www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca na rencie uczniowskiej (7411 - wyświetleń)
- Autor Wojciech78 Dodany 2011-11-04 12:06
Witam serdecznie.

Mam 33 lata, jestem na okresowej rencie uczniowskiej od okolo 18 roku zycia i chcialbym podiac jakas legalna prace ale taka zeby nie stracic tej rety stajac nastepnym razem przed lekarzem orzecznikiem ZUS. Prosze o rade jak powinienem postepowac.

Oprucz tego probuje znalesc odpowiedz na nastepujace pytania.

1. Jaki okres zatrudnienia musze ewentualnie wykazywac jak bede sie ubiegal o przedluzenie renty a jakiego nie musze i czy ewentualne przerwy w ciaglosci stosunku pracy maja znaczenie i kiedy musze zgosic w ZUS ze podielem prace ?

2. Czy dla ZUS a w zasadzie dla orzecznika ZUS ma znaczenie czy pracowalem w zakladzie pracy chronionej czy nie ?

3. Co do wynagrodzenia za prace - gdybym przekroczyl w ktoryms z miesiecy dopuszczalna sume, ktora moge zarobic czy mam mozliwosc rozlicznia sie w stosunku rocznym czy tylko miesiecznym; jezeli zas moglbym w stosunku rocznym to komu i w jaki sposob to zglosic?

4. Zauwazylem ze oprocz typowego wynagrodzenia za prace, pracodawca moze zatrudnionemu dawawac pewne dodatki, interesowalo by mnie czy ktore z tych dodatkow nie wliczaja sie do sumy tych dochodow krorych nie powinienem przekroczyc aby reta nie zostala zmniejszona lub wstrzymana i czy ma znaczenie kwota poszczegolnych dodatkow lub ogolna ich suma ?
Chodzi mi oto czy jezeli zarabial bym wiecej tak ze moja reta powinna byc zmniejszona to czy pracodawca moglby ta sume moich zarobkow  rozbic na jakies dodatki w taki sposob zeby ona jej nie przekraczala i reta byla niezmiejszona.

  Bede wdzieczny za odpowiedz na ktorekolwiek z nurtujacych mnie pytan, jesli zas odpowiedz na moje pytania znajduje sie gdzies w jakims poradniku lub czyms takim prosze o linka do niego.

Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2011-11-06 11:07
Przede wszystkim to nie ma już renty uczniowskiej, to jest teraz najniższa renta z tyt. niezdolności do pracy, ale nieważne o terminologię, bo jednak (mimo zbieżności nazw) jest na nieco innych zasadach niż z tyt. niezdolności do pracy, czyli ciagle na takich samych zasadach jak wtedy, gdy była przyznana po raz pierwszy. Staż pracy nie wymagany, data początku niezdolności w dzieciństwie/wieku szkolnym, kontynuacja choroby.
Sam fakt podjęcia pracy nie ma wpływu, gdyż żaden staż tu nie jest wymagany, tylko bardzo subiektywny haczyk, czy orzecznik nie stwierdzi, że jednak jesteś zdolny do pracy, skoro pracujesz. Z tym bywa tak różnie, że nie sposób przewidzieć.

1. Jeśli przedłużenie renty ciągle tej samej (a nie przejście na inną), to staż żaden nie jest wymagany. Tylko kontynuacja tej samej choroby i nadal orzeczona CAŁKOWITA niezdolność.

2. To loteria i tego nikt nie przewidzi, co orzecznik stwierdzi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może dojść do wniosku, że pracujesz, to jesteś zdolny do pracy, a może dojść do wniosku, że to ZPCH, więc jednak świadczy o jakiejś niezdolności. (Ja kiedyś pracowałam w ZPCH i to na pół etatu, bo na więcej nie byłam w stanie! a orzecznik napisał - pracuje, więc jest zdolna do pracy, a to że zarabiałam 400 zł z haczykiem, to już go nie obchodziło -  uznał to za zdolność do pracy, nieważne że pół etatu i że warunki chronione).

Tak jak kryteria stażu pracy czy daty niezdolności są raczej obiektywne, to sama opinia orzecznika o zdolności do pracy i jego stosunek do podjętej pracy już nie, tego nikt Ci tutaj nie powie. Ile ludzi i ile orzeczników, tyle może być opinii.

Inne pytania to już do specjalistów, ja nie jestem pewna, a mieszać nie chcę.
Nadrzędny - Autor Wojciech78 Dodany 2011-11-06 23:54 Zmieniony 2011-11-07 00:06
Ogólnie to dobrze jest się czasem powymieniać z kimś swoimi doświadczeniami, bo dzięki temu nasza wiedza jest większa.

W 1 pytaniu widzę że troszke na gmatwałem bo chodziło mi o ten wywiad zawodowy czy jak on się tam nazywa dolaczany do wniosku o klejne ustalenie prawa do renty. Kiedyś wydaje mi się że była tam jakaś adnotacja że wypełnia się go jeśli pracowało się ponad 6 miesięcy - teraz takiej informacji do ostatnich przynajmniej dwóch wywiadów zawodowych nie kojarzę.

Przez długi czas byłem przekonany że to że mam tą rente, mam dzięki temu że byłem w zawodówce - teraz jak tak szperam po necie to dochodzę do wniosku że nie mialo to chyba znaczenia. Potem skończyłem liceum , powoli zdałem mature, poszedłem na studia, pięc lat mam zaliczone bez obrony. W sumie oficjalnie nigdzie nie byłem zatrudniony więc problemów z przedłużaniem renty nie miałem, oprucz jednego przypadku gdy tak naprawde nie dostarczyłem opinii lekarza prowadzacego, choć był to też okres w którym ZUS "ciął" renty jak tylko mógł, wtedy wpisano mi częściową niezdolność do pracy ale odwołem się do sądu, dostarczyłem wymagane dokumenty i drogą sądową ustalono mi całkowitą niezdolność do pracy a więc i prawo do renty. Od tamtej pory już jakoś nie miałem problemów z ZUS-em.
Na moją korzyść wydaje mi się że działa to że ja jak i cała prawie moja rodzina leczyła się w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Zastanawia mnie bardzo czy w przypadku jak będę w 2014 r. stawał przed lekarzem orzecznikiem to czy znaczenie bedzie miał tylko mój stam zdrowia czy także podięta ewentualnie praca. Ja rozumiem że dużo zależy tu od lekarza orzecznika i poniekąt to mnie jakoś niepokoi, bo spodziewałem się że on powinien się kierować jakimiś też przepisami szczegółowymi.
A pomijając samego lekarza orzecznika to przy odwołaniu do sądu ( chyba że teraz dwoływuje się gdzieś indziej ) czy podięcie pracy będzie
miało znaczenie. Cóż pewnie się okarze że to loteria i kwestia szczęścia.

A tak na marginesie nie myśleliście o stworzeniu jakiś poradników bo taki temat jak mój może się pojawiać wielokrotnie. Osoba będąca na rencie chce podiąć pracę i chce się zabezpieczyć przed jej utratą. W domu można posiedzieć 1,2,3 lata nawet jak sie człowiek już nie uczy ale potem przychodzi potrzeba pracy z najróżniejszych powodów.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-11-07 06:05
Piszesz  1. Jaki okres zatrudnienia musze ewentualnie wykazywac jak
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  Do renty uczniowskiej nie  potrzeba żadnego stażu do jej  przedłużenia..
Renta uczniowska  została bodajże po 2003 roku zastąpiona przez renty socjalne..  I ZUS  je jedynie przedłuża  nie przyznając nowych.. Nowe przyznaje już socjalne..
Czyli normalnie złożysz w swoim czasie  o przedłużenie renty uczniowskiej.
  Renta z tytułu niezdolności do pracy  obliczana z przepracowanych lat..
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2011-11-07 12:30
Z pracą to tak, jak napisałam - nikt Ci nie powie, loteria.
Tylko że pamiętaj, że ZUS nie ocenia tylko zdrowia, ale zdolność do pracy, a tu patrzy na m.in. zdrowie, też wiek, wykształcenie itp.
Gdybyś skończył te studia, to duże prawdopodobieństwo, że mając wyższe wykształcenie, ZUS zabierze rentę, nieważne czy się pracuje czy nie. Bardzo, bardzo dużo znam takich przypadków. A z pracą znam w każdą stronę, renty przedłużali i pracującym i nie, zabierali tak samo.
Niestety taka jest prawda, że zależy, jakim człowiekiem jest orzecznik.

Jeszcze w ramach precyzyjniejszego wyjaśnienia tego, co wyżej napisałam i co pytasz, na co ZUS patrzy. Gdyby ZUS miał oceniać tylko zdrowie, to po co byłyby dwa tryby orzekania (ZUS do celów rentowych i komisje orzekające niepełnosprawnośc do celów poza rentowych. Te drugie mają oceniać zdrowie, a ZUS - zdolność do pracy, więc poza zdrowiem powinien brać pod uwagę całą sytuację człowieka. Choc to akurat trochę szwankuje, bo założenie, że przy tak samo złym stanie zdrowia osoby niewykształcone są niezdolne do pracy, a wykształcone już tak, to tylko na ich papierku ładnie się zgadza. W praktyce wiadomo, że naprawdę chorej osobie wykształcenie niezbyt pomoże, żeby zarobić na życie, więc generalnie te normy sa bardzo subiektywne.

Co do tego wniosku, to mnie się wydaje (nie na 100%), że zawsze jeśli aktualnie ma się zatrudnienie, to trzeba druk od pracodawcy dać (ten chyba - ja też nie pamiętam jak się nazywa - wywiad zawodowy?), ale to chyba pań w ZUS-ie najlepiej się zapytać.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2011-11-08 15:27
Piszesz Z pracą to tak, jak napisałam - nikt Ci nie powie, loteria.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Tak to racja..!!  To loteria..  Jak na rencie znajdziesz sobie pracę na rencie  musisz sie z tym  liczyć ZUS ci rentę weźmie..  Bo jak  ustawa przewiduje ZUS  nie ocenia zdrowia tylko zdolność do wykonywania pracy..
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2011-11-08 16:32 Zmieniony 2011-11-08 16:44

>4. Zauwazylem ze oprocz typowego wynagrodzenia za prace, pracodawca moze zatrudnionemu dawawac pewne dodatki, interesowalo by mnie czy ktore z tych dodatkow nie wliczaja sie do sumy tych dochodow krorych nie powinienem przekroczyc aby reta nie zostala zmniejszona lub wstrzymana i czy ma znaczenie kwota poszczegolnych dodatkow lub ogolna ich suma ?


Dodatki do pensji podstawowej i sposób ich wypłaty, naniesienia-rozpisania do wypłaty to indywidualna kwestia w zakładzie-przedsiębiorstwie. Miesięczna kwota wynagrodzenia,  netto tej kwoty interesuje ZUS. Jeśli dodatki, o które pytasz zostaną wpisane do rozliczenia-wypłaty, to jest to suma do okazania w PIT i do ZUS.

>jak będę w 2014 r. stawał przed lekarzem orzecznikiem to czy znaczenie bedzie miał tylko mój stam zdrowia czy także podięta ewentualnie praca.


Masz 33 lata i jak zrozumiałam chcesz podjąć pierwszą pracę, staniesz na Komisję w 2014r, a jak potoczą się kwestie renty uczniowskiej tego sam nie wiesz, jak zostanie odebrane, że późno, ale podjąłeś pracę, że byłeś w stanie pracować. To trudna odpowiedź. Ale w Aktach ZUS będzie ślad Twojej pracy nie zataisz tego faktu.
Korzystne będzie zatrudnienie z zakładzie pracy chronionej, tak myślę.
Na pytanie ile lat pracy trzeba mieć, żeby stanąć z renty ZUS-przepisy ogólne. Mając lat 30 i ponad - wymagany staż 5 lat pracy minimum, w tym dozwolona przerwa (z różnych powodów życiowych) w jednym  ciągu nie dłuższa niż 182 dni.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2011-11-08 18:32
"staniesz na Komisję w 2014r, a jak potoczą się kwestie renty uczniowskiej tego sam nie wiesz"

Renta uczniowska to teraz najniższa renta  z tyt. całkowitej niezdolności i jako taka bywa przedłużana, to się już nie zmieni, póki pewnie ostatnia osoba ją mająca nie umrze... Tutaj nie ma nic do przewidywania.

"Na pytanie ile lat pracy trzeba mieć, żeby stanąć z renty ZUS-przepisy ogólne. Mając lat 30 i ponad - wymagany staż 5 lat pracy minimum, w tym dozwolona przerwa (z różnych powodów życiowych) w jednym  ciągu nie dłuższa niż 182 dni. "

Tylko że w takim przypadku niezdolność musi powstać w okresie składkowym, a skoro ma rentę uczniowską, to powstała w okresie szkolnym, czyli ta renta nie przysługuje i staż pracy w niczym tu nie pomoże.
Przy jego rencie (a o nią przecież pyta) staż pracy nie jest wymagany.
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2011-11-09 11:34 Zmieniony 2011-11-09 11:38
pola01 odpowiedziała na  cześć mojego wczorajszego wpisu

>Tutaj nie ma nic do przewidywania.


zwróć uwagę, że Wojciech w pierwszym poście

>Mam 33 lata, jestem na okresowej rencie uczniowskiej od okolo 18 roku zycia i chcialbym podiac jakas legalna prace ale taka zeby nie stracic tej rety stajac nastepnym razem przed lekarzem orzecznikiem ZUS>


sam wskazał zaniepokojenie, żeby po podjęciu pracy nie stracić renty uczniowskiej. Jeśli stałoby się tak, zapytał,  jaki okres wymagany do renty z ZUS. Dlatego napisałam o warunkach po 30 roku życia.

Zapytał także

>kiedy musze zgosic w ZUS ze podielem prace


Pracodawca, po podpisaniu umowy z pracownikiem,  ma siedem dni na zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2011-11-09 16:38
Nie ma do przewidywania, czy renta uczniowska będzie istniała w ogóle - to mi chodziło, to ja się chyba nieprecyzyjnie wyraziłam, że faktycznie dwojak można było zrozumieć.

Co do tego stażu pracy to jest napisane w poście autora jego pytanie wyraźnie, chodzi o staż pracy do kontynuacji tej renty,

"1. Jaki okres zatrudnienia musze ewentualnie wykazywac jak bede sie ubiegal o przedluzenie renty a jakiego nie musze?"

Wyraźnie pyta o staż do uczniowskiej.
Swoją odpowiedzią troszkę namąciłaś, nie ma informacji, że to na wszelki wypadek, jeśli odbiorą i że dotyczy to innej renty (przecież uczniowska to też renta z ZUS-u), dopiero w poście wyżej doprecyzowałaś, co miałaś na myśli.

Ale nieważne. Ważne jest to, że  pisząc o stażu do renty ZAWSZE nie można pomijać drugiego warunku (data początku niezdolności), jednak może to poważnie wprowadzać w błąd, a w tym wprowadza konkretnie.
Co mu po stażu pracy, jak niezdolność powstała w czasie szkolnym. Ta renta nie będzie mu przysługiwała na tę samą chorobę.

A ja mam pytanie do Ciebie z poprzedniego postu. Skąd ta informacja:
"Mając lat 30 i ponad - wymagany staż 5 lat pracy minimum, w tym dozwolona przerwa (z różnych powodów życiowych) w jednym  ciągu nie dłuższa niż 182 dni."
Mnie zawsze panie w ZUS-ie mówiły, że to jest okres sumowany z 10 lat i wcale nie pod rząd. Masz jakąś podstawę prawną na ten temat?  (panie w ZUS-ie też nieraz się mylą, więc chciałabym wiedzieć w końcu jak to jest)
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2011-11-09 19:06
Poczytałam i poszperałam na ten temat: "Mając lat 30 i ponad - wymagany staż 5 lat pracy minimum, w tym dozwolona przerwa (z różnych powodów życiowych) w jednym  ciągu nie dłuższa niż 182 dni. "

Ze strony ZUS-u:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400

"Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, renty szkoleniowej."

Nic tu nie ma o ciągłości, tylko warunek 5 lat pracy w ciągu 10 lat.
Ale to właściwie dygresja (na to można by założyć osobny temat), bo w tym topiku ta informacja (obojętne czy zgodna z tym, co Ty piszesz czy tym co ja) to i tak miesza, bo po co mącić odpowiedzią o rencie, która i tak Wojciechowi nie przysługuje z innych powodów.

Jeśli zabraliby rentę uczniowską (odpukać), to inną możliwością byłaby raczej socjalna, a tu staż pracy też nie wymagany.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca na rencie uczniowskiej (7411 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill