www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Działalność gospodarcza a zatrudnienie - Dotacja PEFRON (6816 - wyświetleń)
- Autor Fester Dodany 2011-09-16 14:01
Witam.

Posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (stopień umiarkowany). Chciałbym założyć własną firmę usługową gdyż w mojej obecnej pracy "stoję" w miejscu i nie rozwijam się zawodowo. Jako młoda osoba mam jakieś ambicje oraz chęć rozwoju. Czy otwierając działalność gospodarczą mogę liczyć na dofinansowanie z PFRONu, jeżeli jestem osobą zatrudnioną (w ZPChr) na podstawie umowy o pracę  na czas określony (umowa do końca 2012 na pewno zostanie przedłużona). Nie chcę się zwalniać ponieważ nie mogę sobie pozwolić na stratę płynności finansowej, niemożliwości korzystania z ZFRONu oraz będąc zatrudniony mam chyba jakieś ulgi prowadząc działalność.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-09-19 08:05
Szanowny Panie
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej przewidziana jest dla tych osób niepełnosprawnych, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy, jako bezrobotne, lub poszukujące pracy nie pozostające w zatrudnieniu. Pan jako osoba zatrudniona w ZPCh może się zarejestrować jako osoba poszukująca pracy, jednak dotacji raczej Pan nie otrzyma. Spowodowane jest to małą ilością środków przeznaczonych na ten cel i dużą ilością osób zainteresowanych, pozostających bez pracy. Jeśli prowadzi Pan już działalność gospodarczą, wówczas może się ubiegać o refundację części składek ZUS. Wniosek o taką refundację, po uprzednim opłaceniu całości składek w terminie składa Pan do PFRON za pomocą Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji.
Nadrzędny - Autor Fester Dodany 2011-09-19 22:52
Witam
Dziękuję za odpowiedź. Z niej wynika, iż jest jakaś znikoma szansa na dostanie dotacji. Zawsze jakaś nadzieja. Czy istnieją jeszcze jakieś instytucje (państwowe i pozarządowe), które mają możliwość oraz wspierają (pożyczki, dotacje, szkolenia itp.) osoby niepełnosprawne chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą. Czy fakt sytuacji zawodowej osoby niepełnosprawnej jest priorytetem w przyznaniu dotacji? Co jeszcze jest brane pod uwagę (biznesplan, wkład własny?). Do kiedy będzie możliwość zdobycia dofinansowania?
Pozdrawiam 
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-09-20 08:04
Oprócz środków z PFRON, każdy, bez względu na to czy jest osobą niepełnosprawną czy też nie, może ubiegać się o środki na działalność z Powiatowego Urzędu Pracy. W przypadku starania się o inne środki niż pochodzące z PFRON fakt posiadania niepełnosprawności nie ma raczej znaczenia. Aby otrzymać dotację należy mieć oczywiście przygotowany biznesplan, mieć pewien wkład własny, posiadać również zabezpieczenie, na wypadek, gdyby działalność nie powiodła się. Wnioski o środki na działalność gospodarczą najlepiej składać na początku roku kiedy rozdzielana jest świeża pula środków.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2011-09-23 02:00
A ja polecam POKL 6.2.
Programy Unii Europejskiej, gdzie również można otrzymać dofinansowanie na nową działalność i jest to pożyczka bezzwrotna.
Dodatkowo, jako osoba niepełnosprawna jesteś w grupie osób, które mają podwyższone szanse (osoby niepełnosprawne, uczące się do 26 roku, chyba kobiety i emeryci, ale już nie pamiętam).

Sam chciałem skorzystać, ale jest to dla mnie czarna magia i wszystkie te kwestie związane z papierkologią mnie przerastają.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2011-09-23 09:33
mini, a słyszysz sam/a siebie...?
Innym polecasz, ale sam/a nie ogarnęłaś.
Jasne, najlepiej gdyby ktoś sam się do Ciebie zgłosił, dał kasę bez pytania o nic i zapomniał.
A sam/a pożyczył/abyś komuś milion złotych na takich warunkach...?
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2011-09-23 12:30
A uważasz, że papierkologia w POKL różni się od dotacji z Urzędu Pracy?
Jeśli ktoś jest na tyle wytrwały żeby ubiegać się o dotację z UP, to czemu miałby nie spróbować z POKL.
Ja się na tym nie znam, więc nie podchodzę ani do jednego, ani do drugiego, za to znam osobę, która dostała takie dofinansowanie (40 tyś).
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-09-23 16:10
Fakt, był taki program w ub. roku.
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-09-23 16:11
Ups, może 2 lata.
Nadrzędny Autor Adonis Dodany 2012-09-07 13:52
PO KL 6.2 to rzecz o wiele bardziej skomplikowana niż dotacja z PUP-u. W przypadku osób niepełnosprawnych to zazwyczaj jeden banalny kilkustronicowy wniosek. W przypadku dotacji PO KL, pierwsze składa się wniosek rekrutacyjny, później szkolenia które trwają kilka miesięcy, a na końcu wniosek finałowy, z dość skomplikowaną analizą finansową (w  tym aktywa, pasywa, prognoza sprzedaży na dwa lata itp.) Objętość wniosku finałowego do PO KL to około 40 stron tekstu... :-/ Ja pisałem mój okrągły miesiąc i musiałem i tak poza szkoleniami poradzić się innych osób. Jak ktoś chce zobaczyć jak coś takiego wygląda to tu są wzory wypełnionych wniosków rekrutacyjnych i finałowych (płatne niestety) http://www.biznesplany24.pl/biznesplan-pokl-wzory.html
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Działalność gospodarcza a zatrudnienie - Dotacja PEFRON (6816 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill