www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy to jeszcze mozliwe? (4749 - wyświetleń)
- Autor klarysa Dodany 2011-11-02 20:05
Witam. Czy po uzyskaniu już renty  jest możliwość złożenia wniosku do ZUS-u o pogorszeniu stanu zdrowia? Od czasu jej przyznania, zdrowie szwankuje mi jak nigdy dotąd. Wiem, że są to pourazowe zmiany, ale co mam z tym zrobić? Czy ZUS jeszcze podejmie temat?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2011-11-02 23:17
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia rencista może zgłosić do ZUS-u wniosek o zmianę dotychczasowego stopnia niezdolności do pracy.
http://e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=3&pomoc=3&menu=3&id_sprawy=332
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2011-11-03 00:26
Offtopic/dygresja: miło Cię widzieć.
Nadrzędny - Autor klarysa Dodany 2011-11-03 09:08
Iota, jeśli to do mnie, to wzajemnie. :-)

jolik. Dzięki za odpowiedź,  czy to samo dotyczy w przypadku renty wypadkowej (czyli okresowej, póki co  ) ?
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2011-11-04 14:43
Klaryso, jednym ze świadczeń z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych jest renta z tytułu niezdolności do pracy.
Renta z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową różni się od "zwykłej" renty z tytułu niezdolności do pracy kwotą świadczenia. W przypadku orzeczenia takiego samego stopnia niezdolności do pracy ta pierwsza jest większa. Ponadto renta "wypadkowa" gwarantuje emerytowi większą wypłatę z ZUS-u (1/2 renty + emerytura lub renta + 1/2 emerytury).
Jeśli stan Twojego zdrowia znacznie pogorszył się, a termin do którego masz przyznane świadczenie jest odległy, to zgłoś odpowiedni wniosek. Warto spróbować, bo przecież nic nie stracisz, a możesz zyskać. :-)
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2011-11-04 14:38
Dziękuję za miłe słowa.
Serdecznie pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Julka_ Dodany 2011-11-04 15:27

>Wiem, że są to pourazowe zmiany, ale co mam z tym zrobić? Czy ZUS jeszcze podejmie temat? >


Jeżeli jesteś na rencie i pracujesz  bądź pracowałaś w ostatnim czasie (obecnie pracujący rencista ma pobierane składki na chorobowe i wypadkowe) i uraz - wypadek sprawił, że byłaś na zwolnieniu lekarskim z powodu urazu (tutaj potrzebna karta - diagnoza urazu - dokument z datą o udzielonej pomocy po urazie), to wówczas możesz złożyć o pogorszenie stanu zdrowia w wyniku urazu. Musi to być poważny uraz, żeby ZUS zmienił dotychczasową rentę (nie napisałaś jaką masz?) na rentę wypadkową.
jolik_ się wypowiedziała, zgodnie potwierdzam że ogólnie zawsze można złożyć o pogorszenie stanu zdrowia, to normalne i oczywiste.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy to jeszcze mozliwe? (4749 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill