www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Renta socjalna a brak części ręki (2400 - wyświetleń)
- Autor jazzman77 Dodany 2011-01-27 18:57
W związku z beznadziejną odpowiedzią pracowników Integracji postanowiłem poprosić Was o pomoc.
Szukam porady dla kolegi, który nie ma części ręki. Przez dwa lata od wypadku otrzymywał rentę, ale ostatnio ZUS stwierdził, że więcej mu nie przedłuży tego świadczenia bo stwierdza, że nie jest całkowicie niezdolny do pracy. Napisałem mu odwołanie, był na komisji, ale kolejne pismo przyszło takie samo. Co z tym fantem zrobić? Do kogo się odwołać (jeżeli to ma szanse powodzenia), ew. jakie inne świadczenie może otrzymać? To młody chłopak który dodatkowo studiuje na studiach dziennych, więc nie ma jak znaleźć pracy, a praca w weekendy to co najwyżej dorywcza w jakimś sklepie w centrum handlowym, a z taką niepełnosprawnością nie ma co na nią liczyć.
Osoby które są obyte w walce z ZUS poradźcie coś.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2011-01-27 19:32
Hmmm pytanie za trudne jak dla mnie ale może tu coś znajdziesz. Masz na tej stronce same odwołania. (kliknij tu) Inaczej nie umiem pomóc.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2011-01-29 18:53
Osobiście nigdy nie odwoływałam się od decyzji ZUS, ale może to pomoże: http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/jak_odwolac_sie_od_decyzji_zus_u-a_6413.htm
W skrócie - instancją, która może "przeważyć" decyzję ZUS jest odpowiedni sąd. Chodzą plotki (bo nikt chyba nie robił statystyki), że co do zasady sądy są łagodniejsze niż ZUS.

Z drugiej strony, należy pamiętać że z powodu tego jak pokręcone są przepisy (słynna "całkowita niezdolność do pracy", która jednocześnie jest i nie jest całkowita), każda aktywność podejmowana przez osobę niepełnosprawną (w tym studia) może prowadzić do kwestionowania prawa do renty. To niestety ryzyko z którym młode/względnie aktywne osoby niepełnosprawne muszą się liczyć.

Twój kolega może mieć prawo do świadczeń wynikających z posiadania "Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności" które jest niezależne do orzeczeń rentowych ZUS. W szczególności, ten dokument może stanowić podstawę np. do jakichś szczególnych praw na uczelni (m.in. niewielkie stypendium specjalne dla studenta z niepełnosprawnością).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Renta socjalna a brak części ręki (2400 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill