www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pogorszenie sie wzroku. (2161 - wyświetleń)
- Autor ja1234 Dodany 2007-02-21 13:51
Witam.
Mam ustalony lekki stopien niepelnosprawnosci (04-O), bylem dzisiaj ZdSOoN-ie, by dowiedziec sie paru szczegolow. Na mijscu urocza Pani powiedziala, ze z moim lekkim stopniem to tak naprawde sie nie poplaci nic robic, i praktycznie nie mam zadnych przywilejow. Wzrok mialem badany w pazdzierniku i mam -2, a drugiego oka nie mam (powod niepelnosprawnosci). Data mozliwosci odwolania sie juz minela, ale biore pod uwage wypelnienie wniosku o pogorszenie sie stanu wzroku (a co mi grozi? ;-) ). W zwiazku z tym mam pytanie czy badanie pola widzenia (osoba jednooczna ma mniejszy) mogloby wplynac na decyzje komisji,czy uznaliby to jako pogorszenie? Wzrok mi sie nie pogorszyl, bo juz od dluzszego czasu mam taka sama wade na te 'zdrowe' oko. Innych schorzen nie mam.
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam, Grzegorz.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-02-23 09:52
Zgodnie z rozporzadzeniem w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności/Dz.U.03.139.1328/ przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia, bierze się pod uwagę:
  1)  zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności;
  2)  ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby;
  3)  wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
  4)  możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia - poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;
  5)  ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
  6)  możliwość poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w pełnieniu ról społecznych - poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze lub inne działania.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/14853
Zatem nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Każdorazowo stan pacjenta ocenia lekarz orzecznik. Przy ponownej komisji należy wykazać pogorszenie stanu zdrowia od dnia, wktórym odbyła się poprzednia komisja.
Informacje o ulgach i uprawnieniach osób niepełnosprawnych znaleźć mozna na stronie:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3544
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pogorszenie sie wzroku. (2161 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill