www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Telefony dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących (8666 - wyświetleń)
- Autor nitrum Dodany 2011-12-09 20:44
Witam,

jestem studentem Uniwersytetu Śląskiego, kierunek informatyka, i w ramach pracy naukowej rozwijam projekt, który zakłada stworzenie aplikacji na dotykowe telefony komórkowe, smartfony z systemem operacyjnym Android, która wspomagałaby osoby niewidome i niedowidzące. Celem jest zbiór nakładek, których mogliby używać inni programiści przy tworzeniu aplikacji, i które pomogłyby lub po prostu umożliwiły używanie tych aplikacji osobom niepełnosprawnym. W przyszłości projekt może się rozwinąć w osobny program wspomagający takie osoby w używaniu smartfonów dotykowych. Pierwszym etapem jest konsultacja z ewentualnymi odbiorcami. Chodzi właśnie o pomysły takich rozwiązań: zarówno prostsze problemy, takie jak wybór konkretnej akcji, gdy telefon prosi o decyzję, jak i bardziej złożone - do takich należy np. sposób przedstawienia i obsługi map, wskazywanie drogi osobom niewidomym. Na razie projekt jest w fazie wstępnej, dlatego prosiłbym o pomysły rozwiązań pierwszej kwestii, ale oczywiście wszystkie odpowiedzi będą mile widziane. Warto dodać, że w tej chwili w przygotowaniu jest obsługa gestów i głosu (w dwie strony - zarówno polecenia głosowe do urządzenia, jak i czytnik tekstów z urządzenia). Można także wykorzystać wibracje, wszelkiego rodzaju czujniki ruchu, w które smartfon jest wyposażony oraz inne rzeczy, o których być może zapomniałem wspomnieć lub po prostu ich nie znam. Bardzo dziękuję za pomoc, każdy pomysł i każde zdanie na temat interakcji osób niewidomych z nowoczesnymi telefonami będzie dla mnie cenne!

Pozdrawiam,
Olek
Nadrzędny - Autor orkistr18 Dodany 2011-12-21 18:40
Witam

Obecnie jestem posiadaczem telefonu z systemem operacyjnym Symbian s60, gdyż tylko ten system umożliwia wgranie tam programu mówiącego - Talks, lub mobile speak".
Zdaje sobie jednak sprawę, że symbian powoli odchodzi do lamusa. Mój telefon - a jest to Nokia 6120 C jest powolny, często się zawiesza i gdyby nie to, iż jest zdecydowanie najmniejszym z rodziny symbianowych już dawno bym go na coś zamienił. Jednak perspektywa zamiany jest ... jak by to powiedzieć ... mało optymistyczna. Jeśli już bowiem zmieniać, to tylko na coś lepszego ... i bardziej przystępniejszego. No i tu właśnie zaczynają się schody. Inne telefony z systemem symbian mi nie odpowiadają - już to ze względu na swoją wielkość i spore gabaryty, czy też bezsensowną konstrukcję - głośnik umieszczony z tyłu telefonu na dole, lub u góry. W mojej Nokii usytuowany jest on (bardzo rozsądnie) na lewym boku telefonu u góry. Pozwala to słyszeć wszystko, co telefon mi przekazuje"  kiedy trzymam go w ręku. Tak więc na razie skazany jestem na niego.
Jednak od pewnego czasu dochodzą mnie słuchy o zaangażowaniu firmy, która wypuściła na rynek telefony z systemem Android. Post, który przeczytałem zdaje się potwierdzać te pogłoski.
nie wiem jednak w jaki sposób mógł bym pomóc autorowi ww postu - choć bardzo chcę! :-)

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor nitrum Dodany 2011-12-27 12:47
Witam,

bardzo się cieszę, że ktoś zainteresował się tą sprawą! Rzeczywiście jest tak jak piszesz - w ostatnim czasie Symbian coraz bardziej traci. W przeciwieństwie do prężnie rozwijanego Androida, którego wielkimi zaletami jest prostota i dostępność (jest rozwijany jako open-source). Firma Google zadbała o wsparcie osób niepełnosprawnych w najróżniejszych kwestiach, dzięki czemu istnieje bardzo duże pole do popisu dla programistów. Jednak, tak jak napisałem wcześniej, nie chcielibyśmy (mam na myśli kilka osób, które mają zamiar rozwijać ten projekt) niczego zaczynać bez rozeznania się w aktualnych oczekiwaniach. Dlatego największą pomocą byłyby dla nas informacje - czego osoby niewidome potrzebują najbardziej od telefonów dotykowych, jakie problemy nie zostały jeszcze rozwiązane. Może są jakieś konkretne funkcje, które by im się przydały?
Chodzi o pokierowanie projektem w odpowiednią stronę tak, aby opracowany program jak najbardziej ułatwiał niedowidzącym życie :-)
Na przykład, ostatnio przeczytałem gdzieś w internecie, że dobrym pomysłem jest tworzenie niektórych layoutów w wysokim kontraście (np. żółte napisy, czarne tło), bo wtedy jest dużo łatwiej odczytać tekst. Pomysł wydaje się prosty i oczywisty, a jednak osobom, które nie niepełnosprawne wzrokowo nie wpada on do głowy ot tak.
Właśnie takie małe rzeczy składają się na program, który byłby łatwy w obsłudze i dostępny dla wszystkich. Dlatego pytam o wszelkie pomysły - jak usprawnić telefony dla niedowidzących, czego od nich oczekujecie?

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dzięki za posta!
Nadrzędny Autor bykueve Dodany 2012-02-03 18:57
Witam
Jestem osobą słabowidzącą posiadam Nokie 5800xp music nie jest on przystosowany dla osób słabowidzących. Obecnie poszukuje nowego telefonu właśnie takiego który by mi ułatwił życie.
Przede wszystkim dla osoby słabowidzącej w telefonie najważniejsza jest CZCIONKA.
Teraz w telefonach są różne fajne aplikacje opcje i wiele możliwości ale nie są przystosowane dla osób słabowidzących. Ja osobiście chętniej bym korzystał z różnych aplikacji jak bym miał większą CZCIONKĘ.
Dobrze by było jak by telefon miał:
- różne rozmiary czcionki (a nie tylko małe albo DUŻE ) każda osoba widzi inaczej jedna potrzebuje duże litery inna średnie czyli dobrze żeby była możliwość samemu ustawienia jakie duże chce się litery zarówno jak w menu tak i w sms książce telefonicznej w opcjach połączeń itd.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-02-11 20:50
bykueve nie wiem co poza tym chcesz mić w telefonie komórkowym ale komórki EMPORIA dla seniorów posiadają naprawdę dużą czcionkę. Niestety mają mało opcji i brak im aparatu fotograficznego. A może tak popytasz w salonie którejś z sieci. Polecam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Telefony dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących (8666 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill