www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Prawa poszkodowanych przez ZUS (10289 - wyświetleń)
- Autor marbled Dodany 2010-09-10 16:15
Witam! Mam do Was pytanie. Jestem na rencie już od trzech lat, wkrótce czeka mnie kolejna komisja lekarska. Czytając Wasze wypowiedzi, nie jestem najlepszej myśli co do orzeczenia dalszej renty, choć choruję od ponad 20 lat na cukrzycę z powikłaniami. Wiem, że w przypadku negatywnego orzeczenia,  jak się odwołam do kolejnej instancji ZUS-u, to przysługuje mi prawo dalszej wypłaty świadczenia. Jednak to pewnie kwestia kilku dni. Moje pytanie dotyczy kwestii jak odwołałbym się do sądu za pośrednictwem ZUS, po ew. drugiej odmownej decyzji o rencie, to czy przysługuje mi do czasu rozprawy sądowej, wypłata świadczeń i ubezpieczenia? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna i czy trzeba zgłosić do ZUS-u, takie żądanie. Gdzie jeszcze ew. szukać pomocy, jakaś instytucja lub organizacja. Będę wdzięczny za udzielenie informacji. Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów!
Nadrzędny - Autor nana Dodany 2010-09-11 21:03
witaj przecież jeśli masz stawać na komisję zusu to automatycznie nie otrzymujesz renty dopiero po pozytywnej opini lekarza orzecznika dostajesz wyrównanie.Powodzenia
Nadrzędny - Autor marbled Dodany 2010-09-12 17:58
"Nana" nie przeczytałaś uważnie mojego postu.  Jeszcze raz w skrócie. Obecnie jestem na czasowej rencie, która kończy mi się w przyszłym miesiącu. Mam kolejną komisję i pytam się czy jak mi jej  ew. nie przedłużą, to odwołując się w drugiej instancji, do sądu (czekając kilka miesięcy na rozprawę), ZUS ma obowiązek do czasu rozprawy wypłacać mi świadczenia i opłacać ubezpieczenie?
Nie mam pieniędzy i nie stać mnie na płatne porady prawne, więc zadałem to pytanie na forum. Może ktoś się orientuje w tego typu sprawach lub przynajmniej zna bezpłatne organizacje w których mogę zaczerpnąć informacji.
Pozdrawiam i czekam na jakiś sygnał w tej sprawie.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-09-12 20:24
Marbled, nie - ZUS nie ma obowiązku do czasu rozprawy (ewentualnej) wypłacać Tobie świadczeń, albowiem wygaśnie podstawa prawna do tego.
Po (ewentualnie) wygraniej sprawie otrzymasz stosowne wyrównanie.
ZUS-u nie interesuje, za co będziesz żył do tego czasu... Ot, rzeczywistość.
Nadrzędny - Autor akkrawiec Dodany 2010-09-15 21:41
Jeżeli nie masz pieniędzy na prawnika to możesz zgłosić się z wnioskiem do sądu o jego przyznanie musisz tylko chyba przedstawić, że nie masz środków na niego. ZUS nie wypłaci ci ani grosza po wygaśnięciu renty to można tak nazwać. Ja walczyłam czekałam 1,5 roku bez środków do życia i nikogo nie obchodziło czy mam za co posłać dziecko do szkoły itd. itp. Wczoraj miałam rozprawę i sędzia przyznała na stałe częściową niezdolność do pracy. Tak więc zaciskać pasa trzeba nic więcej. Co do prywatnych poradach kancelarie raz w miesiącu robią akcję bezpłatnych porad musisz się tylko rozejrzeć w swoim mieście i popytać. A ubezpieczenie możesz mieć zgłoś się do ZUS po ZAŚWIADCZENIE ZUS Rw-31 ja takie mam na tej podstawie mam razem z dzieckiem prawo do leczenia. Troszkę musisz poczytać na stronie zus i tam popytać jeżeli jest komu zadac pytanie ja mieszkam w Szczecinie a znalazłam dopiero odpowiedź na końcu polski w innym zusie bo w moim to zrobili wielkie oczy.  Jak konkretnie powiedziałam że zaświadczenie na bezpłatne ubezpieczenie na okres trwania postępowania do przedstawienia w placówkach zdrowia to już było ok. Pozdrawiam napisz jak poszło trzymam kciuki.
Nadrzędny - Autor marbled Dodany 2010-09-16 09:51
"akkrawiec" dzięki za informacje. Czekam na wyznaczenie daty pierwszej komisji, ale trudno być optymistą, czytając jak naprawdę chorych ludzi tam traktują. Pomimo, iż od ostatniej komisji znacznie pogorszył mi się stan zdrowia (powikłania się rozwinęły), to mam spore obawy. Doświadczenie z ostatniej komisji lekarskiej, mam takie, że lekarz badający próbował mi przez ponad 40 minut "udowodnić", że jestem całkowicie zdrowy. Na przykład kazał mi nagle powiedzieć z pamięci ile biorę na dobę jednostek insuliny.
Powiedziałem mu, że "w 6 zastrzykach OKOŁO 50 jednostek". Na to stwierdził, że kłamię bo on sobie policzył i pani doktor kierująca wpisała, że 48 .... (bez komentarza). Poza tym dowiedziałem się, że wszyscy przychodzą po to aby oszukać ZUS. Jednak pomimo wszystko przyznał mi na dwa lata rentę. W październiku dobiega ona końca, dlatego mam teraz spore obawy. Oczywiście dam znać na forum jak poszło. Mam taką sytuację rodzinną i finansową, że brak nawet tak małej renty "powali" mnie, a do pracy z tymi schorzeniami nikt mnie nie przyjmie.
Jeśli chodzi o to zaświadczenie, to czy oni wydają wtedy legitymację, czy tylko jakiś papier? Na "zieloną legitymację- kartę", zawsze, bez problemu mogłem korzystać ze specjalistów w NZOZ-ach. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor akkrawiec Dodany 2010-09-16 11:16
Napisze teraz treść odpowiedzi jaką mi napisał ZUS
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoby ubiegające się o przyznanie emerytury lub renty pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami swojej rodziny prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego w okresie trwania postępowania o przyznanie tych świadczeń.
W praktyce gdyby placówka zdrowia wymagała dokumentu potwierdzającego prawo bezpłatnych świadczeń ZUS wyda zaświadczenie o toczącym sie postępowaniu. Otrzymać je mozna zgłaszając się na salę obsługi klienta do ZUSu zgodnie z miejscem zamieszkania.
Nadrzędny - Autor akkrawiec Dodany 2010-09-16 11:15
Słuchaj ubezpieczenie ci się należy idź do ZUSu na wydział renty i emerytury tam poproś o wydanie zaświadczenia o bezpłatne ubezpieczenie bo jeszcze ci nie mineło 18 miesięcy w którym utracisz możliwość bezpłatnego ubezpieczenia mi Zus wydał takie zaświadczenie.
Nadrzędny Autor marbled Dodany 2010-09-16 14:47
OK, dzięki za informację. Mam cały czas jednak nadzieję, że nie będę musiał z tego zaświadczenia korzystać. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor marbled Dodany 2010-10-18 10:19
Witaj Akkrawiec! Jestem już po komisji lekarskiej i muszę powiedzieć, że w ZUS-ie są jeszcze normalni lekarze orzecznicy. Trafiłem na bardzo konkretną osobę, która nie próbowała "udowodnić mi", że pomimo wielu chorób jestem zdrowy.  Zbadała mnie, zapoznała się z dokumentacją medyczną i orzekła mi przedłużenie czasowo renty. To optymistyczne, że w ZUS-ie można trafić na porządnego lekarza, który uczciwie i rzetelnie przeprowadzi badanie. Wiem, niestety nie każdy ma tyle szczęścia ...
Wielkie dzięki za porady, które mi napisałaś, ale na szczęście, na razie, nie będe musiał się o to martwić. Pozdrawiam Cię i życzę dużo zdrowia, wytrwałości i wygranej. Teraz ja trzymam kciucki. Daj znać jak Twoja sytuacja się zakończyła.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-10-19 15:59
Gratuluję
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Prawa poszkodowanych przez ZUS (10289 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill