www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulga Rehabilitacyjna a Urząd Skarbowy (20556 - wyświetleń)
- Autor m166 Dodany 2012-03-09 11:19
Witam
Byłem dzisiaj w Urzędzie Skarbowym i byłem świadkiem jak pani urzędniczka z okienka która przyjmuje roczne zeznania podatkowe instruowała starszego pana odnośnie wypełnienia PIT 0 .Pan miał w Picie 0 w rubryce podatnik wpisaną kwotę 2280zł w pozycji – „wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych” urzędniczka zapytała się go czy posiada jakieś rachunki ? on na to mam pierwszą grupę inwalidzką i samochód którym się poruszam on ułatwia mi funkcjonowanie – życie codzienne  Pani odpowiedziała to za mało – trzeba mieć rachunki do tej pory nikt tego nie sprawdzał ale się już skończyło bo każdy kto ma grupę to korzysta z tego przywileju
Moje pytanie czy rzeczywiście trzeba zbierać rachunki np. naprawa samochodu, tankowanie, bo w sumie samochód osobie niepełnosprawnej ułatwia wykonywanie czynności życiowych dalej skierowania na badania specjalistyczne ,zabiegi rehabilitacyjne no niby też ale idąc do specjalistów czy na rehabilitację one tam pozostają
Co o tym myślicie ?
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2012-03-09 13:24

Tak, cały 2011 rok podawano do publicznej wiadomości o zmianach  w rozliczeniu PIT za 2011r

Z zapisów przytaczam:

"Za 2011 rok i nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 25 listopada 2010 roku, w wyniku której od 1 stycznia 2011 roku został doprecyzowany przepis art. 26 ust. 7C regulujący kwestię dokumentowania wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne

W przypadku wydatków na cele rehabilitacyjne, których wysokość jest limitowana  (tj. wydatków wymienionych w art. 26 ust.7a pkt 7, 8 i 14 updof) nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość, jednakże jednocześnie nałożony został obowiązek przedstawienia przez podatników, na żądanie organów podatkowych, dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności podatnicy obowiązani są:

1.wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika
2.okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego
3.okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych

Dlatego też podatnicy rozliczający się za rok 2011 w przypadku korzystania z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu dojazdów na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, opłacania przewodnika osoby niewidomej lub utrzymanie psa przewodnika muszą pamiętać o konieczności posiadania takich dokumentów, gdyż będą one żądane podczas ewentualnej weryfikacji zasadności korzystania przez podatnika z powyższej ulgi."
Nadrzędny Autor Wolodia Dodany 2012-03-12 13:32
temat jest ciekay ale brakuje mi w nim dowodow ze tak jest w istocie ,Chodzi mi o to że cytje "od poczatku roku 2011 byly podawane zasady..." pytam tez pania grzecznie mamy juz marzec i nie ma od poczatku roku zasad ulg za 2012 i tak samo bylo i bywalo w latach ubieglych nie ma zadnych decyzji na poczatku roku dotyczacych ulg dla niepelnosprawnych z tytulu rehabilitacji lekow czy internetu wszystko jest w prozni wszyscy czekaja na decyzje sadu najwyzszego i innych naszych bogow. Jezeli jest inaczej prosze mnie oswiecić .
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-09 22:44
nie wydaje mi sie zeby naprawa samochodu miala dla US znaczenie, oni za to nie zwracaja kasy a jesli chodzi o skierowania to mozna sobie je kserowac albo ewentualnie w razie kontroli isc do dzialu rehabilitacji i powinni wydac zaswiadczenie, ze sie tam uczeszczalo
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-03-10 18:39
Jak bardzo liberalni to musi być potw. za zgodność :-)
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2012-03-12 13:51 Zmieniony 2012-03-12 13:54
Wolodia , proszę podstawa:

USTAWA z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Dziennik Ustaw z 30 listopada 2010 poz. 1478

Data ogłoszenia:2010-11-30
Data wejścia w życie:2011-01-01
Data obowiązywania: 2011-01-01



Cytuję z Ustawy:

"
Art. 1.  pkt. 18)

c) w ust. 7a pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) utrzymanie przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2 280 zł;",

d) ust. 7b i 7c otrzymują brzmienie:

"7b. Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

7c. W przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1) wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;

2) okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego;

3) okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych."; " (koniec cytatu)
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2012-03-13 22:42
Julka ja tu nic nie napisalem o co ci chodzi??
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2012-03-14 08:40 Zmieniony 2012-03-14 08:48
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2012-03-14 20:14
he he he …… bardzo dobre, dobre - większość moich znajomych ON „spanikowali” po uzyskaniu info w US że tylko w zasadzie rehabilitacja i ewentualne dojazdy , praktycznie w miejscu zamieszkania po wyliczeniu ‘wskaźnika paliwowego’ zrobili korektę PIT 0  -  totalna lipa :-(
wiadomo politycy szukają pieniędzy dla siebie,  i jeszcze jeden przykład praca ON ze stopniem umiarkowanym  znacznym 8 godzin – śmiechu warte :-) :-) :-)
http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=5646
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-14 21:14
a co z tym ulatwianiem wykonywania czynnosci zyciowych? co wchodzi w jego sklad? nie wiem czy samchod tez mozna pod to podpiac?
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-14 22:48
chodzi mi konkretnie o ten zapis

"zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do
potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego"
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-03-15 10:29
No wybacz, małgorzata, ale naprawdę trzeba czasami i z siebie coś wykrzesać...

1) nie stosuj przepisów wyrywkowo, bo możesz się niemile rozczarować - przeczytaj całą część przepisów dotyczącą chociażby ulg rehabilitacyjnych, wraz z odnośnikami. Do tego to, co już wielokrotnie widziałaś chociażby na tym foru - a naprawdę wszystko się poskleja;
2) dobrze wiesz, że z premedytacją naciągasz ten przepis, chcąc za wszelką cenę wliczyć tu samochód. Do samochodu odnosi się inny akapit, który właśnie na forum czytelnie i detalicznie wyjaśniono z praktycznego punktu widzenia. I jak byś go rozliczyła: jego wartość w danym roku, faktury za każde tankowanie (a skąd wiem, czy jechałaś na zabieg czy do cioci?, zakup opon czy dołożenie 50 KM, żeby było fajniej...?
3) nie, w naszym kraju samochód to nie narzędzie typu, o którym piszesz. Owszem, bardzo pomaga NIEKTÓRYM chorym i niepełnosprawnym, ale sam fakt jego posiadania lub użytkowania nie stanowi podstawy do ulgi REHABILITACYJNEJ. Bo działanie REHABILITACYJNE jest tu wyłącznie POŚREDNIE (plus masa innych powodów).
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-15 10:48
po pierwsze nie chce go na sile wciagnac do tego przepisu i niczego nie naciagam bo mam dowody na to, ze na rehebilitacje uczeszczalam a pytanie moje brzamialo co mozna zaliczyc do tych urzadzen ulatwiajacych codzienne czynnosci skoro wylaczone sa art. gospodarstwa domowego czyli co konkretnie
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-03-15 13:05
Wyraźnie zapytałaś "czy samchod tez mozna pod to podpiac?", więc nawiązałam...

Można natomiast np. kule, laski, chodziki, protezy, elementy specjalistycznego (stosownie do niepełnosprawności) wyposażenia łazienki (pomocne przy kąpieli itd.), poduszka przeciwodleżynowa, ponizator... Nie ma "konkretnie" - mają spełniać funkje opisane w przytoczonym przez ciebie opisie. Można się np. oprzeć  (w logice) na wykazie przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środkach technicznych NFZ - to dobra wykładnia i podpowiedź. Ale każda niesprawność rządzi się swoimi potrzebami i bardzo wiele rzeczy da się tu zmieścić.
Gdyby sprzęt agd mogli sobie odpisywać niepełnosprawni, czemu nie mieliby tego robić pełnosprawni...?
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-15 13:31
no teraz juz rozumiem, dzieki :-) nawet dzwonilam dzisiaj do mojego US i wywiedzialam sie wszystkiego dokladnie odnosnie ulgi na samochod
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2012-03-15 16:49
małgorzata1980
Cyt"no teraz juz rozumiem, dzieki :-)  nawet dzwonilam dzisiaj do mojego US i wywiedzialam sie wszystkiego dokladnie odnosnie ulgi na samochod"
prośba - podziel się swoją wiedzą 
pewno to komuś się przyda
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-15 18:54
mnie kobieta powiedziala ze trzeba miec zaswiadczenie z rehabilitacji i to wystarczy, no i oczywiscie grupa i samochod, moga sprawdzic do 3 lat wstecz wiec poszlam i na drugi tydzien mi zrobia takie zaswiadczenie ale powiedziala ze moga byc tez te kartki z ktorymi sie chodzi na rehabilitacje, trzeba je zbierac
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2012-03-15 19:56 Zmieniony 2012-03-15 20:18
Dzięki za informacje  - w mojej mieścinie pani z US powiedziala prawie tak samo jednak dodała że wylicza się "wskaźnik paliwowy" i zakładając że miało sie zabiegi z NFZ dwa razy w roku po 10 zabiegów bo tak przeważnie lekarze przypisują czyli wychodzi 40 dojazdów na te zabiegi  to po przeliczeniu wychodzi symboliczna kwota i to będzie za mało niż wychodzi z ulgi rehabilitacyjnej :-( no ale jak będzie w realu to sie przekonamy może będzie dobrze :-)
pozdrawiam
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-15 20:05 Zmieniony 2012-03-15 20:27
ja mowilam ze wlasnie bylam 2 razy po 10 zabiegow i ze jezdze dosc blisko ale powiedziala ze to  ich nie interesuje i w sumie to nigdzie nie wyczytalam czegos takiego jak wskaznik paliwowy
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2012-03-16 09:09
Julka no widzisz jak to jest ja tego postu tu nie widze. Pytam skasowałaś go?
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-16 10:27
trzeci post od gory

>>Autor Wolodia Dodany 2012-03-12 14:32


temat jest ciekay ale brakuje mi w nim dowodow ze tak jest w istocie ,Chodzi mi o to że cytje "od poczatku roku 2011 byly podawane zasady..." pytam tez pania grzecznie mamy juz marzec i nie ma od poczatku roku zasad ulg za 2012 i tak samo bylo i bywalo w latach ubieglych nie ma zadnych decyzji na poczatku roku dotyczacych ulg dla niepelnosprawnych z tytulu rehabilitacji lekow czy internetu wszystko jest w prozni wszyscy czekaja na decyzje sadu najwyzszego i innych naszych bogow. Jezeli jest inaczej prosze mnie oswiecić .
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2012-03-24 14:24
pani malgosiu ja wiem co napisalem ale ja tego postu nie widze u siebie ani trzeciego ani innego jest tylkozapytanie  gdzie on jest i co sie z nim stalo. poza tm i tak mi nikt nie odpowiedzial o planach na ten rok, jedynie powtarzaja co kiedys widzieli a ja tego nie widzialem i nie stwierdzam ze od początku danego roku byłem poinformowany co i jak z ulgami i zasadami. Prosze napiszcie na temat a nie zbywajcie dobra!?
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2012-03-25 11:42
Wolodia.

>ja wiem co napisalem ale ja tego postu nie widze u siebie ani trzeciego ani innego jest tylkozapytanie  gdzie on jest i co sie z nim stalo


dlaczego nie widzisz niektórych  postów, tylko Ty wiesz, jak ustawiłeś opcje w forum,  jeśli nie zablokowałeś nikogo, wówczas wszystkie posty wszystkich użytkowników forum powinny być dla Ciebie widoczne.

>poza tm i tak mi nikt nie odpowiedzial o planach na ten rok,


Ponawiam dla Ciebie, w tych linkach jest odpowiedź odnośnie  na 2012 rok i wzmianka odnośnie na 2013 rok

http://forumgospodarcze.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3600:jakie-podatki-zapacimy-w-2012-roku-&catid=51:rachunkowo-i-podatki&Itemid=67

http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,10737757,Wiemy_juz__jakie_podatki_zaplacimy_w_2012_roku.html

PS. jak zauważysz, w Gazecie Wyborczej jest data grudzień 2011r, czyli już wtedy podano do wiadomości co będzie w 2012r.
Nadrzędny - Autor skorpion Dodany 2012-04-13 12:22
Na początek się przywitam !
A teraz konkrety :
strona
http://www.e-pity.pl/epnewcms/att/broszury-2012/broszura-ulga-rehabilitacyjna-2012.pdf
( Strona Ministerstwa Finansów )

Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
www.mf.gov.pl
Ulga rehabilitacyjna :
(Wymienia się tutaj)
Wydatki limitowane – należą do nich wydatki poniesione na:

• używanie samochodu osobowego stanowiącego
własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej
zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika
mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną
zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci
niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia,
na potrzeby związane z koniecznym przewozem na
niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – maksymalna
kwota odliczenia w roku podatkowym wynosi
2280 zł,

Jak z tego jasno wynika , nie może być mowy o jakimkolwiek "wskażniku  ".
Nadrzędny Autor m166 Dodany 2012-10-08 19:31
Witam
już mamy październik rok  nieuchronnie zbliża się ku końcowi ;-)
jak przepisy zmieniły się na naszą korzyść  możemy coś więcej odliczyć ?
i konkretnie czy będąc na pierwszej grupie posiadając samochód zarejestrowany na mnie mogę odliczyć jego użytkowanie , bo zdania są podzielone w tej sprawie bynajmniej w moim zakładzie pracy jedni odliczają drudzy nie bo się boją….Jak to jest proszę osoby kompetentne w przepisach o wypowiedź
pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulga Rehabilitacyjna a Urząd Skarbowy (20556 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill