www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Prośba do Centrum Informacji (2641 - wyświetleń)
- Autor kciuki Dodany 2010-11-05 10:03
Uprzejmie proszę o odpowiedź:
Korzystając z pierwszych porad Centrum Integracji:
  " Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-12-08 11:36
Szanowna Pani
W chwili obecnej może Pani wystąpić o przeliczenie otrzymywanego świadczenia, jeśli spełnia Pani następujące warunki:
• wskaże Pani do ponownego ustalenia emerytury zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu tego świadczenia,
• złoży Pani wniiosek o obliczenie podstawy wymiaru emerytury z dziesięciu kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia przypadającego przed rokiem złożenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub też z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia sprzed roku złożenia tego wniosku,
• posiada Pani wyższy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z nowo wskazanego okresu w stosunku do wskaźnika obliczonego poprzednio.

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość przyznania emerytury osobie, która ma już ustalone prawo do tego rodzaju świadczenia na innej podstawie prawnej. Tak więc osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury może zgłosić wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) albo o inną wcześniejszą emeryturę, do której spełni warunki. "

Złożyłam więc wniosek o inną wcześniejszą emeryturę do której nabyłam prawa do 2008r.( ponieważ wcześniejszą emeryturę otrzymałam wprost po rencie myślałam że jest naliczona na podstawie 20lat pracy,55 lat życia...więc wystąpiłam onastępną wcześniejszą emeryturę 30 lat pracy i 55 lat życia + ponad 3 lata pracy ).Znów w dniu 19.10.2010r przyszła z ZUS decyzja odmowna.
Ponieważ przegrałam w Sadzie Apelacyjnym sprawę o wysokość wskaźnika podstawy wymiaru-ZUS dopiero przeliczył mi świadczenie w części stażowej (nadal pracuję) prawie po roku , podobno gdy wróciły akta sprawy.
Niestety znów "urwał" mi ze stażu pracy 3 miesiące składkowe.Napisałam do ZUS w dniu 20.10.2010r. skargę dołączając dowody na dwa powyższe fakty.  Mam w związku z tym 2 pytania:
1) Czy mam jeszcze pisać odwołanie do sądu pracy w terminie 30 dni od otrzymania w/w decyzji?
2)Jeśli nie to jak długo mogę czekać na odpowiedź z ZUS w sprawie w/w skarg.
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2010-11-09 09:43
Ponownie się przypominam z prośbą o odpowiedź...jak już wspominłam w 2006r złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury na który nie otrzymałam do tej pory odpowiedzi i na tej podstawie Sąd ! instancji nakazał ZUS rozpatrzenie mej obecnej prośby o inną wcześniejszą emeryturę do której nabyłam prawa do 2008r...mam jeszcze dodatkowe pytanie...czy od 2008r ZUS ma aż 60 dni na odpowiedź lub nową decyzję?Bardzo dziękuję za  odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2010-11-16 09:49
Nie wiem już co mam myśleć ...czy ja już tak bardzo się naprzykrzam prośbami o rzetelną informację(jakoś wierzę temu forum!)...czy błędy ZUS to temat "tabu" ?
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2010-11-16 10:48
A może zwróciłbyś się na forum SENIOR oni tam bardziej są w temacie.
Nadrzędny Autor kciuki Dodany 2010-11-16 15:04
Uleno i tam już próbowałam...wiem ,że niedopilnowałam i mam zagmatwaną sytuację...ale wydaje mi się TO forum najbardziej kompetentne...bo przecież niepełnosprawną osobą nadal jestem mimo pobierania wcześnieszej emerytury...no i tutaj mi doradzono dobrze tylko, że początkowo mało "kumata" w prawie niezbyt rozumiałam doradę i dopiero w czasie rozprawy sądowej I instancji chciałam iść z ZUS "na ugodę" jeśli ustali mi na nowo wysokość świadczenia na podstawie wniosku złożonego w 2006r na który to wniosek do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi....bo przecież gdyby informacja rentowa udzieliła mi prawidłowej odpowiedzi gdy pytałam kiedy należy złożyć wniosek by mieć korzystnie przeliczoną emeryturę...złożyłabym swój wniosek dzień przed ukończeniem lat 60 , ZUS by przeliczył i napewno nie miałabym o nic pretensji...nawet o te zaniżone wskaźniki...a tak to czuję się naprawdę źle...świadomie czy nieświadomie ale oszukiwana...
Jak by pani to rozumiała gdyby ktoś bez Pani wiedzy mimo próśb o zaprzestanie naliczania "nowej" emerytury wstrzymał pani tą wcześniejszą bez porozumienia się z Panią...ja zrozumiałam tak ,że chciano mnie "wykiwać"!
Sąd Apelacyjny w Łodzi z dnia 5 sierpnia 1998r. IIIAUa 264/98 OSA 1999?2 poz.11 str.61
"Błędem organu rentowego jest nie tylko błąd rachunkowy ,merytoryczny lub interpretacyjny, lecz jest nim także niedopełnienie wynikającego z paragrafu 3 rozporządzenia z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie postępowania o świadczenie emerytalno rentowe  i zasad wypłaty tych świadczeń(Dz.U.1983 Nr 10 poz.49 z późn.zm.) obowiązku informowania o warunkach i dowodach wymaganych do uzyskiwania świadczeń emeryt-rent.
pozdrawiam...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Prośba do Centrum Informacji (2641 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill