www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Umowa na czas określony (9622 - wyświetleń)
- Autor myrsky Dodany 2012-01-03 17:25
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć po chłopsku pewną sprawę?

Mianowicie chodzi mi o zatrudnienie. Ponieważ od 01.06.2007r. zatrudniono mnie w firmie na okres próbny trwający 3 m-ce (pierwsza umowa na czas określony), po upływie którego otrzymałam kolejną umowę na czas określony (druga umowa) trwająca od 01.09.2007r. do 30.04.2012r. (mniej więcej 5 lat). Wg przepisów (chyba już starych), trzecia umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony. Czytałam jednak o nowej ustawie obowiązującej od 31.12.2011r., w której mowa o zniesieniu ustawy antykryzysowej i tu nie bardzo rozumiem jak to teraz będzie wyglądało. Wyczytałam gdzieś na forum, że może zostać podpisana ze mną jeszcze jedna umowa na czas określony, która i tak będzie się liczyć jako moja druga umowa, a nie trzecia i że taka umowa może trwać max do 24 mc-y. Czy to prawda i czy ktoś mógłby mi to jaśniej wytłumaczyć?
Nadrzędny Autor Moni Dodany 2012-03-01 19:54
witam.

Przepisy ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. z 2009 r. Nr 125, poz. 1035 z późn. zm.), zwanej ustawą antykryzysową, dotyczące umów zawieranych na czas określony obowiązują tylko do dnia 31.12.2011 roku. Wynika tak z art. 34 ust. 1 ww. ustawy. Powyższe oznacza, że od dnia 1 stycznia 2012 roku ponownie należy stosować art. 251 K.p., który mówi o limicie dwóch umów na czas określony. Potwierdza to art. 34 ust. 2 ustawy antykryzysowej, zgodnie z którym do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.


Gdy umowa na czas określony została zawarta przed 1 stycznia 2012 r. i w tym dniu trwa - każda umowa zawarta na czas określony, trwająca w dniu 1 stycznia 2012 r., będzie traktowana jako pierwsza umowa zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2012 r. Po upływie czasu jej trwania pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem jeszcze tylko jedną umowę na czas określony (o ile przepisy dotyczące umów „terminowych” ponownie nie ulegną zmianie).
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-03-02 20:00
A co z umową która rozpoczęła się np: 01.marca na okres 3 letni i ostatni rok miał; luty 28 dni? Kiedy dana osoba powinna być zwolniona aby wypadło te 3 pełne lata?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-03-04 22:40
Matuchno...
Toć jest mowa o "trzech latach" a nie np. trzystu sześćdziesięciu pięciu dniach...
Widzisz i nie grzmisz...
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-03-05 21:14
I tu wpadłaś bluengel. Matuchna nie zagrzmi bo prawo sobie a zakład sobie.
Celowo zadałam to pytanie. Otóż owszem 3 lata, ale zakłady trzymają się dokładnej daty przyjęcia; a więc skoro przyjęto do pracy 01.03 to zwolniono 28.02. bez względu na to czy były to pełne 3 lata. Do pełnych 3 lat zabrakło 3 dni. Nie uwierzysz ale tak w rzeczywistości jest. Pozostaje sąd pracy.
Miłej nocki dziś
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-03-05 21:28
Nie czytałam całego wątku (już) :-) ale dla ZUS coś więcej jak rok to liczą średnio 30 dni - bez względu czy 28 czy 31 dni. U.P. liczą dokładnie - jak dopilnujesz :-)
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-03-05 21:43
Wiem REA ale to co napisałam jest jak 2x2=4 :-)
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-03-05 22:18
Ella, dziecko - jak zwykle, nie chcesz zrozumieć tylko trzymasz się kurczowo własnej tezy, ale już mnie to nie dziwi.
Owszem, Tobie nie uweirzę, bo albo się mylisz albo wprowadzasz w błąd. ROK ma swoją konkretną definicję w prawodawstwie i NIE JEST to kwestia czyjejkolwiek interpretacji. Jeśli firma stosuje błędny przelicznik, należy go skorygować - wszystko na ten temat. To kiedy, Twoim zdaniem, firma musiałaby kogoś zwolnić, aby były to "PEŁNE" 3 lata? W sytuacji opisanej właśnie były.
Zadałaś pytanie wirtualne nie podając kontekstu, więc trudno o inne rozumienie.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-03-06 11:10
bluengel dzieckiem dla ciebie nie jestem, nie byłam i nie będę  za co dziękuję Bogu. Tę sprawę toczę sama. To było tylko podpuszczone pytanie. O zakład nie pytaj bo też nie odpowiem.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-03-06 11:23
Ależ ty jesteś przebiegła, Ella... No no... Chapeaux bas normalnie.
Tocz, tocz. Tak rozumując na pewno sobie doskonale poradzisz...
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-03-06 11:40
Blu ja pracuję jako ON teraz rozumiesz? Nie każdy zakład jest uczciwy i nie każdy dotrzymuje umowy. Zadałam pytanie tylko po to by otrzymać właśnie taką samą odpowiedź jaką dałaś by utwierdzić się że mam rację.
Czasem trzeba naprawdę mocno się zastanowić w jakim kraju mieszkamy i kto na kim robi interes. Swoje pytanie zamykam na tej odpowiedzi.
Pozdrawiam i znikam :-)
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-03-06 20:21
"Firmy" liczą lata jak mowa o "latach" jednak do pełnego np. roku (3 lat) może zabraknąć np. 3 dni. Wtedy liczy się każdy dzień. Piszę o teorii (postów starszych nie czyt.).
Nadrzędny - Autor marmoon Dodany 2012-04-02 16:48
Widzisz, ja na przykład od roku pracuję na umowę o dzieło w ogólnopolskiej podobno poważnej firmie. Pracuje normalnie 8 godzin, czasami więcej. Weekendy też czasami. Nikogo to nie obchodzi, ciągle coś obiecują. Nic mi nie przysługuję, chyba jedynie podatek, więc w nagrodę mogę pobrać sobie program do rozliczania pit za 2011. Nie wszystkie firmy trzymają się zasady, że 3 umowa jest na czas nieokreślony i już.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-04-03 18:22
Tu się z Tobą zgadzam, współczuję i pozdrawiam :-)
Wychodzi z tego, że ci "z problemami" to cwaniacy i "nieroby jakieś" niestety :-)
Jak będziesz miał zamiar odejść warto ścignąć pracodawcę - wierz mi :-)
Nadrzędny Autor Julka_ Dodany 2012-04-04 14:54 Zmieniony 2012-04-04 14:59

>zatrudniono mnie w firmie na okres próbny trwający 3 m-ce (pierwsza umowa na czas określony), po upływie którego otrzymałam kolejną umowę na czas określony (druga umowa) trwająca od 01.09.2007r. do 30.04.2012r. (mniej więcej 5 lat).


Jeżeli w pierwszej umowie (3 msc) masz  napisane "okres próbny", to druga umowa, jak Ty nazywasz, jest pierwszą umową o pracę - na czas określony
Umowa na okres próbny jest traktowana inaczej
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Umowa na czas określony (9622 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill