www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Kiedy przejdę z renty na emerytórę (2284 - wyświetleń)
- Autor gyn2222 Dodany 2011-02-04 09:55
Witam i proszę o poradę , a oto moja chistoria pracowałem na kopalni jako górnik 14 lat 9 miesięcy i od 1993 roku zachorowałem (choroba wibracyjna) przyznano mi chorobę zawodową i od tego czasu co 2 co 3 lata chodzę po komisjach lekarskich  w ZUS-ie, jak bym był zdrowy i  pracował na kopalni to w 2006 roku odszedłbym normalnie na emerytórę. Moje pytanie jest takie jak długo muszę jeszcze chodzić po komisjach kiedy przejdę z renty na emerytórę, obecnie mam 49 lat choroba jest nie uleczalna ile lat muszę mieć 55- 60-czy 65 lat
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-02-07 10:39
Szanowny Panie
1. Górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
  1)   ukończył 55 lat życia;
  2)   ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1;
  3)   nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
2. Wiek emerytalny wymagany od pracowników: kobiet mających co najmniej 20 lat, a mężczyzn co najmniej 25 lat pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ust. 1, wynosi 50 lat.
3. Prawo do górniczej emerytury, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat, z uwzględnieniem ust. 2.
4. Do okresów pracy górniczej, o której mowa w ust. 1, zalicza się także okresy:
  1)   niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne,
5. Prawo do emerytury, o której mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że pracownik nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
z poważaniem
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-02-09 22:21
Jak w tych latach renty nazbierasz do 26 lat  to w wieku 60 lat tak to będziesz na rencie do 65 roku życia później w automacie pzrejdziez na emeryturę
Jade na identycznym wózku co Ty.. Lat trochę przepracowanych..  mam więcej .. i zbieram lata   dorabiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Kiedy przejdę z renty na emerytórę (2284 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill