www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Edukacja dziecka z autyzmem (7150 - wyświetleń)
- Autor Jadwiga Laliczyńska Dodany 2011-02-24 11:43
Dzieci autystyczne są bardzo różne, dlatego wybór szkoły powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Jedne dzieci wymagają wsparcia jeden na jeden, inne dobrze zaaklimatyzują się w szkole integracyjnej, jeszcze inne dadzą sobie radę w szkole masowej. Ważne jest, aby ich edukację prowadzili specjaliści, którzy znają problematykę i potrafią stworzyć Indywidualny Program Edukacyjno -Terapeutyczny dla dziecka,  program, który byłby dostosowany do możliwości dziecka i rozwijał jego kompetencje we wszystkich sferach. Często jesteśmy nastawieni zadaniowo, że dziecko ma się nauczyć tego i tego, tyle i tyle, a szczególnie ma się nauczyć tego wszystkiego, czego nie umie. Czasami to jest zbyt duże oczekiwanie w stosunku do dziecka, warto pomyśleć o rozwijaniu umiejętności wyłaniających się, tak, aby dziecko mogło odnieść sukces - to będzie motywacją dla niego do dalszej pracy. Sami wiemy, jak często z motywacja u autystycznych dzieci jest źle. Ale też sami tę motywację zabijamy, stawiając coraz większe wymagania i trudniejsze zadania, zamiast skupić się na doskonaleniu umiejętności już posiadanych. Warto tez pomyśleć o uczeniu umiejętności praktycznych, które sprawią, że dziecko będzie coraz bardziej samodzielne. Szkoły - z przeładowanymi programami nauczania - często tych umiejętności nie ćwiczą, a rodzice jakby zapominają, co jest ważne dla dziecka w przyszłości - czy to, że będzie znał tabliczkę mnożenia, geografie Polski, chemię i jeszcze wiele innych rzeczy, czy to, żeby umiał posługiwać się pieniędzmi, dokonać drobnych - a może i większych - zakupów w sklepie, przygotować sobie posiłek, samodzielnie się ubrać odpowiednio do pogody czy potrafić skorzystać z miejsc użyteczności publicznej. Tego zazwyczaj szkoły nie uczą, bo na to już nie ma czasu, trzeba "przerobić" materiał.

To taka moja luźna uwaga na temat szkół dla autystycznych dzieci. Może ktoś zechce podyskutować ze mną na ten temat - zapraszam:)

A dla rodziców, którzy chcą czegoś innego, czegoś więcej dla swoich dzieci, nie tylko wytrenowania umiejętności szkolnych, z których nie wiadomo czy kiedykolwiek w dorosłym życiu skorzystają polecam do obejrzenia stronkę internetową Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, placówki specjalistycznej, w której uczą się dzieci z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami. Naprawdę warto:)
Oto adres: http://www.sosw2.vot.pl

Pozdrawiam
Jadwiga Laliczyńska, konsultant-terapeuta autyzmu
Nadrzędny - Autor anka81284 Dodany 2013-11-26 16:36
witam, ja mam syna 5 latka z autyzmem.i jest masakra-chodzi w tym roku do przedszkola ze zdrowymi dziecmi ,ma wczesne wspomaganie rozwoju,logopede i pedagoga. on nie mówi. od wrzesnia szkola a jej w naszej miejscowosci niema ,jest podstawówka zwykla gdzie go niewidze najblizsza szkola specjalna 25 km od domu i jak ja mam go tam dostarczac?tragedia
Nadrzędny Autor maugli Dodany 2014-03-13 21:25
Idz do urzędu gminy/miasta lub do oświaty nie wiem gdzie u was takie sprawy się załatwia ale każde dziecko niepełnosprawne ma zapewniony darmowy dowóz autobusem do szkoły specjalnej, musisz się dowiedzieć
Nadrzędny Autor tosia Dodany 2013-11-29 17:22
" Ważne jest, aby ich edukację prowadzili specjaliści, którzy znają problematykę i potrafią stworzyć Indywidualny Program Edukacyjno -Terapeutyczny dla dziecka,  program, który byłby dostosowany do możliwości dziecka i rozwijał jego kompetencje we wszystkich sferach."
Proszę Pani, w Polsce jesteśmy daleko za murzynami jeśli chodzi o edukację osób z autyzmem. jeśli się uda na mniejszym szczeblu szkolnym to i tak na dalszym będzie porażka.
Mam przykre doświadczenia na każdym szczeblu. Najgorsze na wyższym. Mam nadzieję, że z upływem lat kadra szkolna będzie bardziej wykształcona.
Nadrzędny Autor milunia Dodany 2023-05-24 13:29
Jadwigo, na temat tego, czy dziecko z autyzmem może uczyć się np. w edukacji domowej można poczytać pod tym adresem: https://domowi.edu.pl/blog/dziecko-z-orzeczeniem-w-edukacji-domowej/ Wynika z niego w dużym uproszczeniu, że dzieci autystyczne mogą pobierać naukę w formie nauczania domowego. Potrzebują jednak uzyskać kilka dodatkowych dokumentów, w tym przejść badania psychologiczne oraz uzyskać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Nadrzędny Autor papaja Dodany 2024-01-15 14:04
Każde dziecko bez wyjątku zasługuje na edukacje. A w przypadku dzieci z autyzmem, najlepszym wyborem będzie przedszkole terapeutyczne. Jak jesteście z Warszawy, to zapoznajcie się z ofertą http://www.centrum-terapii.pl/przedszkole-terapeutyczne/     Może akurat ktoś z was będzie zainteresowany.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Edukacja dziecka z autyzmem (7150 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill