www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Grupa inwalidzka (14673 - wyświetleń)
- Autor misiaczekilus Dodany 2012-01-19 11:33
Witam. Mam takie pytanie. Mam 18lat i uczę się. Nie słyszę całkowicie na lewe ucho. Czy przysługuje mi jakaś renta i grupa inwalidzka? Proszę o odpowiedź
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-01-19 12:15
A w czym Ci ta wada przeszkadza...?
Nadrzędny - Autor misiaczekilus Dodany 2012-01-19 18:05
A Tobie by to nie przeszkadzało? Ktoś do mnie coś mówi a ja głucha jestem. I bardzo mi to przeszkadza.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-01-19 22:14
Ja niczego nie sugerowałam, lecz zwyczajnie zapytałam - bo od tego zależy m.in. decyzja w sprawie orzeczenia, dziewczyno...
Nie od tego, czy uważasz, że Ci się cokolwiek "należy" lecz np. od tego, czy stanowi obiektywnie istotną przeszkodę w samodzielnym życiu, pracy, nauce.
Nie pisałaś w pierwszym poście, że jesteś głucha, lecz że nie słyszysz na jedno ucho - to duuuża różnica.

Nie oczekujesz rady, ale bezkrytycznego potwierdzenia już przyjętej przez siebie tezy. To porównaj się z innymi chorymi.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-01-19 17:34
Jeśli dobrze pamiętam a przepisy się nie zmieniły to tylko z PFRON ale to tylko tyle. Masz prawo do implantu słuchowego, który w całości finansuje NFZ. Czy aparaty słuchowe tak czułe są to nie wiem. Dowiesz się wszystkiego PZG (Polski Związek Głuchych)
Mam pytanie: Dlaczego do 18ego roku życia czekałeś(aś) ?
Nadrzędny - Autor misiaczekilus Dodany 2012-01-19 18:01
Aparat słuchowy mi już nie pomoże. A tobie by nie przeszkadzało jakbyś nie słyszała na jedno ucho, a na drugie słabo? Nie chodzi o to że zaczekałam do 18 roku życia. Tylko po prostu teraz zainteresowało mnie to czy należy mi się jakaś renta i grupa inwalidzka.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-01-20 17:54
Czyli - nie przeszkadzało Ci do tej pory?! Kasa, kasa, kasa - bardzo marna - wstyd - moda -leniwa itd. - szkoda słów, a właściwie paców.
Przeszkadzać mogło tylko czemu piszesz słowo "NALEŻY"?! Bluengel i Ela mają rację i piszą prawdę!
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-01-19 19:34
misiaczekilus bardzo mi przeszkadzała po wypadku głuchota dlatego tyle wiem. ZUS nie da na głuchotę (niedosłuch) na jedno ucho. Przykro mi.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-01-24 09:50
Szanowna Pani.
Może Pani złożyć wniosek do ZUS o ustalenie stopnia niezdolności do pracy. Jeśli będzie to całkowita niezdolność do pracy, to uzyska Pani prawo do renty socjalnej. Jednak jest to dość trudne do uzyskania. O wiele łatwiej jest uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności z Powiatowego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Jeśli uzyska Pani stopień umiarkowany lub znaczny, to będzie Pani przysługiwał zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-01-25 21:31
Czy ten znaczny lub umiarkowany musi wystąpić przed 18 rokiem życia? Jeśli jest po 18 roku to jak i czy musi udowadniać, że schorzenie powstało przed 18 rokiem??
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-01-26 01:01 Zmieniony 2012-01-26 01:08
REA

(jak zwykle - nie jestem specjalistą, odpowiadam tylko na wypadek, gdyby nikt z CI nie udzielił odpowiedzi)

> Czy ten znaczny lub umiarkowany musi wystąpić przed 18 rokiem życia?


Z tego co wiem, jeśli chodzi o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nie musi.

> Jeśli jest po 18 roku to jak i czy musi udowadniać, że schorzenie powstało przed 18 rokiem??


Pobierać związany z orzeczeniem zasiłek pielęgnacyjny mogą, niezależnie od dochodu:

- niepełnosprawne dziecko;
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do 21 roku życia;
- osoba, która ukończyła 75 lat.

W przypadku stopnia znacznego nie ma więc żadnego ograniczenia co do powstania niepełnosprawności, w przypadku umiarkowanego zaś nie jest to wiek 18 lat, a 21.

Źródło: http://www.mops.gda.pl
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-01-26 12:38
Orzeczenie może byc wydane po 18 roku życia, ale niepełnosprawność powinna powstać przed 16 rokiem życia (punkt III)
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-01-27 17:22
Bardzo dziękuję za odpowiedź Iota i C.I.! :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Grupa inwalidzka (14673 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill