www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa dla dziecka niepełnosprawnego (6871 - wyświetleń)
- Autor tataIgorka Dodany 2007-02-24 00:56
w oddziale PCPR (a ten sie zajmuje wydawaniem kart w moim powiecie) powiedziano mi, że niestety nie może być wydana karta parkingowa na dziecko, pomimo tego że w orzeczeniu znajduje sie punkt 9, mówiący że "TAK".
Dowiedziałem się, że dla dzieci do 16-go roku życia kart się teraz nie wydaje. Dodatkowo , kobieta odpowiedzialna za wydawanie kart, stwierdziła, że w orzeczeniu o niep. mojego dziecka, ze stycznia 2006 r. jest błąd. Punkt 9 mówiący o ulgach i przywilejach komunikacyjnych (art.8 ust.1 Pr. o ruchu drog - TAK) -został rzekomo błędnie opisany czy też zatwierdzony przez komisję. Zadeklarowała nawet "prostowanie" orzeczenia. Czy tak ma być? Inni mają takie karty a są w podobnych sytuacjach. Czy orzeczenie Komisji może podważać i coś zmieniać byle kto???
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-03-14 15:59
Problematykę karty parkingowej regulują przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U.z 2005r. Nr 108, poz.908, z póź. zm.)
Zgodnie z art.8 ust.1 ww. ustawy kartę parkingową wydaje się na podstawie, wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego, lub lekkiego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N lub na podstawie orzeczenia wydanego przez organy rentowe równoważnego na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności.
W przypadku osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenia zaliczające do stopnia lekkiego kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. nr. 123, poz.776, z późn. zm) 
  / W orzeczeniu powiatowego zespołu, poza ustaleniem niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, powinny być zawarte wskazania dotyczące w szczególności:
  1)  odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby,
  2)  szkolenia, w tym specjalistycznego,
  3)  zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej,
  4)  uczestnictwa w terapii zajęciowej,
  5)  konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
      6)  korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i
                 rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
  7)  konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
  8)  konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  9)  spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr
                123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz.  
                649 oraz z 2001 r. Nr 27, poz. 298, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 129, poz. 1444 i 130, poz.1452)
W przypadku orzeczeń wydanych przez organy rentowe równoważnych z orzeczeniami o stopniu lekkim, w których  nie określono przyczyny niepełnosprawności, kartę parkingową wydaje się na podstawie orzeczenia, wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ograniczenie sprawności ruchowej.
W świetle powyższych przepisów pracownik PCPR odmawiając wydania Pani karty parkingowej postąpił zgodnie z przepisami ustawy. która mówi o orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności a nie uwzględnia orzeczeń o niepełnosprawności, którym legitymuje się dziecko.   
Nadrzędny - Autor tataIgorka Dodany 2007-03-14 18:52
Cytuję:
"Zgodnie z art.8 ust.1 ww. ustawy kartę parkingową wydaje się na podstawie, wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego, lub lekkiego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu R lub N lub na podstawie orzeczenia wydanego przez organy rentowe równoważnego na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności. (...) W świetle powyższych przepisów pracownik PCPR odmawiając wydania Pani karty parkingowej postąpił zgodnie z przepisami ustawy. która mówi o orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności a nie uwzględnia orzeczeń o niepełnosprawności, którym legitymuje się dziecko."
Proszę odpowiedzieć na poprzednie pytania:
1)
... kobieta odpowiedzialna za wydawanie kart, stwierdziła, że w orzeczeniu o niep. mojego dziecka, ze stycznia 2006 r. jest błąd. Punkt 9 mówiący o ulgach i przywilejach komunikacyjnych (art.8 ust.1 Pr. o ruchu drog - TAK) -został rzekomo błędnie opisany czy też zatwierdzony przez komisję. Zadeklarowała nawet "prostowanie" orzeczenia. Czy tak ma być? Inni mają takie karty a są w podobnych sytuacjach. Czy orzeczenie Komisji może podważać i coś zmieniać byle kto???

jaśniej: w punkcie 9 orzeczenia jest napisane że "spełnia przesłanki określone w art.8 ust.1 ust.1 ust. z dnia 20.06.97 r. - Prawa o Ruchu Drogowym -TAK" wyraźnie napisane jest !!!
to co to orzeczenie - g...o znaczy???  a może ten co orzekał też był nieświadomy tego co pisał a moje dziecko tylko wyglądało na chore bo sie tego nauczyło????
Ja zwracam się o pomoc jak rozwiązać problem a nie o usprawiedliwienie urzędniczki, jesteście portalem dla tych co potrzebują pomocy a nie dla tych co jej nie udzielają.

2)
Czym się różni orzeczenie o stopniu niepełnosprawności od orzeczenia o niepełnosprawności???

Konkluzja:
Potrzebujemy kartę parkingową po to aby w sytuacji gdy dziecko dostanie ataku padaczki w czasie jazdy zatrzymać sie i mu pomóc a także aby zatrzymać się jak najbliżej punktu medycznego i rehabilitacyjnego aby nie dźwigać naszej bidulki kilometrów od parkingów lub miejsc ogólnie dostępnych. Nie potrzebujemy tej karty by "łapać" miejsce pod hipermarketem.
W tym kraju wiele jest anomalii pogodowych.
Prosimy o pomoc - co można zrobić i jak się ubiegać o taką kartę!!!!
Jarosław Rocławski
Nadrzędny Autor maka Dodany 2007-03-15 08:12
Do wydania karty oprócz zaznaczenia punktu 9 na tak potrzebny jest jeszcze odpowiedni kod niepełnosprawności, jakie kody na orzeczeniu ma Twój syn ??.  Jeżeli ma N lub R to złóż wniosek, nie gadaj z babą która go przyjmuje - jeżeli nie bedzie chciała wydać musi dać uzasadnienie na piśmie - może wtedy sie lepiej zastanowi.

Orzeczenie o niepełnosprawności od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności różni się tym, że pierwsze jest wydawane dzieciom do lat 16, a drugie osobom powyżej 16 roku zycia. 

Nie ma się co denerwować, zachowaj siły na poważniejsze problemy :-)

marta
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-03-19 22:34
Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydają dwa rodzaje orzeczeń:
1. orzeczenia o niepełnosprawności,
2. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Pierwsze dotyczą dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia.
Drugie dotyczą osób, które ukończyły 16 rok życia.

Zgodnie z Regulaminem konsultanci Działu Informacji Centrum Integracja, nie podejmują interwencji w imieniu klientów, natomiast wskazują instytucje, do których klienci powinni się zwrócić i sposób postępowania.
W Pana przypadku proponujemy się skontaktować z Biurem Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Adres Biura:
ul. Gałczyńskiego 4
00-362 Warszawa
tel.:-(022) 826 96 73
Nadrzędny Autor YANIS Dodany 2007-03-21 23:33
TataIgorka   nie daj się zbyć ,orzeczenie jest warzniejsze od tej panienki ,upieraj sie przy swojej racji. Zlurz wniosek o wydanie karty, masz do tego prawo . Jak będzie robila problemy to pisać skargę do starosty o odmowie przyjęcia wniosku , jak przyjmie to pilnować terminów bo zlośliwie przeciągają , jak napiszą odmownie to się odwolać. Jak będziesz uparty to sprawe zalatwisz. W między czasie przeczytaj ustawe o orzekaniu z 1997 nr.123 poz.776 i rozpożądzenie z 2003 nr.1328 przyda się  najlepiej ze strony sejmowej , bo są aktualne. Niedaj sobie weść na glowe .Normalnie kartę wydaje sie od ręki lub do tygodnia , ale jak trafisz na wredną to potrafią przeciągać do 2 miesiecy, po 2 tygodniach od zlożenia wniosku jak nie dostaniesz odpowiedzi pisać skargę do przelożonego, z Art.227 k.p.a. Akurat przerabiam podobny problem z opornym urzędasem.   A co do  ustawy (z tym art.8ust1) to jes bubel . I nie slóchaj pierdól że użędniczka miala racje.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa dla dziecka niepełnosprawnego (6871 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill