www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / całkowita niezdolność do pracy (3388 - wyświetleń)
- Autor renimari Dodany 2011-09-21 07:18
Witam,
Mam pytanie jak w temacie, co oznacza całkowita niezdolność do pracy np. przy orzekaniu o rentę socjalną czy rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Pytam ponieważ jak dla mnie to dwie sprzeczności, z jednej strony całkowita niezdolność do pracy a z drugiej można jeszcze dorabiać legalnie pracując?
Bardzo proszę o odpowiedź i wyjaśnienie, dziękuję.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-09-21 10:13
Zgodnie z przepisami ustawy o  emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osobą niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Jednocześnie nie ma żadnych przepisów , na mocy których osoba uznana za niezdolną do pracy nie mogłaby podjąć zatrudnienia. W tym sensie można mówić o niekonsekwencji w przepisach.
Nadrzędny Autor michoo7 Dodany 2011-09-21 11:00
Pani pyta o całkowitą niezdolność a Wy piszecie o częściowej...
Całkowita niezdolnosc wg ustawy do niezdolnosć do wykonaywania JAKIEJKOLWIEK pracy + pacjent nie rokuje odzyskania owej zdolnosci po przekwalifikowaniu. TOTALNA BZDURA. Osoba wg tej definicji musiałaby być praktycznie martwa...
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-09-21 18:27 Zmieniony 2011-09-21 18:34
Centrum Integracji ma w 100% rację. Można dorabiać. Trzeba tylko zawiadomioć ZUS bo o ile przepisy się nie zmieniły zawiesza się dodatek pielęgnacyjny no i jest kwota ile można dorobić by renty nie zmniejszono lub nie zawieszono. Czytać proszę ze zrozumieniem a szczególnie tłusty druk. Bo co rok to "prorok"
Nadrzędny - Autor michoo7 Dodany 2011-09-22 08:53
Tylko ze mowa jest oo rencie socjalnej i z tyt. niezdolności do pracy...to tak na marginesie...Poza tym gdzie ja napisałem, że nie można dorobić?
Sek w tym ze integracja nie sprecyzowała terminu "całkowita niezdolność do pracy", co ja uzupełniłem. Renty socjalnej się nie zmniejsza, tylko odrazu ją zawieszają op przekroczeniu przychodu w wysokości 30% sredniej krajowej, to na dzień dzisiejszy. Od przyszłego roku ma to być 70%.
Nadrzędny Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-22 12:36
Osoby z całkowitą i częściowo niezdolnością do pracy mogą sobie dorabiać do renty socjalnej jak i stałej renty. Tylko nie może przekroczyć miesięcznego przechodu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / całkowita niezdolność do pracy (3388 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill