www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulga rehabilitacyjna a opiekun (4400 - wyświetleń)
- Autor arksun Dodany 2012-04-18 12:48 Zmieniony 2012-04-18 12:52
Witam.
W 2011 roku bylem na turnusie rehabilitacyjnym do ktorego dostalem dofinansowanie z PCPR, zarowno ja jak i moj opiekun niespokrewniony ze mna. Posiadalem wtedy znaczny stopien niepelnosprawnosci na narzad ruchu. Czy moge z tytulu ulgi rehabilitacyjnej odliczyc sobie od podatku kwote jaka doplacilem za mojego opiekuna rowniez? Urzad Skarbowy nie chcial mi jednoznacznie na to pytanie odpowiedziec.

I jeszcze jedno krotkie pytanie. Zakupilem rok temu kule ortopedyczne, ktore przyslali mi poczta. Czy moge odliczyc rowniez koszt wysylki tych kul, czyli cala kwote jaka ponioslem na zakup czy tylko i wylacznie same kule?

Pozdrawiam, Bartek.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-04-18 16:20
Tak to co sam dopłaciłeś do turnusu swego masz prawo odliczyć. Co co opiekuna nie wiem.

Za same kule masz prawo odliczyć czy i za przesyłkę nie wiem, ale zadzwoń do US i spytaj ich. Odpowiedzą ci jak to się ma w takim przypadku. Jeśli miałeś dofinansowane kule przez NFZ czy nawet PCPR ewentualnie jedno i drugie odliczasz tylko to co sam za nie zapłaciłeś.
Pozdrawiam Ella
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-04-18 17:37
Jeśli opiekuna płaciłeś z "własnej kieszeni" też odliczasz. Reszta to tak jak pisze Ela.
Kule też bierzesz pod uwagę, koszty przesyłki - jeśli inaczej nie dało się. Jak Podatkowy zechce to spradzi czy ta forma była konieczna :-)
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-04-18 20:28
Tylko że podatkowy o ile nie sprawdzi na miejscu dołoży potem odsetki. Lepiej przed odliczeniem spytać :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2012-04-19 14:05
Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą
niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy). Za ww. wydatki uważa się wydatki poniesione na:
- adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
- zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
- odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
- opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa – w kwocie
nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
- utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa psa przewodnika – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
- opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób
niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
- opłacenie tłumacza języka migowego,
- kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,
- leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeŜeli lekarz specjalista stwierdził, Ŝe osoba
niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo,
- odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż karetką transportu
sanitarnego,
- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego
na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku Ŝycia, dla potrzeb związanych z koniecznym
przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
- odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
a) na turnusie rehabilitacyjnym,

b) w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
c) na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób
niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia.

Odliczeniu nie podlegają te z ww. wydatków, które zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeżeli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt z Infolinią Krajowej Informacji Podatkowej:
Z tel. stac.: 801 055 055
Z tel. kom.: (22) 330 0330
lub z właściwym dla siebie Urzędem Skarbowym
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-04-19 17:18
Przepisane dokładnie z broszury informacyjnej do zeznania hi, hi :-)
Po C.I. spodziewała bym się czegoś więcej :-) ale głupia jestem :-)
Nadrzędny - Autor arksun Dodany 2012-04-20 19:40
Szkoda czasu na wklejanie tej informacji z broszury, ktora zreszta czytalem kilka razy i nie ma tam scisle odpowiedzi na moje pytanie. Na szczescie znalazlem je w innym miejscu i odpowiedz brzmi tak:

"Udokumentowane wydatki na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej przez osobę posiadającą m.in. orzeczenie o zakwalifikowaniu jej do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Ulga nie obejmuje jednak odpłatności za pobyt na turnusie opiekunów takiej osoby. Z tego względu w zeznaniu podatkowym Czytelniczka może odliczyć poniesione wydatki wyłącznie w części dotyczącej jej własnego pobytu na turnusie rehabilitacyjnym."
Nadrzędny Autor REA Dodany 2012-04-22 14:31
:-), :-)
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-04-21 17:51
Arksun zadzwoń do Urzędu Skarbowego i spytaj o opiekuna i opłatę za dostarczenie kul - czy to się wlicza czy nie. Ja miałam blisko poszłam do US i tam mi pani połowę r-ków odrzuciła. W razie sanatorium i opłaty klimatycznej nietety nie odliczmy klimatycznego.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulga rehabilitacyjna a opiekun (4400 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill