www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjne (2393 - wyświetleń)
- Autor kolpolo Dodany 2011-12-14 15:48
Mam pytanie odnośnie świadczenia pielęgnacyjnego. Sytuacja wygląda następująco moja mama ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym na czas nieokreślony. Ponieważ ja pracuję nie mogę sie opiekować mamą i w tej sytuacji czy moja żona (synowa mojej mamy) może ubiegać się o takie świadczenie. Moja żona jest osobą niepracującą. Ponadto mama pobiera z krusu rentę chorobową, jest po wylewie.
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-12-14 18:42
NIE
Nadrzędny Autor REA Dodany 2011-12-16 17:28
Tak! KRUS, ZUS - nie ma znaczenia - to świadczenie z MOPS.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-12-21 14:58
Niestety pańska żona nie będzie mogła ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Przysługuje ono bowiem osobom uprawnionym do alimentacji. Z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub z innej pracy zarobkowej przysługuje matce albo ojcu lub też innym osobom, na których zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny, a także opiekunowi faktycznemu dziecka. Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1a osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki.

W Pana przypadku to Pan jest osobą, na której ciąży obowiązek opieki nad niepełnosprawną matką i tylko Pan może ubiegać się o takie świadczenie, jeśli zdecyduje się Pan zrezygnować z pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjne (2393 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill