www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta Socjalna a podjęcie pracy zarobkowej w Wielkiej Brytan (4064 - wyświetleń)
- Autor robaczek Dodany 2007-01-21 15:09
Witam!
Zwracam sie z uprzejmą prośba o wyjaśnienie mi moich watpliwości związanych z przekroczeniem ustawowego progu dodatkowego dochodu przy pobieraniu renty socjalnej.

Renta socjalna została przyznana mi na czas nieokreślony - planuje wyjazd w celach zarobkowych do Wielkiej Brytanii, szacowany miesieczny dochod bedzie wynosił 4 do 5 tys. zł -  zaznaczam ze bedzie to praca legalna.
Ustawowy prog zostanie napewno przekroczony wiec jezeli złoze pisemne oswiadczenie i poinformuje zus o tym fakcie renta zostanie zawieszona - i teraz pytanie - Czy po powrocie z kraju renta zostanie odwieszona automatycznie?Czy ponownie bede poddany komisji lekarskiej? Zaznaczam ze jestem chory na mukowiscydoze i mam umiarkowany stopien niepełnosprawnosci.
Jezeli nie poinformuje o fakcie przekroczenia progu to prezdzej czy pozniej Zus sie o tym dowie i każe mi oddac wypłacana rente w okresie w ktorym przekraczałem prog dochodu? Czy groza za to jakies dodatkowe konsekwencje? Np. w postaci tego, iz bedzie to gdzies zaznaczone w papierach ze delikwent probował cos przycwaniaczyc i np. nie ma prawa juz stawac na komisji i ubiegac sie o rente.
Z niecierpliwoscia czekam na odpowiedź
podrawiam
Nadrzędny - Autor robaczek Dodany 2007-01-22 17:58
ciagle czekam ;-)
Nadrzędny - Autor chickling Dodany 2007-01-23 10:52
chciałabym się dowiedzieć czy masz w orzeczeniu napisane że możesz pracować tylko w zakładach pracy chronionej??
Nadrzędny Autor robaczek Dodany 2007-01-23 12:31
mam napisane ze powinienem podjac prace lekka umysłowa
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-01-23 15:14
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności.
Za przychód uważa się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa także przychód zaliczony do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Renta socjalna ulega także zawieszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu, w przypadku gdy osoba uprawniona osiągnęła przychód, z jednego lub kilku wymienionych wyżej tytułów, w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Od 1 grudnia 2006 r. kwota ta wynosi 739,40 zł. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym uzyskany został przychód.
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.
http://www.zus.pl/swiadcze/emer015.htm#_odn3
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta Socjalna a podjęcie pracy zarobkowej w Wielkiej Brytan (4064 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill