www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zwolnienie z pracy a odprawa (2267 - wyświetleń)
Autor mini21 Dodany 2010-10-09 18:45
Witam was.
W dniu wczorajszym otrzymałem od mojego pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę z powodu redukcji etatu w firmie.
Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.

Mam teraz pytanie, czy należy mi się za to odprawa?
Pracuję tam od maja (najpierw 3 miesiące na umowę o pracę na okres próbny, następnie od sierpnia na 1/2 etatu z normalną umową o pracę).

Przeczytałem na jednym z portali, że w przypadku wymówienia bez winy pracownika należy się odprawa, ale nie jestem specem, więc wolę się poradzić.
Zacytuję to co napisali:
"Do pracodawcy po odprawę

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, musi też wypłacić odprawy pracownikom zwalnianym grupowo lub indywidualnie. W drugim przypadku odprawa przysługuje, jeśli wyłącznym powodem zwolnienia jest przyczyna niedotycząca pracownika, czyli np. problemy finansowe pracodawcy. Podwładny nie uzyska więc odprawy, jeśli przyczyną rozwiązania umowy były też okoliczności go obciążające, np. odmowa wykonywania poleceń służbowych, nieprzestrzeganie czasu pracy lub zasad bhp, niewłaściwe korzystanie z materiałów lub urządzeń służbowych itp.

Wysokość odprawy zależy od stażu pracy u ostatniego pracodawcy i jest równa:

• jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata;

• dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat;

• trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad osiem lat."

Oczywiście w moim przypadku pod uwagę brać będę 1 kropkę.

Jeśli taka odprawa mi się należy, to czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mi go, czy sam się muszę o to upomnieć?

Kolejne moje pytanie dotyczy urlopu.
Z RUM'y wynika, że należy mi się 11 dni urlopu.
Czy pracodawca może posłać mnie na urlop w terminie wymówienia?
Jeśli nie, to jak rozumiem po rozwiązaniu umowy powinien mi wypłacić równowartość tych 14 dni?

Trzecia sprawa dotyczy dni wolnych na znalezienie pracy.
Według artykułu: http://www.se.pl/twoje-pieniadze/poradnik-se/jakie-prawa-ma-niepelnosprawny-pracownik_126668.html :
"Jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, możesz liczyć nie tylko na dodatkowy urlop, ale też przysługują ci dni wolne na załatwienie różnych spraw związanych z twoim stanem zdrowia. I co ważne, masz prawo do zachowania wynagrodzenia za te dni nieobecności w pracy. Pracodawca wyliczy ci jego wysokość tak samo, jak oblicza się ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy."

Czy mam się o to też jakoś upominać?

Liczy się każdy grosz, bo nie wiem, jak szybko znajdę nową pracę, szczególnie, że czeka mnie operacja przepukliny, dlatego każdy dodatkowy dzień czy nawet godzina pracy się liczy.

Proszę was o szybką pomoc!!!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zwolnienie z pracy a odprawa (2267 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill