www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca osoby niepełnosprawnej w godzinach nadliczbowych (6782 - wyświetleń)
- Autor Małgorzata Lewandowska Dodany 2011-09-27 18:55
Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, pracuję jako diagnosta laboratoryjny /w laboratorium szpitalnym/. Z chwila przyjścia do pracy ,do szpitala, korzystałam z przywilejów i ulg osoby niepełnosprawnej tzn. krótszy czas pracy -7 godz. i 10 dni dodatkowego urlopu. Miałam kłopoty ze stawami biodrowymi / wrodzone zwichnięci stawów/. Z chwilą wymiany na endoprotezy, mój stan zdrowia  znacznie się polepszył . Obecnie mój zakład pracy wprowadza dyżury medyczne dla diagnostów i mam wszelkie kwalifikacje do pracy/ukończone studia , specjalizacja i staż pracy /. Przeszkodą jest moja niepełnosprawność.
Czy mogę pracować w godzinach nadliczbowych , gdy zgodę wyrazi lekarz zakładowy ?  Jaki limit godzin nadliczbowych jest ustalony dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności; jak będzie wyglądała sprawa czasu pracy , gdy dyżury w szpitalu wynoszą 24 godziny ?
Jeżeli  dyrektor szpitala nie wyrazi zgody na moja pracę w godzinach nadliczbowych ,mimo zgody lekarza zakładowego , to czy mogę wycofać orzeczenie o niepełnosprawności i zrezygnować z krótszego dnia pracy i dodatkowego 10 dniowego urlopu.
Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-09-27 19:43
Szanowna Pani Małgorzato,

Nie jestem specjalistą, (nie mam związków z Centrum Integracji) ale wydaje mi się, że na część Pani pytań mogę odpowiedzieć, a ponieważ zależy Pani na czasie odpowiedzi, postaram się to zrobić. Wszystkie moje odpowiedzi należy sobie jednak albo jeszcze sprawdzić, albo poczekać na ostateczną opinię kogoś z CI.

> Czy mogę pracować w godzinach nadliczbowych , gdy zgodę wyrazi lekarz zakładowy ?


Jeśli lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę, może Pani przejść na 8 godz. dzień pracy (etat = 40 godz.) i pracować w godzinach nadliczbowych. Nie pamiętam w tej chwili jaki jest limit nadgodzin. Jedynym uprawnieniem, z którego nie można w ten sposób zrezygnować jest dodatkowy urlop.

> czy mogę wycofać orzeczenie o niepełnosprawności


Nie wydaje mi się, żeby to mogło być takie proste. Po pierwsze, skoro pracuje Pani w tej chwili jako osoba niepełnosprawna, to z Pani orzeczeniem wiąże się nie tylko czas Pani pracy - może ono np. oznaczać, że pracodawca płaci niższą składkę na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, otrzymuje refundację części Pani składki ZUS, itd. Nie może Pani więc tak po prostu bez uprzedzenia schować dokumentu do szuflady.

Po drugie, orzeczenie - jak każdy dokument - obowiązuje dopóki jest ważne, a nie dopóki odpowiada posiadaczowi. Z mojej wiedzy wynika, że nawet gdyby mogla Pani tak po prostu schować orzeczenie do szuflady, bo pracodawca nie byłby w żaden innych sposób "związany", to np. w momencie gdyby wydarzył się Pani wypadek w miejscu pracy, nieujawnienie (lub zatajanie) orzeczenia mogłoby mieć konsekwencje.

Zdaje się natomiast, że może Pani wystąpić do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (czyli do instytucji, która orzeczenie wydała) o wydanie nowego orzeczenia, obniżającego stopień (a może nawet przywracającego Pani status osoby pełnosprawnej). Tu znajduje się np. informacja na ten temat (klik).

Przy czym taka zmiana orzeczenia odnosiłaby się nie tylko do Pani pracy ale do wszystkich dziedzin Pani życia. Jeśli korzysta Pani z jakichś ulg czy uprawnień poza pracą, należy oczekiwać że też uległyby zmianie. Ponadto, ze względu na to, że - jak już pisałam - Pani status osoby niepełnosprawnej może mieć znaczenie dla zatrudniającego nie tylko z perspektywy godzin pracy, decyzję o złożeniu wniosku o zmianę stopnia wypadałoby chyba omówić z pracodawcą (choćby zorientować się, czy korzysta właśnie z jakichś ulg związanych z Pani statusem).
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-09-28 09:03
Szanowni Państwo
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej stanowi:
Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
  1)   do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2)   gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Tak więc, jeśli lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę, wówczas osoby o umiarkowanym, lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą pracować w trybie 8- godzinnym. Od dnia 1 stycznia 2012 wejdą w życie przepisy, które spowodują, że osoby niepełnosprawne bez względu na stopień będą pracowały przez 8 godzin dziennie, chyba, że lekarz medycyny pracy zadecyduje inaczej.

Co do możliwości rezygnacji z orzeczenia, to żadne przepisy nie wspominają o możliwości rezygnacji z orzeczenia, jeśli jest już ono przedstawione pracodawcy. San taki należy traktować jako lukę prawną w tej dziedzinie.
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-09-28 16:38
Tu C.I napisało wszystko co powinno, reszta w naszych rękach i inteligencji.
Nadrzędny - Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-28 20:13
Ustawa a ustawą.
Różnie możemy pracować a tak i nam nie zabiorą orzeczenia.
Osoby niepełnosprawne pracują od 5 do 12 godzin na dobe
Nadrzędny - Autor kciuki Dodany 2011-09-28 20:57
Czyli chcąc pracować jak dotychczas w skróconym wymiarze czasu (17,5 godziny tygodniowo na pół etatu) muszę iść do lekarza zakładowego po 1 stycznia 2012r? Czy dobrze zrozumiałam?
Nadrzędny Autor michal_pietrzykowski Dodany 2011-09-29 12:30
Posiadam stopień umiarkowany.
W ciągu tygodnia pracuje 36-40 godzin.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-09-29 14:25
dokładnie tak.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca osoby niepełnosprawnej w godzinach nadliczbowych (6782 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill