www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Informacja z zus - problem (7536 - wyświetleń)
- Autor Problem1 Dodany 2012-03-29 16:31
Witam dostałem informacje z zus i nie za bardzo wiem o co chodzi. jestem osobą niepełnosprawną bezrobotna , i pobieram zasiłek pielęgnacyjny z mops ( 153 zl) i rente socjalna z zus ( 640 zl) a informacja od nich brzmi nastepujaco:
Zaklad ubezpienien spolecznych zawiadamia, ze wysokosc swiadczenia od 01.04.2012r wynosi miesiecznie zl 682,67 .
Potrącenie ze swiadczenia wprowadzone zostało poczawszy od naleznosi za kwiecien 2012 r rata 170,66 zl miesiecznie .

Potracenie dokonywane bedzie zgodnie z art.139 i art 140 , z zastrzezeniem art.141 ustawy z 17.12.1998r o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczen spolecznych

nie pojmuje potracenie za zasilek pielegnacyjny ?? chyba mozna go pobierac z rentą , za nic nie jestem winny.
Oczywiscie gdybym chcial odwiedzic tego komornika musze z gdańska jechac do elblaga i to tylko w srody od 10 do 17
moze ktos pomóc o co chodzi ?
Nadrzędny Autor olgagoral3 Dodany 2012-03-29 16:53
musial Pan dostac wczesniej od komornika zawiadomenie o wszczeciu postepowania, z jakiego powodu iw jakiej wysokosci
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2012-03-29 16:55
musisz miec jakies dlugi, ze komornik siadl Ci na rente
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-03-29 18:28
Po prostu - posiadasz jakiś niespłacony dług (telefon, kredyt, pożyczka, może komuś poręczyłeś kredyt?) i jest on potrącany z Twoich przychodów, tu akurat z renciny.
Na pewno nie otrzymałeś wcześniej żadnego zawiadomienia od komrnika czy tylko nam o tym nie napisałeś? Nie musisz nikogo na razie odwiedzać - najpierw zadzwoń do niego i ustal, co to jest.

Ale to, że musisz jechać tam czy gdzieś indziej to akurat jest już Twój problem, bo i Twoja sprawa - jeżeli masz wymagalne należności, niewiele to będzie kogoś obchodziło. Aczkolwie, istnieją procedury wstrzymujące nawet takie egzekucje, jeśli są istotne powody. Zadzwoń i się dowiedz.
Nadrzędny - Autor Problem1 Dodany 2012-03-29 20:18
no własnie nie mam zadnego zadłuzenie . Od nich nic wczesniej nie dostalem zadnego powiadomiania nic , a do tych artykulow mozna podpiac wszystko , co by mu sie zachcialo.W tamtym roku bylo to samo , jest jakies prawo na ktore mogl bym sie powolac  ? w zwiazku z tym ze nie podali mi dokladnie o co chodzi ?
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-03-29 21:03
Nie pisz

>by mu sie zachcialo.W tamtym roku bylo to samo


ZUS tak nie działa. Skoro w ub. r. było to samo to już powinieneś wiedzieć o co chodzi!
Nie prościej i bez nerwów, iść (jechać), a nawet zadzwonić i spytać? :-)
Nadrzędny Autor Problem1 Dodany 2012-03-29 22:05
Niestety telefonicznie sie nie da :/ trzeba z mojego chudziutkiego portfela wydac to 50 zl i jechac do niego . Dzieki za pomoc
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2012-03-29 22:03
No niestety. Jak nic - coś kręcisz.
Skoro w "tamtym roku było to samo" - co zrobiłeś w tamtym roku, aby "to" wyjaśnić?
Nie, do tych artykułów nie da się podpiąć wszystkiego. Ktoś musiał wydać dyspozycję o zajęciu Twoich przychodów na poczet czegoś. Komornik wie, czyje i jakie to zobowiązania a Ty po prostu o to zapytaj.
"Oni" właśnie Ciebie powiadomili (co sam napisałeś), a komornik wykonuje - być może - tylko swoją robotę.
Zrób rachunek sumienia i później idź do źródła.

Oczywiście, jeśli rzeczywiście ktoś bezprawnie zajął Twoje konto - masz zwyczajne prawo się odwołać, co Ci zależy? A powołaj się na fakty: że nic nie zalegasz itd. . Ale to jakieś mało prawdopodobne jest...
Nadrzędny - Autor Problem1 Dodany 2012-03-29 22:07
w tamtym roku nic nie zrobilem myslalem tez ze to zasilek pielegnacyjny miesza tam , ale w tym roku nie popuszcze.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2012-03-30 08:25
Chłopie, odpowiedz konkretnie na pytania:
1) czy wiesz i skąd, że jest to potrącenie komorniczne?
2) do kogo niby - wg Ciebie - miałbyś jechać do tego Elbląga, aby wyjaśniać (w środy, o których pisałeś)?
3) czy to nie są aby potrącenia za nienależnie pobrane świadczenia - bo np. w jakimś okresie podjąłeś pracę zarobkową a nie zawiesiłeś renty albo coś podobnego?
Nadrzędny - Autor Julka_ Dodany 2012-03-30 09:48
Z Dziennika Ustaw:

Dział IX :Postępowanie w sprawach świadczeń i wypłata świadczeń
Rozdział 4: Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, egzekucja i potrącenia ze świadczeń

Art. 138.
1. Osoba, która nienależnie pobrała świadczenia, jest obowiązana do ich zwrotu.

2. Za nienależnie pobrane świadczenia w rozumieniu ust. 1 uważa się:

      1) świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

      2) świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia.

3. Za nienależnie pobrane świadczenia w rozumieniu ust. 1 uważa się również świadczenia wypłacone z przyczyn niezależnych od organu rentowego osobie innej niż wskazana w decyzji tego organu.

4. Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń za okres dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ rentowy o zajściu okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń albo wstrzymanie wypłaty świadczeń w całości lub w części, a mimo to świadczenia były jej nadal wypłacane, w pozostałych zaś wypadkach - za okres dłuższy niż 3 lata, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Kwoty nienależnie pobranych świadczeń w związku z osiągnięciem przychodów, o których mowa w art. 104 ust. 1, podlegają zwrotowi za okres nie dłuższy niż 1 rok kalendarzowy poprzedzający rok, w którym wydano decyzję o rozliczeniu świadczenia, jeżeli osoba pobierająca to świadczenie powiadomiła organ rentowy o osiągnięciu przychodu, w pozostałych zaś przypadkach - za okres nie dłuższy niż 3 lata kalendarzowe poprzedzające rok wydania tej decyzji.

6. Organ rentowy może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, zmniejszyć wysokość potrąceń, ustaloną zgodnie z art. 140 ust. 4 pkt 1, lub zawiesić dokonywanie tych potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.

Art. 138a. Bank i spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa są zobowiązane zwrócić Zakładowi kwoty świadczeń przekazane na rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć świadczeniobiorcy. Przepis art. 144 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Art. 139.
1. Ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie - po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych - podlegają potrąceniu, z uwzględnieniem art. 141, następujące należności:

      1) świadczenia wypłacane w kwocie zaliczkowej, a następnie kwoty świadczenia lub świadczeń podlegające rozliczeniu w trybie określonym w art. 98 ust. 3;

      2) kwoty nienależnie pobranych emerytur, rent i innych świadczeń z tytułu:

            a) zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego za okres przed dniem wejścia w życie ustawy,

            b) ubezpieczeń społecznych, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie,

            c) zaopatrzenia określonego w odrębnych przepisach;

      3) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych;

      4) należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego;

      5) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

      6) kwoty nienależnie pobranych zasiłków rodzinnych lub pielęgnacyjnych oraz świadczeń rodzinnych w razie braku możliwości potrącenia z wypłacanych zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych oraz świadczeń rodzinnych, wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie;

      7) kwoty nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego*);

            __________________
            *) Ustawa z dnia 18.07.1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz. U. z 1991 r. nr 45, poz. 200 z późn. zm.) utraciła moc z dniem 1.05.2004 r., zgodnie z art. 71 pkt 1 ustawy z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r. nr 228, poz. 2255).

      8) zasiłki wypłacone z tytułu pomocy społecznej, jeżeli przy wypłacie zastrzeżono ich potrącanie, oraz zasiłek stały lub zasiłek okresowy wypłacone na podstawie przepisów o pomocy społecznej za okres, za który przyznano emeryturę lub rentę;

      9) zasiłki i świadczenia wypłacone na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu za okres, za który przyznano prawo do emerytury lub renty;

      10) z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych - na wniosek dyrektorów tych placówek.

2. Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekraczać zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

3. Potrącenia należności wymienionych w ust. 1 dokonuje się w kolejności podanej w tym przepisie.

4. Przy dokonywaniu potrąceń, o których mowa w ust. 1 pkt 4, potrąca się w pierwszej kolejności alimenty zaległe za okres wskazany w tytule wykonawczym, pod warunkiem uzyskania od wierzyciela oświadczenia, że nie zostały w inny sposób uiszczone przez dłużnika.

Art. 140.
1. Potrącenia, o których mowa w art. 139, mogą być dokonywane, z zastrzeżeniem art. 141, w następujących granicach:

      1) świadczeń alimentacyjnych, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 - do wysokości 60% świadczenia;

      2) należności egzekwowanych związanych z:

            a) odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej,

            b) odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych,

            c) odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,

      do wysokości 50% świadczenia;

      3) innych egzekwowanych należności - do wysokości 25% świadczenia.

2. Jeżeli sumy, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3, mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie egzekwowanych należności, organ rentowy dokonuje przekazania potrąconych kwot po uzyskaniu rozstrzygnięcia organu egzekucyjnego. Do czasu uzyskania tego rozstrzygnięcia kwoty te pozostają w depozycie Zakładu.

2a. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku potrącania sum, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5.

3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku zbiegu egzekucji sum, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3, z potrąceniem należności alimentacyjnych, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 4.

4. Potrącenia, z zastrzeżeniem art. 141, nie mogą przekraczać:

      1) 50% miesięcznego świadczenia - jeżeli potrąceniu podlegają należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w pkt 6-9;

      2) 60% miesięcznego świadczenia - jeżeli potrąceniu podlegają należności alimentacyjne, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 4;

      3) 65% miesięcznego świadczenia - jeżeli potrąceniu podlegają należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 10.

5. Jeżeli należności alimentacyjne, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 4, mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie tych należności, potrącenia ustala się proporcjonalnie do wysokości udziału każdej z tych należności w łącznej sumie należności określonych w tytułach wykonawczych dla bieżących należności.

6. W przypadku zbiegu:

      1) potrąceń sum egzekwowanych, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 i 5, potrącenia nie mogą przekraczać łącznie:

            a) 60% świadczenia, jeżeli podlegają potrąceniu należności alimentacyjne,

            b) 50% świadczenia, jeżeli podlegają potrąceniu należności inne niż alimentacyjne, z zastrzeżeniem lit. c,

            c) 25% świadczenia, jeżeli podlegają potrąceniu wyłącznie należności egzekwowane, o których mowa w art. 140 ust. 1 pkt 3;

      2) potrąceń sum egzekwowanych, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 i 5, z potrąceniami innych należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 6-9 - stosuje się odpowiednio przepis pkt 1 lit. a i b;

      3) potrąceń, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2 - stosuje się odpowiednio przepis pkt 1 lit. a i b.

6a. W przypadku zbiegu potrąceń, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 10, z potrąceniami, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1-9, potrącenia nie mogą przekraczać łącznie 70% świadczenia.

7. Wysokość części świadczenia podlegającego egzekucjom, o których mowa w ust. 1, oraz wysokość potrąceń, o których mowa w ust. 4, a także wysokość części świadczenia podlegającego potrąceniom, o których mowa w ust. 6 i 6a, oraz ustaloną orzeczeniem sądu, ugodą sądową lub aktem notarialnym procentową wysokość potrąceń ze świadczeń z tytułu należności alimentacyjnych bez wskazania sposobu ich naliczania, ustala się od kwoty świadczenia przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

8. Przepisy ust. 1-7 stosuje się odpowiednio przy dokonywaniu potrąceń z renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przy czym granice potrąceń ustala się proporcjonalnie do części renty podlegającej tym potrąceniom.

Art. 141.
1. Emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, z zastrzeżeniem ust. 2, w części odpowiadającej:

      1) 50% kwoty najniższej emerytury lub renty - zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia - przy potrącaniu:

            a) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3, wraz z  kosztami i opłatami egzekucyjnymi,

            b) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 4,

            c) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi;

      2) 60% kwoty najniższej emerytury lub renty - przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1 i 2 i 6-9;

      3) 20% najniższej emerytury lub renty - przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 10.

2. Kwoty emerytur i rent przyznanych z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia za granicą, wolne od potrąceń i egzekucji, ustala się proporcjonalnie do wypłacanego świadczenia.

3. Kwoty wolne od potrąceń i egzekucji ustala się dla emerytur i rent wraz ze wszystkimi wzrostami, zwiększeniami, dodatkami oraz innymi świadczeniami wypłacanymi wraz z emeryturą lub rentą na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem świadczeń rodzinnych oraz dodatku dla sierot zupełnych i dodatku pielęgnacyjnego.

4. W razie zbiegu uprawnień do dwóch lub więcej świadczeń pieniężnych kwotę wolną od egzekucji i potrąceń ustala się od jednego - wyższego świadczenia.

Art. 142.
W zakresie nieuregulowanym w art. 139-141 do egzekucji ze świadczeń pieniężnych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego albo przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Art. 143.
W razie przyznania lub podwyższenia świadczeń za okres wsteczny organ rentowy ma prawo potrącić na zaspokojenie należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1 i 2, 4 i 6-10, kwotę wyrównania należną do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wydano decyzję ustalającą prawo do świadczeń lub decyzję ustalającą prawo do świadczeń w podwyższonej wysokości.

Art. 143a.
W przypadku dokonywania potrąceń należności z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w placówkach, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 10, należności z tego tytułu przekazane za okres po dniu śmierci świadczeniobiorcy podlegają zwrotowi przez właściwą placówkę albo organ nadrzędny w stosunku do tej placówki. Przepis art. 134 ust. 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio.

Art. 144.
1. Od osób nieuprawnionych do pobierania świadczeń określonych w ustawie kwoty nienależnie pobranych świadczeń, o których mowa w art. 138 ust. 2 i 3, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, na podstawie prawomocnej decyzji organu rentowego.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób, którym wypłaca się świadczenie zmniejszone wskutek osiągania przychodów określonych w art. 104 ust. 1, jeżeli nie można potrącić nienależnie pobranych świadczeń, o których mowa w ust. 1, na zasadach określonych w ustawie.
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-04-03 18:17
Wszystko jasne :-)
Pozdrawiam Julka :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Informacja z zus - problem (7536 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill