www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjnie, a praca osoby niepełnosprawnej (4172 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2012-02-18 16:11
Witajcie.

Mam takie pytanie, gdyż nie mogę znaleźć odpowiedzi na żadnej stronie Mops'u czy innych tego typu organów.

Otóż jestem osobą niepełnosprawną (znaczny stopień) i moja mama chciałaby skorzystać z możliwości opieki nade mną i w związku z tym pobierać świadczenie pielęgnacyjne.
Od dłuższego czasu jestem bez pracy, ale zastanawia mnie, czy jeśli ja podejmę pracę, to czy taki zasiłek nadal będzie przysługiwał mojej mamie?

Drugie pytanie - czy osoba pobierająca takie świadczenie (czyli moja mama) może coś ewentualnie dorobić?
Czy podjęcie pracy nawet dorywczej wiąże się z zaprzestaniem wypłacania takiego świadczenia?

Z góry dziękuje.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-02-20 10:29
Szanowna Pani
Osoba na którą pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne może pracować. przepisy nie regulują tej kwestii. Jeśli zaś chodzi o możliwości dorabiania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, to tutaj przepisy są dość surowe i taka osoba nie może podjąć żadnej pracy.
Nadrzędny - Autor viki83 Dodany 2012-02-21 18:49
A ile wynosi takie świadczenie pielęgnacyjne ??? i czy jest jakiś limit wiekowy osoby na która to świadczenie jest pobierane ( niepełnosprawnej) i ostatnie pytanie jakie kryteria trzeba spełnić oprócz posiadania stopnia niepełnosprawności ????
Dziękuję
Nadrzędny Autor Julka_ Dodany 2012-02-22 08:06 Zmieniony 2012-02-22 08:08
Temat jest znany, nie tylko mi, przewijał się przez forum już kilkakrotnie,  jest to kolejna Ustawa, która jest do kapitalnej poprawki.
Centrum odpowiada z zapisu, rzeczywiście tak jest.

>Osoba na którą pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne może pracować. przepisy nie regulują tej kwestii.


A teraz obraz tego stanu. Nadmiar niesłusznie wydanych orzeczeń znaczny bądź umiarkowany niezdolny do samodzielnej egzystencji lub z ZUS całkowicie niezdolny do pracy niezdolny do samodzielnej egzystencji, doprowadził do paradoksu, że w rzeczywistości osoba niepełnosprawna uczy się studiuje i jest zdolna pracować, samodzielnie egzystuje w mieście, i nie tylko, a ktoś z Bliskich pobiera na nią świadczenie pielęgnacyjne. CYRK!
Jednak nadal Trybunał nie pozwolił, nie zmienił zapisu w Ustawie żeby małżonek/a mógł wystąpić o świadczenie - pobierać je na obłożnie chorego współmałżonka, a takowych ciągle przybywa, po udarach, po zawałach, w nowotworach, ciężkie SM, w ciężkiej schorowanej starości.
Nadrzędny Autor viki83 Dodany 2012-02-22 21:25
Bardzo dziękuję za odpowiedz :-) muszę częściej zaglądać na to forum :-))))
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjnie, a praca osoby niepełnosprawnej (4172 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill