www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dodatek pielęgnacyjny (12546 - wyświetleń)
- Autor Barbara25 Dodany 2011-09-21 11:18
Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jestem na emeryturze (mam 63 lata). Jestem osobą samotną. Czy przysługuje mi dodatek pielęgnacyjny do emerytury?
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-09-21 18:36
NIE, nie przysługuje. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom w wieku 75 lat lub ze stopniem znacznym.
Nadrzędny Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-22 12:39
Co ty za Ella bzdury wypisujesz.
Osoba ze stopniem umiarkowanym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Ja mam stopień umiarkowany i pobieram zasiłek pielęgnacyjny.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-09-22 19:23
Do michała_pietrzykowskiego
Tytuł brzmi Dodatek pielęgnacyjny a nie zasiłek pielęgnacyjny ....
Prosiłam czytać uważnie :-(
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-09-22 20:17
Moglibyście wyjaśnić na czym polega różnica: "dodatek", "zasiłek"? I w jakich przypadkach przy umiarkowanym stopniu przysługuje?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2011-09-22 21:26
Dodatek pielęgnacyjny jest dodatkiem do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej i przysługuje:
- osobom, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji,
- osobom, które ukończyły 75 lat.
Dodatek ten jest przyznawany na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Natomiast dla osób, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest z urzędu.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Oczywiście nie można pobierać dwóch świadczeń.
.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-09-22 21:44
Dzięki bardzo! Jeszcze jedno, jeśli ktoś pracuje, ma umiarkowany stopień to załapuje się?
Nadrzędny - Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-23 10:06
bober
Jeśli chodzi o pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego a pracujesz to możesz pobierać zasiłek pielęgnacyjny jeśli tobie zasiłek przysługuje.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-09-23 16:08
Czy to oznacza, że wystarczy spełniać warunki wymienione przez Jolik, czy musi być wpisane w orzeczeniu. Wysokość wynagrodzenia nie ma znaczenia?
Nadrzędny - Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-24 19:01
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Mi przysługuje i pobieram zasiłek pielęgnacyjny:
osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia;
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-09-24 19:10

> michał_ pietrzykowskiZasiłek pielęgnacyjny przysługuje:>


itd

a pytanie brzmi DODATEK PIELĘGNACYJNY ; Między zasiłkiem a dodatkiem jest wielka różnica.

BARDZO DOBRZE OPISAŁA TO JOLIK
Nadrzędny Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-24 19:52
Ella.
Bober mnie się zapytał o zasiłek pielęgnacyjny a nie dodatek.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2011-09-24 19:58
Michał Basia25 pytała się to jej odpowiadałam, a potem jakoś zeszło na ten zasiłek. Ok nie ma sprawy :-)
Życzę miłej nocki
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-09-23 20:58
Ja tylko odpowiedziałam na :

>  Autor Barbara25 Dodany 2011-09-21 12:18 Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jestem na emeryturze (mam 63 lata). Jestem osobą samotną. Czy przysługuje mi dodatek pielęgnacyjny do emerytury?>


Tu zaś wyraźnie pytanie brzmi o dodatek pielęgnacyjny.
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-09-27 22:04
A co Ci przeszkadza, że ktoś odpowie na troszkę inny temat? Mnie interesuje zasiłek pielęgnacyjny i wyobraź sobie, że nie chodzi o mnie - k.p.w.?
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2011-09-28 07:55
Wczoraj Premier Tusk wspominał o podwyższeniu /listopad,grudzień/ o 100 zł tylko nie wiem czy zasiłku pielęgnacyjnego,czy dodatku pielęgnacyjnego.Kogo to obejmie i jakie są dalsze konsekwencje wypowiedzi Premiera.Może ktoś jest zorientowany co miał na myśli Premier i kogo te dodatki obejmą. Pozdrawiam
Nadrzędny Autor KUBA Dodany 2011-09-28 11:52
Też bardzo mi zależy na tym by się tego dokładnie dowiedzieć.Pozdrawiam
Nadrzędny Autor bodzio2 Dodany 2011-09-27 16:55
Jolik fajnie że to rozstrzygnąłes,faktycznie trzeba powoli i uważnie czytac bo o pomyłkę nie trudno.Dodatek pielęgnacyjny a Zasiłek pielęgnacyjny to są dwie różne rzeczy.Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dodatek pielęgnacyjny (12546 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill