www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy ja jestem osobą bezrobotną czy też poszukującą pracy (4504 - wyświetleń)
- Autor kennedy Dodany 2010-12-02 12:15
Witam,

chciałbym ustalić jaki jest mój status na rynku pracy. Do dnia wczorajszego pracowałem na umowę o dzieło. W związku z tym, że moje wynagrodzenie przekroczyło określony próg, zgłosiłem to do ZUS i zawiesili mi rentę. W tej chwili nie pracuję i nie pobieram renty. Czy jestem osobą bezrobotną czy poszukującą pracy?
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2010-12-02 12:33
Pobierając rentę, możesz pracować na umowę o dzieło i zarabiać do woli (w przeciwieństwie do umowy- zlecenie tudzież umowy o pracę- tu są limity) Sporo ludzi tak właśnie pracuje omijając przepisy. Je0dynym wyjątkiem jest umowa o dzieło z Twoim pracodawcą (czyli z kimś z którym łączy Cię umowa o pracę-tu tez są limity) Ehh, moje rady, żeby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w kwestii niepełnosprawności/renty dokładnie przestudiować przepisy są jak grochem o ścianę....
Nadrzędny - Autor kennedy Dodany 2010-12-02 12:44
Nie rozumiem, przyniosłem do ZUS moją umowę o dzieło, pokazałem, Pani z ZUS powiedziała, że w związku z przekroczeniem dochodu trzeba zawiesić rentę i zawiesili. Nikt nie zwrócił uwagi na to, ze tojest umowa o dzieło! Proszę, czy możesz mi podać nazwę ustawy, którą powinienem przestudiować?
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2010-12-02 13:14
Jaką masz rentę? Socjalna czy z tytułu niezdolności do pracy?
Nadrzędny Autor kennedy Dodany 2010-12-02 13:16
Z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Nadrzędny Autor moerbecke Dodany 2010-12-02 13:20
Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:

pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
pracy nakładczej,
pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
wykonywania pracy na podstawie:
umowy zlecenia,
umowy agencyjnej,
innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
umowy o dzieło,ale z zastrzeżeniem, że
jeżeli umowę taką uprawniony do renty socjalnej zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy

To są zasady dorabiania do renty socjalnej źródło http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

Przecież Pani w ZUSie Ci nie powie "dorabiaj Pan ile chcesz to tylko dzieło" bo nie będzie przecież działać na szkodę instytucji dla, której pracuje. To jest tak jakbyś jako oskarżony poszedł do prokuratora z prośbą, żeby Cie bronił podczas procesu.

Pozdrawoam

moerbecke
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2010-12-02 13:18
Nie będę pisał komu należy się renta socjalna, ale w przypadku tego świadczenianaistotniejszym jest wysokość uzyskiwanych przychodów, a nie dochodów.

Renta socjalna ulega zawieszeni, gdy pobierający świadczenie osiągnie przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy: Do renty można dorobić miesięcznie maks. (brutto)
• od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. 934,20 zł
• od 1 marca 2010 r. do 31 maja 2010 r. 973,10 zł
• od 1 czerwca 2010 r. do 31 sierpnia 2010 r. 995,00 zł
• od 1 września 2010 r. do 30 listopada 2010 r. 959,40 zł

Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. z tytułu:
pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
pracy nakładczej,
pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
wykonywania pracy na podstawie:
umowy zlecenia,
umowy agencyjnej,
innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu,
umowy o dzieło.

Przychodem, którego osiąganie może spowodować zawieszenie renty socjalnej, jest również nieobjęty składkami na ubezpieczenia społeczne przychód z działalności opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatkiem dochodowym na wymienionych zasadach objęty jest również przychód z tytułu umowy o dzieło, który mimo że nie jest oskładkowany, to może spowodować zawieszenie renty socjalnej.

Art.10 ustawy o rencie socjalnej z dnia 27 czerwca 2003 (Dz.U.135, poz. 1268) ust.5

5. Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu innego niż wymieniony w ust. 1-4, zaliczonego do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.3)), z zastrzeżeniem art. 9 ust. 1 i 2, lub osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

I tu jest problem. Jedne oddziały ZUS mówią, że umowa o dzieło powoduje zawieszenie renty, a inne oddziały są innego zdania.
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2010-12-02 13:28
W przypadku renty z FUS co do umów o dzieło jest sytuacja analogiczna jak w przypadku socjalnej:

CO JEST ZAROBKIEM, A CO NIM NIE JEST?

Na zawieszenie emerytury lub renty, jak również na zmniejszenie ich wysokości, wpływa przychód z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Jest to w szczególności:
praca wykonywana w ramach stosunku pracy (na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru),
praca nakładcza,
praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także współpraca przy wykonywaniu tych umów,
praca wykonywana na podstawie umowy o dzieło, jeżeli umowę taką emeryt lub rencista zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeśli na rzecz tego pracodawcy wykonuje pracę w ramach umowy zawartej z innym podmiotem,
prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz współpraca przy jej wykonywaniu,
praca wykonywana w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
odpłatne pełnienie służby w wojsku, policji, straży pożarnej i innych służbach mundurowych,
odpłatne świadczenie pracy na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz
pobieranie stypendium sportowego.

źródło  http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/ile_mozna_dorobic_do_emerytury_i_renty-a_6153.htm
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2010-12-05 07:49
Piszesz >>>I tu jest problem. Jedne oddziały ZUS mówią, że umowa o dzieło powoduje zawieszenie renty, a inne oddziały są innego zdania. <<

Mi się wydaje  ze  Umowa o dzieło nie zwalnia od zawieszenia świadczenia..

>>>LINK<<
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy ja jestem osobą bezrobotną czy też poszukującą pracy (4504 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill