www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / urolp ojcowski (4925 - wyświetleń)
- Autor sivucha Dodany 2011-03-20 13:43
Witam
W tym roku urodzi mi się dziecko, moja żona jest osobą niepełnosprawną z orzeczoną na stale I grupa (narząd ruchu). Żona wymaga okresowej hospitalizacji oraz okresowej pomocy osoby trzeciej w domu. Żona ma problemy z poruszaniem się i opieka na dzieckiem w pierwszych tygodniach będzie dla niej trudnością. Żona nie pracuje jest na rencie socjalnej. 
Moje pytanie brzmi: czy w takiej sytuacji będzie przysługiwał mi urlop ojcowski, jeśli tak to w jakiem wymiarze czasu? Pracuje na pełny etat, umowa o pracę.

pozdrawiam
Jarek
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-03-21 10:30
Szanowny Panie
Pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w
wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
1) do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
2) do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego
przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku
dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do
ukończenia przez nie 10 roku życia.
§ 2. Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego
dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu;
pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Tak więc w chwili obecnej może Pan ubiegać się o taki urlop. Jest to możliwe po ostatniej zmianie Kodeksu Pracy. Wcześniej, w sytuacji opisanej przez Pana, urlop by Panu nie przysługiwał.
Nadrzędny Autor chromy Dodany 2011-03-21 12:44 Zmieniony 2011-03-21 13:17
Matka dziecka jeżeli  jest na rencie socjalnej i  jeżeli nie pracuje, nie ma  umowy o pracę, nie należy się  matce urlop macierzyński. W świetle polskiego prawa w takiej sytuacji ojciec w zamian za matkę nie może otrzymać wymiaru  urlopu macierzyńskiego.
Centrum Informacji udzieliło panu błędnej informacji, obecnie w 2011r wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 1 tydzień. W  2012 r wynosił będzie 2 tygodnie.
podaję link ustawy, ze zwróceniem uwagi na Art.14, Art.15
http://www.infor.pl/skany/spis.php?rodzaj=dzu&rok=2008&num=237&poz=1654&str=0001
Proponuję panu najpierw, zaraz po porodzie wystąpić do lekarza o zwolnienie lekarskie opiekuńcze na żonę i dziecko, dostanie pan minimum 14 dni. Jest też możliwość, jeżeli w gospodarstwie domowym razem zamieszkującym jest potrzebna opieka nad współmałżonek i dziecko, opieka na więcej niż jedną osobą, można otrzymać pan zwolnienie lekarskie opiekuńcze do 60 dni w roku kalendarzowym.
Potem pan może jeszcze  skorzystać z urlopu ojcowskiego, zyska pan ilość dni potrzebnych w opiece nad żoną i dzieckiem.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2011-03-21 18:16
Do chromy
Siwucha pyta:

>Moje pytanie brzmi: czy w takiej sytuacji będzie przysługiwał mi>        


urlop ojcowski,....

chromy odpowiada między innymi ....... :

Potem pan może jeszcze  skorzystać z urlopu ojcowskiego, zyska pan ilość dni potrzebnych w opiece nad żoną i dzieckiem. .

A zacytowałam tylko dlatego że ojciec wcale w pierwszym poscie nie pyta się o urlop macierzyński.
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2011-03-22 07:46 Zmieniony 2011-03-22 08:09
Ella wyrwałaś jedno zdanie z całości i naplątałaś.
Urlop ojcowski jest składową urlopu macierzyńskiego. Ponadto nie rodziłaś dziecka, więc nie wcinaj się, jak  czuje się kobieta po porodzie. Jestem ojcem i znam z bliska ten stan. Przyznanie tylko 1 tydzień opieki urlopu ojcowskiego, niewielka to ilość dni w opiece nad niepełnosprawną żoną po porodzie i przy nowo narodzonym dziecku. Kobieta i mówimy o kobiecie niepełnosprawnej na rencie socjalnej  jest pokrzywdzona przez ustawodawcę, gdyż nie może otrzymać płatnego urlopu macierzyńskiego ani kobieta-matka dziecka  ani ojciec dziecka.

Urlop macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka, płatny 100%. Według Kodeksu Pracy i ostatnimi zmianami, są dwa rodzaje urlopu macierzyńskiego:
- podstawowy (obowiązkowy), przysługuje  matce
- dodatkowy - zwany urlop ojcowski, przyznawany ojcu

W przypadku kobiety matki pracującej, Kodeks Pracy stanowi, a mianowicie: Jest przyznawany matce dziecka, gdy wcześniej pracowała. W takim przypadku matka ma możliwość wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, a część podstawowego urlopu macierzyńskiego przekazać do wykorzystania ojcu. Warunek matka wykorzysta co najmniej czternaście  tygodni urlopu macierzyńskiego. Tylko wtedy niewykorzystany urlop może być przyznany ojcu wychowującemu dziecko, potem jako nierozerwana całość urlopu, ojciec otrzyma dodatkowy urlop ojcowski w ilości dni wg. Ustawy. Ma to korzyści, gdy matka chce wrócić do pracy, gdyż na przykład ma lepsze zarobki, lub inne przyczyny.

Proponowałem panu zwolnienie lekarskie opiekuńcze po porodzie w pierwszej kolejności, gdyż zyska pan : 60 dni opieki nad żoną i dzieckiem, jest płatne 80%.
Urlop ojcowski należy wykorzystać w jednym ciągu bez dzielenia go, przed upływem 12msc życia  dziecka, zakładam że dziecko  będzie zdrowe, czego państwu życzę.
Jeśli weźmie pan urlop ojcowski, dwie propozycje:
1. na przełomie roku 2011-2012 otrzyma pan dwa tygodnie urlopu ojcowskiego, w myśl Art.15
2. jeśli weźmie pan w 2012 r otrzyma pan dwa tygodnie jak mówi Ustawa
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2011-03-22 09:32
Rzeczywiście, trochę to krzywdzące - w takim konkretnym przypadku - że ojciec nie może zamiast matki wziąć tego urlopu macierzyńskiego, aby jej pomóc w najtrudniejszym, początkowym okresie po urodzeniu dziecka. Osobiście przypuszczam, że ustawodawcy (czyli gromadzie urzędników) zwyczajnie nie przyszła do głowy taka sytuacja jako możliwa gdzieś indziej niż tylko w filmie czyli historii wymyślonej.
To zresztą, niestety, ból wielu przepisów prawnych - z takich czy innych powodów przystających do rzeczywistości wyłącznie ludzi mieszczących się w równiutkich normach. Jak widać doskonale na tymże przykładzie, nie zawsze dążenie do "równości" - płci, ze względu na sprawność itd. - wychodzi na dobre. Bo i tu pokutuje właśnie to założenie: wszystkie matki są takie same, wszyscy ojcowie również. Ano nie są - tylko że który urzędas się teraz wychyli i zdecyduje o przyznaniu temu konkretnemu ojcu urlopu zamiast matki?

No i rzecz inna, tłumacząca taki stan: słowo "urlop" zawiera w sobie pewne uwarunkowanie. Dotyczy osoby, która ma prawo do dni wolnych w okresie, gdy na co dzień pracuje zawodowo i nie ma jej w domu. Trudno, formalnie, oczekiwać, aby na "urlop" udała się osoba-mama niepełnosprawna, która jednak na co dzień nie pracuje i ma wolne. To świadczenie powinno być zupełnie inaczej nazwane z definicji, gdy dotyczy osób w przypadkach innych od "znormalizowanych".

Z trzeciecj zaś strony, zawsze warto mierzyć siły na zamiary.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2011-03-22 21:44
Tylko że zwolnienie lekarskie to obniżka płacy i tu koło się zamyka.

Pozdrawiam i znikam :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / urolp ojcowski (4925 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill