www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Lekki stopień a dofinansowanie PFRON (6827 - wyświetleń)
- Autor carlos58 Dodany 2011-10-17 16:20
Witam, mam 24 lata. 28.03.11 po dźwignięciu w pracy ciężkiego przedmiotu wystąpiła u mnie:
1. Centralno-lewoboczna przepuklina krążka międzykręgowego L4/5 po stronie lewej uciskająca korzeń nerwowy L5
2. Przepuklina krążka międzykręgowego L5/S1 uciskający worek opony twardej.
Wynikiem tego pojawił się silny ból, drętwienie nogi lewej oraz niedowład stopy.
27.04.11 byłem operowany. Drogą lewostronnej fenestracji L4-L5 usunięto masy wypadniętego podwięzadłowo jądra miażdżystego, niedowład częściowo ustapił, bóle co prawda nie tak jak przed operacją ale odczuwam. Jestem  po 2 rehabilitacjach które nie wiele zmieniły, a nawet mogę stwierdzić że coraz bardziej odczuwam ból w krzyżu oraz w nodze, zaleceniem lekarza przez kilka miesięcy mam unikać jakiegokolwiek dźwigania, schylania, dłuższego siedzenia w jednej pozycji.
Dnia 09.08 komisja Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przyznała mi Lekki Stopień Niepełnosprawności

Wskazania dotyczące:
-zatrudnienie- praca nie wymagająca dużego wysiłku fizycznego
-szkolenia, w tym specjalistycznego- nie wymaga
-zatrudnienia  w zakładzie aktywności zawodowej- nie wymaga
-uczestnictwa w terapii zajęciowej- nie wymaga
-konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby- nie wymaga

Stopień został mi przyznany na pół roku i obowiązuje do 09.02.2012

W związku, że dotychczas moja praca była pracą fizyczną potrzebują przekwalifikowania oraz znalezienia pracy nie związaniem z dźwiganiem.
Od 05.10 do Maja 2012 ZUS przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne. Mam teraz trochę wolnego czasu
w związku z czym chciałem pójść na studia oraz kupić sobie komputer wraz ze standardowym oprogramowaniem
Moje pytanie brzmi czy wskazania opisane wyżej uniemożliwiają mi otrzymanie dofinansowania z PFRONu na studia (prawdopodobnie program STUDENT II),
oraz na zakup ww komputera, czy może PFRON ma swoje kryteria oceny i mogę się starać nawet ze stopniem lekkim.
Planuje również złożyć nowy wniosek ze względu na wadę wzroku, a mianowicie zaburzone widzenie stereoskopowe/przestrzenne,
które również uniemożliwia mi pracę w wielu zawodach.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2011-10-17 16:58
http://www.pfron.org.pl/portal/pl/81/82/Student_II.html

cyt: "Adresatami programu są osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności "
Nadrzędny - Autor bober Dodany 2011-10-17 17:11
Ha, ha, życzę powodzenia.
Tak swoją drogą co to jest z tymi komp. Każdy pisze przecież w necie, czyli ma komp. i jeszcze chce... co, drugi?
Nadrzędny - Autor carlos58 Dodany 2011-10-17 19:50
To że każdy pisze w necie nie znaczy że ma komputer. Ja zamierzałem sobie kupić komputer na święta ale w związku z wypadkiem i zaprzestaniem pracy nie jestem w stanie tego na razie zrobić. A gdzie jest napisane że jak piszę post na forum to od razu znaczy że mam swój komputer? Nie rozumiem co oznacza "ha ha powodzenia". Zadałem normalne pytanie z prośbą o wyjaśnienie i nie wiem co w tym śmiesznego... Ale może dobrze że są tutaj też śmieszkowie co śmieją się z byle czego.

Dzięki Małgosiu za podesłanie linka, nie widziałem wcześniej tego regulaminu. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2011-10-20 08:47
Sorry stary, ale jakby PFRON finansował każdemu studia z takimi schorzeniami-duperelami, to dawno by poszedł z torbami.
I tak już fundusz traci masę pieniędzy na finansowanie osób w miarę zdrowych, ale z orzeczeniem.
Nadrzędny - Autor aga23.23 Dodany 2011-10-20 10:06
Ło matko, co to za odpowiedzi.

Program jest skierowany głównie dla osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawnosci. Istnieje wyjatek dla osób z lekkim stopniem:

"Pomoc finansową w ramach programu mogą uzyskać osoby z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), które spełniają łącznie następujące warunki:

    były uczestnikami programu posiadając znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne),
    uzyskały orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności w trakcie uczestnictwa w programie, po zaliczeniu co najmniej pierwszego roku nauki, a w przypadku form kształcenia trwających jeden rok – co najmniej pierwszego semestru nauki.

Uwaga! Warunki uczestnictwa w programie należy spełniać w dniu złożenia wniosku oraz zawarcia umowy o dofinansowanie"

Także raczej Ciebie to nie dotyczy. A co do komputera to sprzęt komputerowy nie jest finansowany ze STUDENTA, tylko z "KOMPUTER DLA HOMERA", a tam wymogiem jest niepełnosprawnosć z powodu dysfunkcji wzroku więc też się nie łapiesz.
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-10-20 19:11
Napisałaś to samo co my, ale dłużej i z "ło matko".
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Lekki stopień a dofinansowanie PFRON (6827 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill