiłku nie wlicza się do okresu nieskładkowego i zabrakło mi 3 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu.Czy jest sens odwołania się od decyzji zusu?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-08-25 15:56
UWAGA: Nie jestem specjalistą ani członkiem Centrum Integracji - dla potwierdzenia, proszę poczekać na ich odpowiedź.

> Czy jest sens odwołania się od decyzji zusu?


Tu trzeba sobie wyjaśnić, że przyznanie renty z niezdolności do pracy następuje tylko po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków. Najkrócej, te warunki można ująć tak, że do renty z powodu niezdolności do pracy ma prawo ktoś, kto:

jest niezdolny do pracy,
ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.


Dokładniejsze informacje na stronie ZUS (klik).

W Pana przypadku problem jest z okresem składkowym. A okresu składkowego nikomu ZUS zmienić nie może - to jest zapisane w prawie od ZUS niezależnym. Odwołania mogą być skuteczne jeśli dotyczą tego elementu, o którym ZUS decyduje, czyli przyznania statusu "niezdolnego do pracy". To jednak Pan otrzymał. A zatem odwołanie do ZUS nic tu najprawdopodobniej nie da, bo problem jest z warunkiem od ZUS niezależnym.

To co może Pan zrobić, to:
- spróbować znaleźć zatrudnienie
- zainteresować się innymi świadczeniami społecznymi, jeśli nie ma Pan źródeł utrzymania (zasiłki z PCPR - klik)
- wystąpić o przyznanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (to dokument niezależny od ZUS), a jeśli otrzyma Pan orzeczenie o "znacznym stopniu niepełnosprawności", wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny - klik
- wnioskować do ZUS o tzw. "rentę specjalną" (klik) przyznawaną w drodze wyjątku przez prezesa ZUS osobom, które nie spełniają ustawowych wymagań. ZUS nie ma jednak żadnego obowiązku jej przyznać.

Wszystkie linki prowadzą do obszerniejszych materiałów, które proponuję przeczytać.

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2010-08-26 12:15
Szanowna Pani
Każdy, kto nie zgadza się z decyzją urzędu (w tym przypadku ZUS) ma prawo do złożenia odwołania w określonym przez prawo terminie. Pamiętać należy jednak o tym, że aby takie odwołanie przyniosło oczekiwany skutek należy przedstawić dokumentu, które pozwoliłyby ustalić stan faktyczny inny od ustalony na poprzedniej komisji. W Pani przypadku należałoby przedstawić dokumenty poświadczające zatrudnienie podczas brakujących trzech lat. W innym przypadku odwołanie nie przyniesie skutku
z poważaniem
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od decyzji ZUS-u (3665 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill