www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Prosze o porade w sprawie renty (2367 - wyświetleń)
- Autor janusz1958 Dodany 2012-03-25 12:05
Na wstepie jako nowy na forum chcialbym powitac wszysytkich ,i przedstawic swoj problem.Jak wiekszosc z obecnych tutaj,mam problem z zusem(osobiscie uwazam ze jest to instytucja ktora pod plaszczykiem naszego kochanego panstwa robi przekrety i szwindle nie ponoszac zadnej konsekwencji z tego powodu)Ale wracajac do tematu w tamtym roku podczas badan wstepnych wykryto u mnie raka pluc.przeszedlem caly cykl leczenia ktore zakonczylem 16 grudnia 2011 roku .po opuszczeniu szpitala zlozylem w zus dokumenty odnosnie renty.lekarz orzecznik zus do ktorego zostalem nnskierowany orzekl w stosunku do mnie calkowita niezdolnosc do pracy,bylo to w lutym 2012 roku,niedlugo po tym otrzymalem decyzje z zus o nie przyznaniu mi renty z powodu nie osiagniecia przeze mnie wymaganych pieciu lat skladkowychi nie skladkowych w ostatnim dziesiecioleciu oraz braku 30 letniego okresu skladkowego w calym przebiegu pracy zawodowej.Poniewaz w 2006 do 2008 pracowalem w irlandii donislem do zus dokumenty potwierdzajace ten fakt,wczesniej jak podliczylem to wszystko to okazalo sie ze spelniam ten kretynski wymog 5 lat.Ale jednoczesnie pani w zus poinformowala mnie ze sprawdzenie i podliczenie tego wszystkiego bedzie dosc dlugo trwalo.Mnie 13 marca tego roku skonczyl sie okres 182 dni chorobowego i krutko mowiac zostalem bez srodkow do zycia.W zwiazku z tym mam pytanie czy jest jakas instytucja w tym panstwie ktora pomoglaby w takiej sytuacji,chciaqlbym nadmienic ze na pomoc rodziny nie moge liczyc.O jaka forme pomocy moge sie starac i do kogo,czy moge bez jakichs kosekwencji podjac prace ,gdyz oplaty trzeba robic a i na zycie pare grosz by sie przydalo.Moze jest ktos tutaj kto przechodzil przez to i moglby poradzic cos madrego za co z gory dziekuje
Nadrzędny - Autor nairam Dodany 2012-03-25 16:24 Zmieniony 2012-03-25 16:37
Witam.

"czy jest jakas instytucja"  - jest,  Pomoc Społeczna. Zgłoś się do "Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności" w zależności od miejsca zamieszkania  ,"dadzą" grupę   i ewentualnie będziesz  mógł ubiegać się o rentę socjalną.

"czy moge bez jakichs kosekwencji podjac prace" -  możesz , o ile uzyskasz zgodę lekarza do wykonywania danego zawodu,
jednak ZUS może to "świadczenie pracy" wykorzystać  na twoja niekorzyść, przy następnej komisji , od taki obyczaj.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-03-26 13:00
Rzeczywiście tak jak napisał „Nairam” jeśli pozostaje Pan bez źródeł utrzymania należy wystąpić do Ośrodka pomocy społecznej o przyznanie zasiłku stałego (nie mylić z rentą socjalną bo ta przysługuje osobą które stały się niezdolne do pracy zanim mogły uzbierać lata składkowe. Czyli głownie dla osób które stały się niepełnosprawne w wieku dziecięcym bądź w czasie nauki.)
Ustawa o rentach i emeryturach z FUZ mówi wprawdzie, że:
Art. 13.
4. Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Ale tu ponownie idzie mi się zgodzić z Nairamem, że może to mieć wpływ na orzekanie o niezdolności do pracy w przyszłości. Zresztą w takim przypadku ZUS będzie z czasem stopniowo zmieniał stopień niezdolności do pracy
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Prosze o porade w sprawie renty (2367 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill