www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Parkowanie osób niepełnosprawnych - Kraków (1958 - wyświetleń)
Autor ryszyn Dodany 2012-02-08 19:29 Zmieniony 2012-02-08 19:33
Witam,
wątek był już poruszany w październiku w podobnej do mojej sytuacji: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=155057;hl=abonament

Odpowiedzieli Państwo że wystarczy przedstawić w punkcie na Kalwaryjskiej 35 orzeczenie o niepełnosprawności z oznaczeniem 05-R i dostanie się abonament.
Trudno jednak z tego wątku wywnioskować jakiego rodzaju orzeczenie o niepełnosprawności ma osoba pisząca i czy takowy abonament otrzymała.

Od 5 lat mam (miałem?) abonament na parkowanie "w strefie" dla osoby niepełnosprawnej. Z tego co wyczytałem w ostatnich dniach na stronach internetowych ZiKiT oraz wertując uchwałę RM z lipca 2011 wygląda na to, że już nie będę mógł takowego abonamentu wykupić na kolejny rok. Niestety nie nastąpiło cudowne uzdrowienie. Przyczyna jest taka, że jestem niepełnosprawny z orzeczeniem zawierającym 05-R ale... w stopniu lekkim, co (jeśli dobrze rozumiem co piszą) wg rajców powoduje, że w sumie jestem zdrowy jak koń i mi się taki abonament nie należy. Proszę o zweryfikowanie linku:

http://zikit.krakow.pl/strefa-platnego-parkowania/3246

Moje "lekkie" upośledzenie narządu ruchu polega na tym, że mam poważnie skróconą i zniekształconą stopę, bardzo wyraźnie kuleję, co oczywiście nie przeszkadza w pracy przy komputerze, w dojeździe samochodem do pracy do centrum (ponoć lepiej jeżdżę niż tańczę), ale już w przejściu kilku setek metrów jakie są konieczne do dojścia do przystanku w Centrum czy w okolicy gdzie mieszkam (poza centrum, nie jestem też zameldowany w Krakowie) i w staniu przez naście/dzieści minut w tramwaju czy autobusie MPK - przeszkadza i to bardzo.
Oczywiście posiadam kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, niestety w promieniu kilkuset metrów od miejsca gdzie mam dojechać do pracy jest 1, słownie: jedno miejsce do parkowania dla niepełnosprawnych (strefa C). Po zmianie przepisów przeprowadzonej przez rajców w lipcu 2011 miejsce to jest tak popularne, że nie mam co liczyć na "dopchanie się" do niego.

Przepisy jakie ustalono całkowicie uniemożliwiają uzyskanie abonamentu postojowego w Krakowie dla osoby niepełnosprawnej TAKŻE osobom z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (sic!) i umiarkowanym, jeśli te nie mają orzeczenia z wpisem 05-R (upośledzenie ruchowe) lub 10-N (neurologiczne). To już jest dla mnie totalnie niezrozumiałe. Właściwie na usta ciśnie się tylko jedno słowo - zmiany są skan-da-licz-ne.

Moim zdaniem zamiast ograniczyć oszustwa przy wykupywaniu tego abonamentu, krakowscy radni tradycyjnie zaszkodzili najbardziej tym osobom, w których interesie chcieli działać.
Zaczynam nawet podejrzewać, że chodziło o coś zupełnie innego - aby niepełnosprawni nie zajmowali miejsc, które mają na siebie "zarabiać". Jeśli chcą - niech płacą 250zł/mc bo przecież ich stać, prawda?

Po tak długim wstępie mam dwa pytania:
1. czy moje obawy o to, że nie dostanę abonamentu do parkowania "w strefie" dla osoby niepełnosprawnej są uzasadnione? Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, ale ruchowej (05-R). Orzeczenie jest bezterminowe - niestety nie będzie cudownych ozdrowień do końca życia.
2. czy temat skandalicznej (moim zdaniem) zmiany przepisów związanych z udzielaniem tego abonamentu w Krakowie i problemów z tym związanych jest Państwu znany? Może warto byłoby tę sprawę nagłośnić?

Pozdrawiam

R.Witkowski
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Parkowanie osób niepełnosprawnych - Kraków (1958 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill