www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Dokument potwierdzający niepełnosprwność za granicą (22856 - wyświetleń)
- Autor Wędrowniczek Dodany 2011-08-06 11:40
Przeglądałem wszystkie notki dotyczące identyfikacji osób niepełnosprawnych, szczególnie za granicą.
Rzeczywiście, wadą wystawianych w Polsce dokumentów potwierdzających niepełnosprawność jest to, że żaden z nich nie jest opatrzony piktogramem niepełnosprawności.
Gdy się do tego doda nieznajomość języków naszych rodaków to rzeczywiście w tramwajach, pociągach, muzeach zachodnich państw Europy spotykamy się z pobłażliwym uśmiechem.
Czas coś z tym zrobić.
Nadrzędny Autor mrówkaja Dodany 2011-08-07 16:56
Hej.
W nawiązaniu do wypowiedzi Wędrowniczka, myślę, że dokument ważny za granicą, opatrzony piktogramem niepełnosprawności jest bardzo potrzebny i byłby przydatny osobie niepełnosprawnej. Nie chodzi mi tylko o zniżki, co jest rzeczą istotną, ale głównie o bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej. Nie zawsze przecież widać niepełnosprawność. Osoba niepełnosprawna  z legitymacją, która zawierałaby potrzebne informacje o niepełnosprawności, mogłaby liczyć na pomoc w potrzebie; na przykład w wypadku pogorszenia stanu zdrowia lub chociażby zgubienia drogi. Ponadto informacja o rodzaju niepełnospraności zawarta w legitymacji umożliwiłaby szybką pomoc medyczną w razie potrzeby, i usprawniła prace osobom udzielającym pomocy.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-08-07 17:19
Popieram wędrowniczka. za mało informacji mamy w legitymacjach a wozimy cały pakiet "makulatury" jak ja to nazywam.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2011-08-07 21:51
Legitymacja ON za granicą nie jest potrzebna, bo i po co ? Za granicą j. polski jest raczej nierozpoznawalny ;-) .Przez co więcej informacji ;na co jestem chory mogłoby nie mieć w tym wypadku jakiegoś większego znaczenia. Jeżeli już, to warto wykupić pełniejsze ubezpieczenie . Rezydent/opiekun powinien nam pomóc na miejscu w razie jakiejkolwiek potrzeby - lub znajomi.
Nadrzędny - Autor mrówkaja Dodany 2011-08-08 09:52
Sprawa identyfikacji osoby niepełnosprawnej, jak ostatnio gdzieś to czytałam jest przedmiotem działania Komisji Europejskiej i może to dobry czas, aby w tym kierunku poszła Polska prezydencja w UE. A do Amaliana nie zawsze niepełnosprawni za granicą mają opiekę rezydentów. Podróżowałam wielokrotnie za granicą i byłam często pytana o taki dokument wydany przez Polskę.

Chciałam jeszcze dodać, że forum jest taką formą dyskusji, w której możemy uzyskać opinię na ten temat. Szkoda, że głosy są tak nieliczne.
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2011-08-08 10:58

>Sprawa identyfikacji osoby niepełnosprawnej, jak ostatnio gdzieś to czytałam jest przedmiotem działania Komisji Europejskiej ...<


W jakim kierunku idą te prace ???
Karta Parkingowa jest dokumentem obowiązującym na terenie całej Unii .
Nie miałem żadnych problemów korzystając z niej za granicą .
Faktem jest, że poruszam się wózkiem i może dlatego ...

Z obserwacji osób legitymujących się taką legitymacją "u nas"
-często nasuwa się pytanie "Czy aby ta osoba powinna mieć legitymację?"
Wiem, wiem - nie wszystkie choroby mające wpływ na sprawność widać, ale ... Emeryt nie jest równy ON ! ;-).
I tak naprawdę to u nas można takowych często spotkać i powinno to się zmienić .

>Podróżowałam wielokrotnie za granicą i byłam często pytana o taki dokument<


Ja tylko wtedy gdy korzystałem z miejsca oznaczonego dla ON i to nie zawsze .
Przy zakupie biletów w komunikacji miejskiej to pani mi je sprzedająca pouczała "że ja nie muszę ".
I uczmy się języków, bo w niebie również mówią po angielsku ;-) .
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-08-08 17:54
Amalian nie wiem jak to jest ale legitymacja w j. polskim była ok. Przecież orzeczenie, paszport czy dowód osobisty też jest w j. polskim. Chyba czegoś nie wiem :-(
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2011-08-08 22:38

>Amalian nie wiem jak to jest ale legitymacja w j. polskim była ok<


Ja zaś wolałbym by ewentualny wpis o tym, że dana osoba jest
niepełnosprawna był umieszczony w paszporcie .Im mniej dokumentów
to głowa lżejsza od myślenia ;-) .
A już najlepiej, by komisje orzekające o niepełnosprawności były mniej liberalne .
Ałą, ała, ała .
No co wy !!! mogę sobie pomarzyć ;-).
Nadrzędny Autor Wędrowniczek Dodany 2011-08-08 19:46
Do mrówkaja, rzeczywiście na stronie UE jest upublikowana strategia Unii Europejskiej, która potwierdza potrzebę uznawania przez wszystkie kraje czlonkowskie orzeczeń o niepełnosprawności.
Może to dobra okazja, żeby nad takim dokumentem pomyśleć.
Nadrzędny - Autor Antonina111 Dodany 2012-01-05 13:41
Wywlekam wątek, bo może kltoś ma jakieś nowe wieści?
Latem wybieram się do Hiszpanii. Tam wstępy do muzeów są koszmarnie drogie, ale za to z kolei często niepełnosprawni i ich opiekunowie mają wstęp darmowy. Pytanie, jak tę swoją niepełnosprawnosć udokumentować za granicą, kiedy nie jest ona widoczna? Karta parkingowa mi  nie przysługuje. Czy przetłumaczenie orzeczenia u tłumacza przysięgłego może coś zdziałać?
Nadrzędny - Autor Bogdan16 Dodany 2014-04-13 23:14
Witam

Ja mieszkam w Düsseldorfie i mam Legitymacje na wszystkie rodzaje srodkami komunikacji za darmo ale tylko w EU ale w Polsce to moge sobie nia wiecie co zrobic to ja popieram dla Polski wszystko platne 100% jak zrobicie to samo dla nas w Polsce ze nasza legitymacja bedzie wazna ale do tego sie nie zanosi.

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2014-04-14 07:01
Polską legitymacją w Niemczech można sobie zrobić to samo.
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2014-04-14 10:25
Widzicie, a niby wszystko u nich takie dobre, takie nowoczesne i pewnie dlatego nic do d... nie mają . . Zostaje tylko bidetka i mokre gacie . Oj, ta nowoczesność ;-) .
Nadrzędny - Autor Bogdan16 Dodany 2014-04-24 12:41 Zmieniony 2014-04-24 13:28
Witam

Moze cos zle napisalem posiadam Niemiecka Legitymacje Inwalidy Schwerbehindertenausweis Behinderung GdB 100 stopień niepełnosprawności G, B, H, GL, RF, aG
Litera G   Ja jestem Bez nog
Litera B   Opiekun EPILEPSJA
Litera H   Opieka długoterminowa
Litera GL Gluchy
Litera aG Bezplatne Parkowanie

Ja dostajem takie swiadczenia
1, Leki Bezplatne
2, Kino, Teatr i Koncerty Bezplatne ( Ja nie korzystam z tego bo jestem od wypadku Gluchy moja Zona kozysta z tego swiadczenia )
3, ZOO Bezplatne
4, Autobusy, Pociagi wszystkie rodzaje Bezplatne
5, Wszystkie Linie Lotniczy Bezplatne
6, 152 Litry Benzyny miesiecznie Bezplatne
7, 77€ miesiecznie Dla Gluchoniemy
8, 1,420.00 Ulga podatkowa
9, Zwiększenie limitu dochodów w Wohnungsbeuförderung do € 4200.00, GdB 100 stopień niepełnosprawności
i wiele inny swiadczen kture mi przyslugoja wedlug przepisow
a nie wszyscy wiedza gdzie sie udac po swiadczenia

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Bogdan16 Dodany 2014-05-02 23:16
Witam
Od 01.05.2014
Dodatek do Renty 750€   GdB 100 stopień niepełnosprawności
Dodatek do Renty 450€   GdB   50 stopień niepełnosprawności
Nadrzędny - Autor haniar Dodany 2016-06-24 10:06
Witam,
jestem tu nowa i pierwszy raz będę podróżować za granicę z legitymacją. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, czy lepiej jest przetłumaczyć na angielski legitymację czy orzeczenie ON? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-06-24 13:17
Zdaje się, że nie ma w tym zakresie jakichś międzynarodowych standardów. Najlepiej by było sprawdzić, co na temat niepełnosprawności mówią przepisy kraju, do którego wyjeżdżasz. Osobiście, gdybym ja chciała zagranicą korzystać z uprawnień ON w kraju, którego przepisów nie znam, dałabym do przetłumaczenia ten dokument, na którym jest więcej informacji.Tym niemniej, jeśli w tym kraju nie ma konkretnych przepisów regulujących uprawnienia ON cudzoziemców/turystów, tak czy siak nie ma się gwarancji że dokument będzie uznawany.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Dokument potwierdzający niepełnosprwność za granicą (22856 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill