www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta inwalidzka a praca (10496 - wyświetleń)
- Autor alus Dodany 2011-01-20 20:01
Mam pytanie: moja koleżanka ma orzeczoną przez ZUS całkowitą niezdolność do pracy i otrzymuje rentev inwalidzką. Pół roku temu udało jej sie znależć prace i jest zatrudniona na półtora roku. Pech w tym, ze zaczeła chorować i już się martwi co bedzie po tych 33 dniach niezdolności do pracy za ktore placi pracodawca. Pytanie brzmi- czy skoro jest zatrudniona i ma prawo do renty to czy ZUS po tych 33 dniach finansowanych przez pracodawce, będzie jej wypłacał i rentę i zasiłek chorobowy  czy tylko rentę? Dodam, że osoba ta ma tez dziecko , które też czasami choruje - i tu kolejne pytanie czy po tych 33 dniach może wziąść chorobowe na dziecko?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-01-21 10:47
Szanowna Pani
Sprawa, którą Pani przedstawiła wymaga konsultacji. Odpowiedzi udzielimy w przyszłym tygodniu. Proszę również o kontakt mailowy na adres: warszawa@integracja.org
z poważaniem
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2011-01-24 20:05
Czy na prawde tak trudne pytanie zadałam, że odpowiedz wymaga już 4 dniowych konsultacji?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-01-24 21:55
Skoro nie było aż tak trudne, czemu sama z nim sobie nie poradzisz...? Albo dlaczego nie zapytasz tam, gdzie będzie to i tak rozstrzygane?
Kurczę, nie kumam, dlaczego tylu z was tak strasznie roszczeniowo a jednocześnie infantylnie podchodzi do funkcjonowania forum, które ma zupełnie inna rolę, założenia i charakter...
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2011-01-25 09:47
A skąd wiesz, że nie zapytałam? Zadzwoniłam do 2 oddziałów zus i uzyskałam 2 sprzeczne informacje. Wcale nie podchodze roszczeniowo, w takich instytucjach jak integracja zatrudniają mnóstwo ludzi, którzy biorą za swoją pracę pieniądze i nazywają sami siebie specjalistami a gdy się im przedstawi jakąś sprawę to na odpowiedz sie czeka i czeka.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2011-01-25 11:20
Aha...

Tylko że to nie jest, o ile się nie mylę, "instytucja" a już na pewno nie rządowa, która ma obowiązek to czy tamto - niestety. Ten obowiązek ma za to ZUS, od którego powinnaś zażądać stanowczo odpowiedzi na piśmie na zadany temat - żeby nie było później kłopotów.
Nie żebym kogoś zanadto to broniła, bo nie jestem fanką ich działalności i efektywności szczególnie, ale fakty są faktami.

A nie uważasz, że czasami właśnie lepiej poczekać na miarodajną, przemyślaną odpowiedź niż otrzymać głupie, sprzeczne informacje jak w ZUS-ie...?

Nie chodzi mi zresztą o fakt czekania, lecz o formę ponaglania, którą stosujesz i Ty i inni forumowicze.
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2011-02-02 15:16
Szanowne Centrum Integracji jestem zwolennikiem bycia słownym a "przyszly tydzień " już się zakończył
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-02-03 12:44
Witam
Sprawę skonsultowaliśmyz ZUS-em i należy stwierdzić, iż w trakcie trwania stosunku pracy renciście przysługuje zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy
z poważaniem
Nadrzędny Autor Romek55 Dodany 2011-02-03 15:43
Witam:)Mam takie pytanko ponieważ Decyzje odmowną renty dostałem bo wyszło mi 4lata i 5miesięcy a orzecznik uznał "całkowicie nie zdolny do pracy" bo jestem po nowotworze a zarazem straciłem potężny płat czaszki i uszkodzenie nerwów oka.Także miną rok rehabilitacyjnego i na dzień dzisiejszy jestem około 30dni po implancie i co robić dalej bo jestem już w szoku że udało się bez paraliżu co był w 100%.Rejestrować się w urzędzie pracy i chodzić na L4 bo muszę jechać na wizytę kontrolną do neurochirurgów.Może mi ktoś może doradzić bo już brak mi siły  Proszę 
Nadrzędny - Autor poli Dodany 2011-02-21 13:19
Proszę  odpowiedzieć na jedno pytanie- pracowałem ostatnie 14 miesięcy i jednocześnie toczę od prawie 2 lat walke z ZUS o rentę inwalidzką ( sprawa jest już od 9 miesiecy w sądzie apelacyjnym). Zostałem zwolniony bo czesto byłem na L4 i teraz po okresie wypowiedzenia nadal powinienem kontynuować leczenie. Czy mam prawo tak jak każdy zdrowy iść na nieprzerwane L4 do 182 dni ? Czy gdyby w sądzie pracy zapadła pomyslna dla mnie decyzja o wypłacie renty  to Zus może chcieć zwrotu zasilku chorobowego. Teraz jestem przez ZUS uznany za zdolnego do pracy
Nadrzędny - Autor alus Dodany 2011-02-22 09:41
Ciekawe ....co na to centrum?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-02-22 09:54
Co do długości zwolnienia:
USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Art. 7. Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
  1)   nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
  2)   nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Art. 8. Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 - nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.
Art. 9. 1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej "okresem zasiłkowym", wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.
2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1.
Co do 2 pytania
Art. 13. 1. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
  1)   ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
Nadrzędny - Autor poli Dodany 2011-02-22 10:10
A co w sytuacji gdy sprawa w sądzie trwa już prawie 2 lata i sa małe szanse by skonczyła się przed końcem  ewentualnego zwolnienia. Z reszta nie wiadomo co orzeknie sąd. Czy gdyby jednak orzekł niezdolność do pracy to ZUS może zarządać zwrotu wypłacanego po zakończeniu pracy zasiłku chorobowego?
Nadrzędny Autor violete Dodany 2011-02-22 10:53
Mam pytanie czy ja musze być na badaniu u biegłego....?? Wiem że opinia powinna być dostarczona do sądu do 2 marca a ja nie dostałam żadnego wezwania na badanie .Sprawa wygląda tak wygrałam rente w sądzie 1ej instancji po czym zus złozył apelacje miałąm dwóch biegłych po których opinie były na moją korzysc..w dniu sprawy w sądzie apelacyjnym zus prosił albo o cofniecie wyroku albo o opinie nastepnego biegłego wiem z e sad miał przesłac akta stąd moje pytanie czy biegły może wystawic opinie bez mojej obecnosci.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-02-22 11:05
Wiele zależy od tego jak szybko sąd uzna Pana prawo do renty.  Jeśli stanie się to w okresie do 3 lat po pobieraniu zasiłku to ZUS prawdopodobnie  wystąpi do Pana o zwrot niesłusznie pobranego zasiłku. Jeśli później to sprawa powinna się już przedawnić bo to świadczenie okresowe (art. 118 Kodeksu cywilnego)
Nadrzędny - Autor poli Dodany 2011-02-22 11:32
Czy to jest interpretacja wiążąca? W ZUSie powiedziano mi , że skoro pracowałem i w chwili podjąecia pracy, i jej wykonywania bylem przez nich uznany  za zdolnego do pracy to mam prawo do korzystania z zasiłku chorobowego do czasu wyroku sądu. W przeciwnym przypadku prawo działało by wg mnie  wstecz.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-02-22 11:50
Interpretacje wiążące wydaje sąd.  Ja mogę jedynie przedstawić przepisy i moje wnioski.

Natomiast to co Pan napisał o opinii ZUS w moim przekonaniu pokrywa się z tym co ja napisałem.
Do zasiłku ma Pan prawo do czasu gdy sąd przyzna Panu prawo do renty.  Jeśli sąd uzna, że ma Pan prawo do renty, to ZUS  wypłaci świadczenie. Ale jednocześnie uzna że pobierał Pan jednoczenie rentę i zasiłek  czyli stosuje się do Pana
Art. 13. 1. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
  1)   ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta inwalidzka a praca (10496 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill