www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenia (4052 - wyświetleń)
- Autor Luis205 Dodany 2012-01-02 12:42
Witam,dnia 19 grudnia 2011r miałem komisję,która orzekła o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (kręgosłup) Orzeczenie jest ważne do 2014r.Od 28 lutego nie pracuję (powodem uraz) Jestem zarejestrowany w PUP,jednak nie przysługuję mi zasiłek (powód-byłem zatrudniony na 1/2 etatu stawka najniższa) Moja żona nie pracuję,opiekuję się chorym ojcem,otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny plus 68zł rodzinnego na dziecko.Czy w obecnej sytuacji mogę się starać o jakieś świadczenia?zasiłek?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-01-04 09:34
Szanowny Panie
W Pana sytuacji może zwrócić się Pan o pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej. Jeśli przedstawi Pan tam swoją sytuację, będzie mógł Pan liczyć na pomoc.
Nadrzędny Autor WaldusNieKiepski Dodany 2013-10-07 08:03 Zmieniony 2013-10-07 08:05
A weź się za robotę leniu! Co my mamy na Ciebie pracować!
3
A tak przy okazji  wszystkiego najlepszego z okazji urodzin :-)
A jako pomoc jak podpowiada Integracja dostaniesz mocny sznurek
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-10-07 16:50
Zasiłek celowy z MOPS jeśli spełniasz kryterium dochodowe, a to faktycznie na miejscu Ci powiedzą. :-)
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-10-07 20:06
przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności należy się zasiłek stały a w PUP można mieć jedynie statut osoby poszukującej pracy, zasiłki celowe są dodatkiem na osłodę czyli mogą być pokryciem zwrotu za lekarstwa, może być zasiłek celowy na zakup żywności lub odzieży oraz energia jest opłacana z puli zasiłków celowych
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-10-09 09:43
Może Pan złożyć wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania o przyznanie zasiłku stałego, który przysługuje:
1)    pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
2)    pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Kryterium dochodowe:
Od dnia 1 października 2012 r.  dla osoby samotnie gospodarującej jest nim dochód nie przekraczający kwoty 542 zł, natomiast dla osoby w rodzinie – kwota 456 zł.
Zasiłek stały ustala się w wysokości:
1)    w przypadku osoby samotnie gospodarującej - różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 529 zł  miesięcznie;
2)    w przypadku osoby w rodzinie - różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.
W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania, zasiłek stały nie przysługuje.
Rozumiemy, że nie ubiegał się Pan o rentę z tytułu niezdolności do pracy?
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Być może Pana żona opiekując się chorym ojcem może ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy:
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/rodzaje-i-wysokosc-swiadczen-rodzinnych-kryteria-uzyskania-/test-swiadczenia-pielegnacyjne/test-specjalny-zasilek-opiekunczy/
Inną sprawą jest ewentualne poszukiwanie pracy. W niektórych miastach można szukać pracy przy pomocy rozmaitych organizacji pozarządowych.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenia (4052 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill