www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego -wytłumaczcie mi (4449 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2011-10-09 00:57
Witajcie.

Przepraszam za pewnie głupie pytanie, ale jestem bardzo kiepski w tej biurokratycznej "paplaninie" i nie do końca rozumiem tego.

Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.
Otrzymuje 153 zł miesięcznie "ZASIłKU RODZINNEGO, śWIADCZENIA OPIEKUńCZEGO" z Urządu Dzielnicy.
Czy ja również mogę ubiegać się o te dodatkowe 100 zł?

Pytam, żeby się upewnić i nie wyjść na głupka w Urzędzie, pytając o taką informację.

Czy jest jakiś "standardowy" wzór wniosku?

Będę wdzięczny za odp.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-10-09 09:07
a co to za dodatek i z jakiego tytułu bo pierwsze słysze
Nadrzędny - Autor chrupka79 Dodany 2011-10-09 10:03
153 zł to jest zasiłek pielęgnacyjny nie zasiłek rodzinny. Zasiłki rodzinne otrzymują rodzice na swoje dzieci, natomiast świadczenie opiekuńcze czyli zapewne chodzi ci o świadczenie pielęgnacyjne otrzymuje osoba która opiekuje się kimś chorym, niepełnosprawnym. Te dodatkowe 100zł będzie przyznane tylko na dwa miesiące dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne a tym samym opiekującymi się ON, jeśli ktoś z twojej rodziny opiekuje się tobą i ma przyznane take świadczenie to może się ubiegać o tą dodatkową 100 ty nie.
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2011-10-09 10:35
No to wynika z tego pewna niezgodność.

Otrzymuje 153 zł (JA) czyli jak sami zauważyliście, jest to zasiłek pielęgnacyjny (te nazwy przytoczyłem z tytułów przelewu).

Ok, wszystko już wiem:
http://www.kobieta.info.pl/portfel/722-zasiek-pielgnacyjny-a-wiadczenia-pielgnacyjne

Czyli ja pobieram zasiłek pielęgnacyjny, a to się tyczy ŚWIADCZENIA pielęgnacyjnego, czyli w moim przypadku nie dotyczy.
Dzięki za odp. i naprowadzenie z błędu.
Nadrzędny - Autor basia88 Dodany 2011-10-11 23:46
Witam wszystkich!!

Mam pytanie odnośnie świadczeń pielęgnacyjnych...
Sprawa dotyczy mnie samej i moich rodziców. Staram się o właśnie takie świadczenie pielęgnacyjne na mojego tatę, który ma pierwszą grupę inwalidzką z tytułu wzroku, całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Zgodnie z przepisami nie należy mi się to świadczenie (jako córce) jeżeli mój tata przebywa w związku małżeńskim, gdyż to na współmałżonku ciąży obowiązek opieki. Co jednak w przypadku, gdy moja mama (jednocześnie współmałżonka) również jest osobą niepełnosprawną posiadającą orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i również wymagającą opieki..? Złożyłam wniosek o przyznanie mi tego świadczenia na tatę z racji opieki nad nim jednak z miejsca usłyszałam, że odpowiedź będzie negatywna ze względu na to, że tata przebywa w związku małżeńskim. Gdy powiedziałam, że mama też przecież sama wymaga opieki i nie jest w stanie odpowiednio opiekować się tatą, pani urzędnik stwierdziła, że w orzeczeniu mamy nie ma zapisu "niezdolna do samodzielnej egzystencji". A w takim razie czy pierwsza grupa, niezdolność do pracy i określenie "termin badania kontrolnego zbędny" nie świadczy o niczym..??

Będę wdzięczna za informacje w tej sprawie.

Basia.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-10-12 09:19
Szanowna Pani
Obecne przepisy stanowią, że jeśli osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności pozostaje w związku małżeńskim, to na taką osobę nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Przepisy nie przewidują możliwości ubiegania się o to świadczenie dzieciom, jesli drugi z małżonków również jest niepełnosprawny.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego -wytłumaczcie mi (4449 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill