www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych (3399 - wyświetleń)
- Autor tetrus Dodany 2012-03-04 17:27
Znalazlem taka informacje
"Podstawa prawna: ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 Nr 101 poz. 649)
Na podstawie art. 8 pkt 6 ww. ustawy, od podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione są osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu, nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe."

Kupilem samochod od osoby prywatnej i poszedlem do Urzedu Skarbowego zalatwic sprawe. Tam wszystko poszlo by gladko, gdyby nie, to ze moja siostra jest wspolwlascicielem samochodu. Jedna Pani mowi, ze to nie ma znaczenia i nie place podatku, bo ja jestem glownym wlascicielem. Wtracila sie jednak inna urzedniczka i mowi, ze nie, bo siostra nie jest osoba niepelnosprawna i musze zaplacic 2 % podatku od wartosci samochodu.
Wyszedlem z US nie zalatwiwszy nic, bo postanowilem poszukac informacji, jak to z tym jest.

Czy faktycznie musze zaplacic ten podatek, jesli wspolwlascicielem nie jest osoba niepelnosprawna? Jesli tak, to czy ma byc 2 % od calej wartosci samochodu a nie jego czesci, skoro siostra jest wspolwlascicielem?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-03-04 22:35
Hmm, a czy siostra jest współwłaścicielem całego samochodu czy tylko jego części - na przykład kierownicy lub dwóch kół...?
Nadrzędny - Autor tetrus Dodany 2012-03-05 10:32
Nie bardzo rozumiem. Poprostu widnieje w umowie kupna jako wspolwlasciciel samochodu.
Nadrzędny Autor Julka_ Dodany 2012-03-05 11:00
i jeszcze nadal nie rozumie!
ulga jest dla niepełnosprawnego, więc z jakiej racji zdrowy ma korzystać  z tego rodzaju ulgi
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-03-05 14:24
Ło matko..., włącz, proszę jakieś receptory...

To była obrazkowa aluzja - dla zobrazowania sytuacji.
Bo chociażby: skoro nie jest dookreślone w dokumencie poświadczającym prawo własności samochodu, w jakim procencie jesteście współwłaścicielami (a nie będzie, bo tak się nie robi) - jak ktokolwiek mógłby się podjąć wyliczenia, za jaką część wartości auta podatek nalezy opłacić a za jaką nie?
Raczej więc nie będzie podstawy do zastosowania ulgi, jeżeli jeden ze współwłaścicieli nie ma do niej uprawnień (mówię jako adwokat diabła w tej chwili czyli US - tak bym się zachowywała na ich miejscu). I ja, obiektywnie, też takiej ulgi bym nie przyznała - bo taka zgoda prowokowałaby przyzwolenie na nieuczciwy proceder dla innych nabywców aut (wpisywaliby jako fikcyjnych współwłaścicieli jakiekolwiek osoby ON, aby uniknąć podatku).
Czy nie rozumiesz, że "współ-własność" powoduje także "współ-odpowiedzialność", niekoniecznie zawsze na warunkach tylko jednego z tych współwłaścicieli...? Tu akurat może mieć zastosowanie prawo tylko dla osoby pełnosprawnej - bo czemu nie?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych (3399 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill